Slavne žene Srbije / Celebrated women of Serbia
studirala u Beogradu i Minhenu, a ži- vot ju je odveo u London, Pariz, Rim i, na kraju, u Njujork, gde je tragično preminula 1945, u 37. godini. Tamo je stigla brodom avgusta 1939, a već u martu je imala prvu samostalnu izlož- bu. Tamošnja javnost dobro ju je pri- hvatila, a kako je procenila da zbog na- dolazećeg rata neće skoro moći da se vrati u Evropu, počela je da traži izvor stalnih prihoda. Radila je portrete lju- di iz visokog društva i ubrzo je dobi- la stalni angažman kao modna ilus- tratorka u Vogu . To joj je otvorilo put ka saradnji s ostalim uglednim časo- pisima kao što su Harpers bazar , Da- me , Lajf , Taun end kantri . Usledile su reklamne kampanje za tekstilne i koz- metičke kompanije poput Revlona . – Milena se poigravala trendovima stvarajući eklektičnu hibridnost kao odliku svog modnog identiteta i poe- tike kao modne ilustratorke i slikarke, približavajući se estetici Elze Skjapa- reli, Žana Patua, Kristobala Balensi- jage i mnogih drugih modnih stva- ralaca, ali uvek ostajući jedinstvena – priča nam Žarić. On ističe da je tokom svog istra- živanja došao do podatka da se Mile- na u svim prestonicama u kojima je živela i radila prvo bavila modom, a tek potom slikarstvom. – Njeno prvo ulje na platnu inspi- risano je holivudskom modom i holi- vudskim kostimom. To je predstava holivudske ikone Rudolfa Valentina. U većini monografija posvećenih nje- nom slikarstvu ova činjenica je mož- da svesno izostavljena da ne bi kvari- la ugled onih njenih divnih slikarskih radova pred kraj života. Veoma je bit- no da je Milena Pavlović Barili jedina srpska umetnica koja je, pored likov- ne umetnosti, svoju umetnost transpo- novala i u modu. Ne u odeću kao nuž- nost ljudske pojave ili aktuelni trend, već u modu kao estetsku pojavu koja služi kao povod za stvaranje umetnič- kih dela – ističe Žarić, uz napomenu da Milenino delo čvršće pozicionira na- cionalnu umetnost u okviru međuna- rodnog umetničkog nasleđa i oprav- dano otvara nova poglavlja u istoriji mode koja zaslužuju dalja istraživanja. Iako većina teoretičara smatra da se Milena zbog materijalne sigurno- sti prisilno angažovala u primenjenoj umetnosti, u novije doba vlada mi- šljenje da je sledila put kojim su pre nje krenuli svetski poznati pisci, sli- kari i umetnici koji su radili za novine. Dovoljno je pogledati karikatu-
Na Mileninim najranijim dečjim ostvarenjima, koja su prethodila formalnom umetničkom obrazovanju, uočavaju se dame obučene po poslednjoj modi u stilu Pola Poarea, vodećeg francuskog modnog dizajnera prvih decenija 20. veka Milena’s earliest childhood works, which preceded any formal education in art, featured ladies dressed in the latest fashion, according to the style of Paul Poiret, France’s leading fashion designer in the first decades of the 20 th century.
ru, odnosno modnu ilustraciju kralji- ce Marije, koju mladi istraživač ističe kao jedno od njemu najdražih ostva- renja Barilijeve, pa da se, po njego- vim rečima, uoči značaj modnih ra- dova ove umetnice za srpsku kulturu. – Čuvenu Kartijeovu dijademu Milena zamenjuje plesnom trakom za kosu, kraljičinu kosu boji u plavo, a njenu glavu modeluje po uzoru na Modiljanijeve biste. Oslobađajući kra- ljicu težine prošlosti, umetnica nam poručuje kakve treba da budu ne sa- mo žene već i umetnost i moda: sme- le, nesputane i nadasve oslobođene okova koji guše kreativnost – zaklju- čuje Žarić.
44 |
Made with FlippingBook interactive PDF creator