EY's Indsigt i bæredygtighedsrapportering - 2. udgave

Kapitel 7 Frivillige rapporteringer i praksis

Det udvidede modul bygger videre på basismodulet og dækker ESG-oplysninger, som virksomheder ofte skal oplyse til långivere og forretningsforbindelser som en del af en risikovurdering. Udvidel- sen af krav omfatter bl.a. oplysninger om ledelsesforhold, arbejdet med CO 2 -reduktion og forhold i værdikæden. Se oversigt over oplysningskravene i det udvidede modul i tabellen herunder.

Frivillig oplysning

Hvis over grænseværdi

Oplysningskrav

Obligatorisk

Hvis relevant

C1 – Strategi: Forretningsmodel og bæredygtighedsrelaterede initiativer

C2 – Praksis, politikker og fremtidige initiativer for overgangen til en mere bæredygtig økonomi

C3 – Mål for reduktion af drivhusgas- emissioner og klimaovergang

C4 – Klimarisici

C5 – Yderligere generelle karakteristika ved arbejdsstyrken

C6 – Politikker og processer vedrørende menneskerettigheder

C7 – Alvorlige hændelser vedrørende menneskerettigheder

C8 – Indtægter fra visse sektorer og udelukkelse fra EU's referencekriterier

C9 – Kønsmæssig diversitet

Uanset om virksomheden kun vælger basismodulet eller også tilvælger det udvidede modul, gælder det, at nogle datapunkter under de enkelte krav er obligatoriske, mens andre af kravene kun skal fremgå af rapporteringen, hvis de er relevante. Få af oplysningskravene er også betinget af, at der skal overskrides en vis grænseværdi, før kravene er aktuelle, og enkelte oplysningskrav er helt frivillige at følge. VSME-standarden indeholder, ud over oplysningskravene, også nogle generelle principper for ud- arbejdelse af bæredygtighedsrapporteringen, som virksomheden skal være opmærksom på ved rapportering efter VSME. Efter disse principper skal den rapporterede information være relevant, retvisende, sammenlignelig, forståelig og verificerbar.

Principper – VSME afsnit 9

VSME-standarden kan findes på EFRAG's hjemmeside her.

Links

EFRAG har udarbejdet undervisningsvideoer om rapportering efter VSME-standarden, som findes på følgende link her, og de er desuden i gang med at udarbejde yderligere vejledning til oplysnings- kravene i VSME.

Erhvervsstyrelsen har også udarbejdet vejledning til VSME-standarden, som kan findes på Virk- somhedsguiden.dk.

Vejledning

Erhvervsministeren har som svar på et spørgsmål til lovbehandlingen af implementeringen af CSRD oplyst, at når en virksomhed vælger at bruge den mere simple standard, VSME-standarden, behø- ver virksomheden ikke forpligte sig til at udarbejde en fuld bæredygtighedsrapportering. Hvis en virksomhed beslutter at rapportere efter den frivillige VSME-standard, skal virksomheden derfor stadig kun følge de krav til ledelsesberetningen, som gælder den regnskabsklasse, virksomheden tilhører, og bliver dermed ikke løftet op i en højere regnskabsklasse. Det bemærkes, at rapportering efter VSME-standarden ikke sikrer, at virksomheden overholder den tidligere § 99 a om redegørelse for samfundsansvar, men med visse tilføjelser vil den også kunne anvendes til dette formål.

L107, spørgsmål 3

114 | Indsigt i bæredygtighedsrapportering | EY

Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease