Elevate January 2020 | Air Serbia

DUR

P oslednje ledeno doba je u kombinaciji sa kraškom erozijom posebno ostavilo trag na Durmitoru. Impresivna zaostavština lednika ogleda se u unikatnim reljefnim formama Pru- taša, Šarenih pasova i Sedla. Najviši vrh je Bobotov kuk na 2.523 metra, a na Durmitoru se nalazi čak 40 vrho- va viših od 2.000 metara. Mreža utabanih markiranih staza je za balkanske pojmove izuzetna. Leti je moguće špartati sa jednog kraja planine na drugi, ali kako sve to izgleda kada pusti durmitorski vr- hovi pod teretom snega i leda utonu u duboki zimski san, daleko od sveta? Ili pojednostavljeno, kako doži- veti ovu planinu u zimskim uslovima a da pritom ni- ste ekstremni alpinista?

CRNO JEZERO  LOKVICE NA KRPLJAMA

Lokvice su popularno odredište za pešačenje i u let- njim mesecima, pogotovo za ljubitelje prirode bez viso- kogorskih ambicija. Letnja piknik šetnja od Crnog jezera je šansa da se oseti moćan planinski masiv Durmito- ra bez penjanja na neki od njegovih zahtevnih vrhova. Zimi je, naravno, kretanje usporeno i Lokvice pred- stavljaju legitiman planinarski cilj u uslovima nakon sve- žih snežnih padavina. Od rampe na jezeru do silaska na dno ledničkog cirka biće potrebno između tri i četiri sata hoda. Teren je valovit i sporo dobija na visini, pa je zbog toga prava prilika da se isprobaju krplje – poseb- na planinarska obuća za kretanje po dubokom snegu. Krplje ne samo da minimizuju propadanje i tako štede energiju već sprečavaju da cipela bude u direk- tnom kontaktu sa hladnoćom i vlagom – i te kako bitan faktor za celodnevne ili višednevne avanture u snegu. Prvi deo uspona krivuda kroz gustu četinarsku šumu iznad samog jezera. Nakon izbijanja na čistinu prolazi se kroz udolinu ispod padina Međeda sa jedne i Čvo- rovog bogaza sa druge strane. U nekom trenutku će se ukazati moćan prizor: du- boki lednički cirk sa uspavanim katunom poviše, u de- vičanski netaknutom snežnom prelivu bez bilo kakvih ljudskih tragova. To su Lokvice.

SKITURING GREBENOM SAVINOG KUKA

Turno skijanje nije ni nordijsko ni alpsko skijanje, već njihov zajednički imenilac i istorijska prethodnica. Same skije su alpske (akcenat na maloj težini, a ne na tvrdoći daske), dok su vezovi nalik nordijskim (peta se uzbrdo podiže, a na spustu je fiksna). Nordijsko skijanje, kao i potonje alpsko, zahtevaju pripremljenu stazu, a nasuprot tome, turno skije su, kako i samo ime kaže, tradicionalno zimsko prevozno sred- stvo kroz divlje predele koje korene vuče još od davni- na, mnogo pre nego što su na planinama osvanule us- pinjače i ski-liftovi. Savin kuk je preporuka za sve koji se tek upuštaju u ovaj sport. Kondiciono spremni planinari željni tre- ninga će započeti uspon od nule, preko skijaške staze. Ko ne želi da porani, može da odspava koji sat duže i veći deo napora prepusti žičari ski-centra; preostaće samo savladavanje poslednjih nekoliko stotina meta- ra uspona od vrha skijališta do vrha planine. Nasuprot blizini civilizacije, vidik sa grebena ostavlja bez daha i nudi potpuni doživljaj moćne planine!

To je mesto čije lepote planinarima i ljubiteljima prirode ne treba posebno predstavljati – snežni vrhovi i dolovi, planinska jezera, guste četinarske šume, Mesečevi predeli…

This is a place with beauties that don’t have to be individually presented to hikers and nature lovers: Snowy peaks and valleys, mountain lakes, dense evergreen forests, moonlit landscapes etc.

Tekst i fotografije / Photography&Words: Nebojša Atanacković, nestvarna.blog

84 |

Made with FlippingBook interactive PDF creator