CHEMAGAZÍN 4-2023

VÝZKUM A VÝVOJ

CHEMIK SVĚTOVÉHO RENOMÉ BUDUJE VÝZKUMNOU SKUPINU A OTEVÍRÁ NOVÁ TÉMATA

Jak velká skupina bude a v jaké fázi se nacházíte? ERA Chair a další (mezinárodní) finanční prostředky mi umožní vybudovat novou skupinu vědců od základu. Bude se skládat ze zkušených postdoktorandů, doktorandů a magisterských studentů. Budoucí problémy lze zvládnout pouze díky mezinárodní spolu- práci, proto je velmi důležité umět efektivně komunikovat s jinými kulturami. Na základě mé předchozí strategie tedy buduji meziná- rodní skupinu nadaných a pro vědu zapálených vědců. Za ideální považuji tým zhruba 20 lidí. Doufám, že ke konci letošního roku budou mé laboratoře plně připraveny, zaplněny spolu- pracovníky a budeme moci začít produktivně pracovat. Získali jsme také studenty v rámci programu MSCA z Itálie a Řecka, kteří pracují na teoretických aspektech výzkumu. Kromě prestižního projektu ERA Chair jste nedávno obdržel neméně významný grant ERC Advanced. Co bude jeho hlavní náplní? Ano, v dubnu jsem byl příjemně překvapen tou- to nečekanou zprávou. ERC Advanced grant je nejvýznamnějším osobním grantem v Evropě, který je určený pro výjimečné vědce zapojené do průkopnických projektů. Obsah mého grantu napovídá jeho název – Automatizo- vané, miniaturizované a urychlené objevování léčiv (AMADEUS). V tomto oboru, v němž se angažuji dlouhodobě, každoročně vznikají miliony tun toxického odpadu, což není udr- žitelné. Proto hodlám vyvinout průlomovou technologickou platformu AMADEUS, jejímž cílem bude revoluční změna procesu objevování a optimalizace léčiv pomocí autonomního, AI řízeného a vysoce miniaturizovaného automa- tizovaného postupu pro identifikaci sloučenin. V čem bude ona revoluční změna spočívat? Na rozdíl od současných postupů v průmyslu, které se spoléhají na syntézu ve větším mě- řítku, můj přístup bude pracovat v přibližně 100 000krát menších rozměrech. Toto zmen- šení povede ke značnému snížení generování toxického odpadu a současně urychlí proces objevování léčiv. Očekávám, že díky této plat- formě bude vývoj léčiv udržitelnější a cenově i časově efektivnější. Zkrácení doby do uvedení na trh je nejen ekonomickou hnací silou, ale také nesmírně prospěje pacientům a umožní rychlé zavádění nových vědeckých poznatků do praxe. Nicméně uvažuji o aplikaci této technologie například také v katalýze, při optimalizaci vlastností materiálů nebo rostlin. Předpokládám, že AMADEUS bude znamenat významný krok směrem k dosažení udržitel- nosti ve výzkumu a vývoji, podpoří inovaci a pokrok v různých vědeckých oborech.

