149. Revidering af Indkøbs- og Udbudspolitikken
Sagsbeh.: Lotte Eun Elming Kompetenceudvalg: Byrådet
Sagsnr.: 2013-28976
RESUME Økonomiudvalget havde en temadrøftelse den 17. marts 2014 af Indkøbs- og udbudspolitikken. Politikken er efterfølgende justeret i formuleringerne om sociale klausuler og indkøbsbesparelser. Ændringen i håndteringen af indkøbsbesparelser medfører, at gevinsterne indhentes a’conto og efterfølgende reguleres. Der er budgetteret med indkøbsbesparelser for 11,1 mio. kr. i år og de kommende år. Der lægges op til at indhente 5,1 mio. kr. i år, og gennemføre varige rammebesparelser for 6 mio. kr. fra i år, for at nå op på 11,1 mio. kr.
INDSTILLING Administrationen indstiller
1. at den reviderede Indkøbs- og udbudspolitik godkendes 2. at det reviderede bilag om sociale klausuler godkendes.
3. at udmøntningen af indkøbsbesparelser på 5,1 mio. kr. i 2014 godkendes 4. at udmøntningen af indkøbsbesparelser på 7,6 mio. kr. fra 2015 godkendes, og indarbejdes i budgetlægningen 5. at der gennemføres generelle rammebesparelser på 6 mio. kr. fra 2014 og frem. Reduktionerne fordeles efter budgetstørrelse.
SAGSFREMSTILLING Sociale klausuler
På baggrund af temadrøftelsen på Økonomiudvalget møde den 17. marts 2014, har Team Indkøb og Udbud indarbejdet retningslinjer for hvordan Kommunen fremover udfører stikprøvekontrol af de kontrakter, der udvælges af økonomiudvalget. Dette sker 2 gange årligt, når den rullende udbudsplan (kommunens plan over udførte, planlagte, igangværende og kommende udbud) præsenteres for økonomiudvalget.
Der også indarbejdet konkretisering af, hvilke sanktionsmuligheder kommunen har i forbindelse med stikprøvekontrollerne.
Alle ændringer i Indkøbs- og udbudspolitikken og i bilaget om sociale klausuler er skrevet med korrekturmærkning, så ændringerne kan ses.
Indkøbsbesparelser Der er udarbejdet et oplæg til et revideret afsnit om indhentning af indkøbsbesparelser i Indkøbs- og udbudspolitikken. Der er i forbindelse med tidligere års budgetlægninger, budgetteret med 11,1 mio. kr. i centrale indkøbsbesparelser. Den hidtidige praksis har været at inddrage 75 % af indkøbsbesparelserne efter at udbuddene er gennemført. Der lægges nu op til at udmønte indkøbsbesparelserne på forhånd ud fra en konkret vurdering af de forventede indkøbsbesparelser.
Indkøbsbesparelserne skal udmøntes i 2014, og i de efterfølgende budgetår.
Der udarbejdes efterfølgende en konkret opgørelse af de enkelte indkøbsbesparelser. Hvis den konkrete opgørelse afviger fra de forventede indkøbsbesparelser, vil
Byrådet 27.05.2014
278
Made with FlippingBook - Online magazine maker