Recite nam nešto više o radu „Kraljica leoparda“, kojim ste se predstavili Beogradu na Oktobarskom salonu. – Čudesna kakonfonija se odnosi na zbrku glasova stvorenu koegzistencijom višestrukih identiteta u sve- tu. Svojim radom pokušavam da pronađem pojedinač- ne oznake našeg porekla. Kraljica leoparda predstavlja boginju Veneru otkrivenu uTurskoj, koja me na neki na- čin podseća na morsku kravu, životinju sa najrazvijeni- jom dugotrajnom memorijom. Venera, kao i Kraljica le- oparda , skladišti sećanje na istoriju čovečanstva u svom korpulentnom telu. Možda su žene tog vremena od pre oko 150.000 godina doživljavane kao vođe i vizionarke, podjednako kao majke boginje? Beogradska Venera je deo serije radova Kanal rađanja ili Stare mame . Šta je za vas značio dolazak u Beograd? – Bila sam veoma uzbuđena što učestvujem na Salo- nu, što suočavam svoj rad sa radovima neverovatnih umet- nika i što sam deo tako zanimljivog koncepta i konteksta.
rekonstrukcijom njihovih glasovnih aparata. U ovom kon- kretnom slučaju ishod je bila opera u izvođenju zvučnih skulptura. Drugi projekat ( Kleopatra, 2015) ticao se oživ- ljavanja jezika na kojima je Kleopatra pevala ljubavne pe- sme iz svoje epohe i tim se jezicima služila, a oni su u me- đuvremenu izumrli. Tako je ishod rada ponovo bio glas. Koji je vaš omiljeni umetnički materijal? – Sintetički glasovi. Osecam da još nisam dotakla gra- nice ove oblasti. Vec dugo radim sa inženjerom zvuka Pje- rom Lanšantinom, najvećim stručnjakom u svojoj sferi, koji je bio istraživač na Univerzitetu Kembridž, a sada ra- di i živi u Los Anđelesu. Nedavno sam započela sarad- nju i sa muzičarem i kreatorom zvuka Ašom Košom, koji stvara u Londonu. Ushićena sam što zajedno sa takvim ekspertima pokušavam da dosegnem pun kapacitet sin- tetičkih glasova. Uzbuđuje me i tehnologija, ali najviše u smislu kreiranja zvuka. Taj natprirodni potencijal sinte- tičkog me zanima.
Svojim radom pokušavam da pronađem pojedinačne oznake našeg porekla Through my work, I try to dig through this cacophony to find common denominators of our origins
104 |
Made with FlippingBook interactive PDF creator