HAMLET

nechá si nalhávat všelijaké 90 jedovatosti o otcově smrti, které se zcela neopodstatněně začaly šířit a v nichž hlavní roli prý hraju já. To všechno, Gertrudo, je jako krupobití střel, a každá 95 mi nese jistou smrt.

Vzbouřenci Jdeme. Jdeme. 115 Laertes Díky. Hlídejte vchod. Odejdou vzbouřenci.

AKT IV. SCÉNA 5.

AKT IV. SCÉNA 5.

Zlotřilý králi,

vrať mi otce. ûZadrží hoü

Gertruda

Laerte, uklidni se.

Laertes

Kdybych měl v žilách kapku klidné krve, pak bych byl bastard, jehož otec byl paroháč, a na čisté čelo matky 120 bych vypálil cejch děvky. ô Jenom ho pusť, Gertrudo. Neboj se. Božská moc chrání krále jako hradba, 11 přes kterou zrádci střílí očima, 125 ale víc nesvedou. ôTak pověz mi, Laerte, co tě rozlítilo. ô Nech ho, Gertrudo. ô Mluv! Jaká je příčina téhle obrovité vzpoury?

Hluk za scénou.

Co se to děje? Kde je má stráž? Kdo hlídá u dveří?

Claudius

Vystoupí Posel.

Co se tam děje?

Posel

Sire, zachraňte se! Laertes s tlupou vzbouřenců sem vtrhl a jako rozběsněný oceán, 100 který se valí nížinou, už kosí královskou stráž. Luza mu říká pane, a jako by se svět chtěl vrátit zpět a odvrhnout zákony, zvyky, řád, které ho tvoří, všichni vykřikují: 105 „Zvolme si krále! Laertes je král!“ Čepice, ruce letí k nebi s křikem: „Laertes na trůn! Laertes je král!“ Štěkají na falešné stopě, psi! Tohle těm zrádcům Dánska neprojde! 110

Laertes

Kde je otec?

Claudius Gertruda Claudius

V hrobě.

Ne vinou krále!

Nech ho, ať sám se ptá, nač chce. 130 Jak zemřel? Nezahrávejte si se mnou! Kašlu na přísahy a věrnost zemi, k čertu ať jde svědomí, úcta, zbožnost! Všemu se postavím. Chci jediné: ať na tomhle, nebo na onom světě 135 mě potká cokoli, já krutě pomstím 12 smrt svého otce. Nic na světě, když je to moje vůle. Nevadí, že mám síly omezené, s málem dokážu moc. až dozvíš se, za jakých okolností tvůj otec zemřel, to chceš při své pomstě smést všechny naráz? Přítele i vraha? Viníky stejně jako oběti? A co ti v tom brání?

Laertes

Gertruda

Claudius

Hluk za scénou.

Laertes

Claudius

Dveře jsou vylomené.

Claudius

Laerte, chlapče, 140

Vystoupí Laertes a vzbouřenci.

Laertes

Kde je král? ô Páni, nechte mě tu s ním.

Vzbouřenci Ne, jdeme s tebou! Laertes Prosím vás, odejděte.

129

128

Made with FlippingBook - Online magazine maker