Fenomeni
Phenomena
Najpoznatiji primer je @lilmiquela – Miquela Sousa, po svemu prva AI (artificial intelligence) influenserka, 19-godišnjakinja brazilsko-španskog porekla The most famous example is @lilmiquela - Miquela Sousa, in every sense the first AI (artificial intelligence) influencer, a 19-year-old of Brazilian-Spanish origin
Ponašaju se poput influensera iz stvarnog života: pričaju „iskreno“ pred kamerom, postuju selfije, ne kriju osećanja i misli, ali i ne stare. Mogu zauvek ostati tinejdžeri They behave like real- life influencers: they talk “candidly” in front of the camera, post selfies, and don't hide their thoughts and feelings, but nor do they age. They can remain teenagers forever Poput većine 19-godišnjaka, Miquela ima prijate- lje (robote, naravno). I oni su plod rada agencije Brud . Blawko je samoproglašena „bitanga koji se identifi- kuje kao čovek-robot“, a Bermuda je „It girl“ iz Los Anđelesa koja za cilj ima da inspiriše mlade predu- zetnike da se angažuju u poslovima koji objedinju- ju najnovija dostignuća tehnologije i zavodljivi svet industrije lepote. Međutim, tu se priča ne završava. Otprilike u isto vreme kad se pojavila Miquela, developeri udruženi u startupu Riot Games (pozna- ti po megauspešnom projektu League of Legends ) Jedina razlika je sadržaj. I, naravno, ono najočigled- nije – njihov govor je unapred generisan. Takođe, ne stare. Mogu ostati zauvek tinejdžeri ako neko želi da ih programira na taj način. Najpoznatiji primer je @lilmiquela – Miquela So- usa, po svemu prva AI (artificial intelligence) influen- serka. Ona je 19-godišnjakinja brazilsko-španskog porekla: manekenka i pevačica koju je 2016. godi- ne stvorila kreativna agencija Brud . Od svog debi- ja skupila je tri miliona pratilaca na Instagramu, a 2018. dospela je i na cenjenu listu „Najuticajnijih ljudi na Instagramu“ magazina Time . Miquela se re- dovno udružuje sa prestižnim bendovima kao što su Prada , Nike , Calvin Klein , Samsung i Mini . Nedav- no je potpisala ugovor s agencijom Creative Artists , kojoj je prvi virtuelni klijent, a ove godine će zaradi- ti više od 10 miliona dolara.
Na polju mode pariska modna kuća Balmain brzinski je implementirala ovaj trend predstavivši sopstveni virtual Balmain army In the domain of fashion, Parisian fashion house Balmain quickly implemented this trend with the introduction of its own “Balmain Virtual Army"
stvorili su virtuelni pop bend K/DA – jer i roboti vo- le muziku, zar ne? Girl power grupa se raspala, ali tako je sa svim takvim sastavima i u „stvarnom ži- votu“. Na polju mode pariska modna kuća Balmain brzinski je implementirala ovaj trend predstavivši sopstveni virtual Balmain army . Bio je to domišljat poduhvat njihovog kreativnog direktora Oliviera Ro- usteinga u cilju promocije aktuelne kolekcije dostu- pne online, ali i dugoročne reprezentacije marke u stajliš AI krugovima. Po svemu sudeći, priča o virtuelnom uticaju se zahuktava. Treba li da se zabrinemo nad ovom pro- jekcijom budućnosti? Verovatno ne – uz brojne filtere i brižljivo kontrolisan narativ kojim se služe „stvar- ni“ influenseri, teško da je i do sada, u beskrajnom skrolu društvenih mreža, išta imalo dodirne tačke sa realnošću.
Tekst/Words: Ivan Radojčić Fotografije/Photography: Profimedia.rs
Social media » Društvene mreže | 91
Made with FlippingBook interactive PDF creator