IFRS 18 - Præsentation og oplysninger i årsregnskaber

Ny IFRS-standard om præsentation og oplysninger i årsregnskaber

13.3 Ændringer til IAS 33 Resultat pr. aktie Virksomheden skal i henhold til IAS 33 præsentere resultat pr. aktie og udvandet resultat pr. aktie i forlængelse af totalindkomstopgørelsen. Hvis virksomheden præsenterer en separat resultatop- gørelse, skal resultat pr. aktie og udvandet resultat pr. aktie præsenteres i forlængelse af resul- tatopgørelsen. IFRS 18 introducerer en ændring til IAS 33, der tillader virksomheder at præsentere justeret re- sultat pr. aktie, men kun hvis det justerede resultat (tælleren) i ratioen opfylder specifikke krite- rier.

IASB vil med nedenstående regler sikre, at virksomheder der ønsker at rapportere et justeret re- sultat pr. aktie, giver samme information om det justerede resultat i ratioen, som regnskabsbru- gerne modtager om virksomhedens MPM’er.

IAS 33.BC16- BC17

En virksomhed kan vælge at præsentere justeret resultat pr. aktie, men dette kræver, at det ju- sterede resultat (tæller) i ratioen, er et beløb, der kan henføres til aktionærerne af modervirksom- heden, og enten udgør:

IAS 33.73B

En total eller mellemtotal defineret i:

IFRS 18.69,

Driftsresultat

▪ Resultat før finansiering og indkomstskatter

Årets resultat

IFRS 18.86, eller

Årets resultat

Anden totalindkomst

Totalindkomst

IFRS 18.118

▪ Bruttofortjeneste eller lignende mellemtotaler

▪ Driftsresultat før afskrivninger, amortiseringer og nedskrivninger i henhold til IAS 36

▪ Driftsresultat og indtægter og omkostninger fra investeringer målt efter indre værdis me- tode ▪ For en virksomhed der anvender IFRS 18.73, en mellemtotal, der omfatter driftsresultat og alle indtægter og omkostninger klassificeres i investeringskategorien

Årets resultat før indkomstskatter

Året resultat fra fortsættende aktiviteter

Et MPM, som defineret i IFRS 18.117.

EY | IFRS 18 Præsentation og oplysninger i årsregnskaber | 93

Made with FlippingBook - Share PDF online