Miniaturizace a automatizace, které vedou k udržitelné chemii a současně přispívají k efektivnějšímu vývoji nových léčiv, nanomate- riálů nebo látek pro ochranu rostlin či biostimu- lantů, budou ústředním tématem výzkumu nové skupiny vedené světově uznávaným chemikem Alexanderem Dömlingem. Vědec, který je líd- rem v oblasti organické syntetické chemie a má rovněž bohaté zkušenosti s uváděním výsledků výzkumu do praxe, buduje mezinárodní tým v Olomouci díky projektu ERA Chair ACCE- LERATOR, jenž z programu Horizon Europe získal dotaci zhruba 2,5 milionu eur. Jeho úko- lem je rovněž přivádět na olomouckou univerzitu další vynikající vědce, podporovat talenty a úzce spolupracovat s komerčními partnery. Miniaturizace a zrychlení syntetické chemie jsou kriticky důležité pro rychlou optimalizaci vlastností vyvíjených chemických látek ve far- maceutickém, agrochemickém a materiálovém výzkumu a vývoji. Ve většině laboratoří se však organická syntéza stále provádí pomalu, s velkými nároky na materiál a není ověřena pro více kombinací substrátů. Hlavním pilí- řem výzkumu profesora Dömlinga jsou však vícesložkové organické reakce, jež umožňují přípravu a testování desítek tisíc chemických látek najednou. „ Udržitelnost v chemii začíná být nesmírně důležitá tváří v tvář globalizaci a problémům souvisejícím se stále rostoucí světovou populací. A právě v řešení těchto otázek mohou vícesložkové reakce pomoci. Budu pokračovat v jejich využití v lékařské chemii, kdy se s kolegy zaměříme na oblast (imuno)onkologie a objevování nových antibiotik či antivirotik. Těším se na spolupráci se zdejší fenotypizační laboratoří při objevování udržitelnějších látek na ochranu rostlin a také biostimulantů podporujících produkci rostlin odolných vůči široké škále stresových faktorů. Společně s CATRIN-RCPTM budeme rozvíjet nanotechnologie s cílem objevit materiály nové generace pro udržitelnou budoucnost, “ objasnil Dömling. Projekt s názvem “ERA Chair for Accelerated Synthetic Chemistry Technologies at Palacký University Olomouc (ACCELERATOR)” po- trvá do konce ledna 2028. Jedná se o projekt s doposud největším finančním příspěvkem pro Univerzitu Palackého, které ze všech rám- cových programů EU získala. Pro přiblížení práce a osobnosti prof. Alexandra Dömlinga přetiskujeme rozhovor poskytnutý Newsletteru CATRIN. Co vás jako vědce světového renomé přivedlo do CATRIN? Během návštěvy Univerzity Palackého před pár lety mě velmi zaujala práce výzkumné skupiny zaměřené na fenotypizaci rostlin vedené Luká- šem Spíchalem. Vysokokapacitní fenotypizace propojená s mým výzkumem může být cesta,

Obr.: prof. Alexander Dömling, Ph.D.

jak udržitelně zajistit dostatek potravin pro neustále se rozšiřující světovou populaci. Když jsem se dozvěděl o programu ERA Chair od Evropské unie, podali jsem společnou žádost s Univerzitou Palackého v Olomouci a uspěli jsme. Projekt s názvem ERA Chair for Accelerated Synthetic Chemistry Technologies at Palacký University Olomouc (ACCELERATOR) potrvá do konce ledna 2028. Co je jeho cílem? Tváří v tvář globalizaci a problémům souvisejí- cím se stále rostoucí světovou populací nabývají na významu otázky ohledně udržitelnosti v che- mii. K jejich řešení mohou pomoci vícesložkové reakce, jimiž se dlouhodobě zabývám. Budu pokračovat v jejich využití v lékařské chemii, kdy se s kolegy zaměříme na oblast (imuno) onkologie a objevování nových antibiotik či antivirotik. Kromě toho se těším na spolupráci se zdejší fenotypizační laboratoří při objevování udržitelnějších látek na ochranu rostlin a také biostimulantů podporujících produkci rostlin odolných vůči široké škále stresových faktorů. Společně s CATRIN-RCPTM budeme rozvíjet nanotechnologie s cílem objevit materiály nové generace pro udržitelnou budoucnost. Kromě toho se těším na spolupráci s mladými vědci a studenty, kteří přijdou do mé skupiny a kte- rým mohu předávat své znalosti a zkušenosti. Mým cílem je podporovat jejich kreativitu a vytvářet prostředí, ve kterém mohou rozvíjet svůj vědecký potenciál. Společně můžeme dosáhnout velkých vědeckých objevů a přispět k řešení světových problémů.

40

CHEMAGAZÍN • 4 / XXXIII (2023)

Made with FlippingBook - professional solution for displaying marketing and sales documents online