Na pragu treće decenije 21. veka modna industrija slovi za drugog po redu najopasnijeg zagađivača planete, a masovnost proizvodnje uzima danak prirodi. Kako to okrenuti u korist svih nas?
On the threshold of the second decade of the 21 st century, the fashion industry is known as the planet’s second most dangerous polluter, and the mass nature of production takes a toll on nature. How can this be turned around to benefit us all?
1. Volite ono što imate Osnovna prednost ovakve majndset promene je, osim narav- no one ekološke, u tome da će vam pružiti priliku da bolje upo- znate svoju garderobu i u konačnici šta vam najbolje stoji. Pre- gledajte svoj orman i verovatno ćete shvatiti da ne morate ništa više da pazarite kako biste bili u trendu. Najbolje od svega? To je trend samo po sebi. Hešteg #nobuy je na Instagramu korišćen već gotovo 50.000 puta, a prate ga i podjednako stilizovne, a skromne krilatice #thisoldthing i #rewear. Svaki od ovih pojmo- va označava novu želju da se umesto nekontrolisanog šopingho- ličarskog mentaliteta usvoji jedna umerenija modna težnja. 2. Glasajte svojim novčanikom Čak i ako ne možete da odolite tome da pazarite nešto no- vo, garantujemo da ćete vrlo brzo početi da se opredeljujete za brendove koji propagiraju svesniji, manje zagađivački modus operandi. Svi osvešćeni trendseteri i trendspoteri žive za trenu- tak kada uopšte više nećemo ni koristiti termin „održiva moda“, već će to prosto biti industrijski standard koji će odbaciti sve ne- savesne prakse u proizvodnji. Ali dok se to ne desi, smatramo da svako od nas ima dužnost prema planeti da „glasa svojim nov- čanikom“ i da kupujemo samo ono što je nastalo u fer uslovima i što je stvoreno sa savešću. Globalni brendovi su to prepozna- li, pa u prvi plan ističu kolekcije nastale u fer uslovima iz obnov- ljivih izvora. 3. Odolite sezonskim izazovima Živimo u vreme opsesivnih haul videa koji preplavljuju Ju- tjub i naizgled nezaustavljivog skrola uvek drugačije odevenih inuenserki koje najskuplje tašne nose svega jednom. Uz kon- stantno lansiranje novih „kapsula“ kolekcija, limitiranih seri- ja i ostalih ritejl momenata za koje nam govore da ćemo se kajati ako kojim slučajem propustimo da ih kupimo iste sekunde ka- ko stignu u radnju. Zar nije najlepše na trenutak (ili barem jednu modnu sezonu) izaći iz tog začaranog kruga? Odlučite da ste na šoping detoksu i umesto da menjate stvari kojima „ništa ne fali“ usmerite svoju pažnju na to kako postojeću garderobu možete da kombinujete u skladu sa novim tendencijama. 4. Ne bacajte odeću Iz organizacije za modni aktivizam Fashion Revolution stižu nam zabrinjavajući podaci da se globalno svake godine proizvede sto milijardi odevnih predmeta. Međutim, to je tek vrh ledenog brega koji se neumitno topi: od svega proizvedenog čak 78 odsto biva odbačeno, što je ekvivalent čitavog kamiona odeće koji sva- ke sekunde odlazi na deponiju. Ukoliko je nešto pocepano ili tre- ba da se prekroji, odnesite ga kod šnajdera. Sve što denitivno ne želite da nosite, donirajte ili predajte na reciklažu. Mnogi brendo- vi masovne mode u svojim radnjama nude uslugu skupljanja kori- šćenog tekstila, koji potom biva ponovo upotrebljen ili recikliran.
The global principle that was born of the need for us to pollute less has turned into a new form of elegance Our fashion conscience
Tekst/Words: Ivan Radojčić Fotografije/Photography: iStock
Fashion conscience » Modna savest | 65
Made with FlippingBook interactive PDF creator