Referat af Byrådets møde d. 24.06.2014 del 2

Næstved Kommune kan alternativt give en kommunegaranti på 5 mio. kr., så Næstved Hallerne kan låne pengene uden en transport i driftstilskuddet.

Alternativt er det en mulighed at give Næstved Hallerne et yderligere anlægstilskud på 5 mio. kr., og samtidig reducere 0,3 mio. kr. i det årlige driftstilskud til Næstved Hallerne. Center for Økonomi og Analyse oplyser, at hvis byrådet beslutter en af de tre løsninger til finansering af de resterende 5 mio. kr., vil det have følgende konsekvenser:

6) Transporterklæring på 300.000 kr. om året i 25 år vil medføre at kommunen skal deponere 7,5 mio. kr. af kommunens likviditet. En eventuel ny transporterklæring kan medføre en forøget driftsudgift på op til 800.000 kr. årligt, hvis både transporterklæringen til Lokale og Anlægsfonden og den nye transporterklæring til et pengeinstitut aktiveres. Transporterklæringerne bliver først en realitet hvis Næstved Hallerne ikke overholder sine forpligtigelser overfor Lokale og Anlægsfonden samt pengeinstituttet.

7) Kommunegarantien på 5 mio. kr. vil medføre at kommunen skal deponere 5 mio. kr. af kommunens likviditet.

8) Et yderligere anlægstilskud på 5 mio. kr. skal finansieres af det ekstisterende anlægsbudget i forbindelse med budgetkontrollen pr. 1. juli 2014. Det reducerede driftstilskud vil samtidig skulle tage med i budgetkontrollen. Ejendomsudvalget (indstiller til byrådet vedr. pkt. 1, 2, 3 og 5) Teknisk Udvalg (indstiller til byrådet vedr. pkt. 4) Økonomiudvalget (indstiller til byrådet vedr. pkt. 1-9) Byrådet Byrådet, 24.06.2014 Hanne Sørensen var fraværende. Sagen behandles som sag nr. 168 på den ordinære dagsorden. Bilag Juridisk responsum fra Codex advokater, 17. juni 2014 Ansøgning om dispensation, 19. juni 2014 fra Nielsen og Risager Anmodning om udarbejdelse af ny lokalplan, 18. juni 2014 fra Nielsen og Risager Næstved Kommune transport af 300.000 kr.docx

Made with FlippingBook - Online magazine maker