EY's Indsigt i årsregnskabsloven 2025/26 - 12. udgave

Årsregnskabsloven med lovbemærkninger

Lovbemærkninger Efter årsregnskabslovens § 32, stk. 1, kan en virksomhed undlade at vise nettoomsætningen m.v., når særlige kon- kurrencemæssige hensyn tilsiger dette. Bestemmelsen gælder for virksomheder omfattet af regnskabsklasse B (små virksomheder) og mellemstore virk- somheder omfattet af regnskabsklasse C. Bestemmelsen gælder ikke for store virksomheder omfattet af regnskabs- klasse C, jf. § 81, eller for virksomheder omfattet af regnskabsklasse D (børsnoterede virksomheder og statslige aktieselskaber), jf. § 103, som altid skal vise nettoomsætningen. Efter 4. direktiv kan små og mellemstore virksomheder undlade at vise nettoomsætningen. Direktivet stiller ikke krav om, at der skal foreligge særlige konkurrencemæssige hensyn. Undtagelsen er således alene bestemt af virksomhe- dens størrelse.

Det foreslås at ophæve kravet om, at undtagelsen alene kan benyttes, når der foreligger »særlige konkurrencemæs- sige hensyn«. Fremover afhænger anvendelsen af bestemmelsen således alene af virksomhedens størrelse.

Baggrunden for forslaget er, at det i praksis har vist sig vanskeligt for virksomhederne at fastlægge, hvornår der foreligger »særlige konkurrencemæssige hensyn«. Herudover kan det være vanskeligt for virksomhedens revisor at efterprøve ledelsens skøn, hvor denne vurderer, at betingelsen for at anvende undtagelsen er opfyldt.

Forslaget forventes ikke at indebære de store konsekvenser for regnskabsbrugerne, da hovedparten af små og mel- lemstore virksomheder i praksis allerede undlader at vise nettoomsætningen.

Ændret ved lov nr. 642 af 19. maj 2020 I § 32 indsættes som stk. 4:

»Stk. 4. § 138, stk. 6, finder anvendelse, når en virksomhed benytter muligheden i stk. 1.«

Lovbemærkninger Ifølge den gældende § 32, stk. 1, i årsregnskabsloven kan en virksomhed sammendrage en række poster i virksom- hedens resultatopgørelse, herunder nettoomsætningen og produktionsomkostningerne, så virksomheden alene op- lyser bruttofortjenesten eller -tabet. Muligheden kan anvendes af små virksomheder omfattet af regnskabsklasse B, og af mellemstore virksomheder omfattet af regnskabsklasse C, jf. årsregnskabslovens § 78, stk. 3, der fastsætter, at § 32 finder anvendelse på virksomheder omfattet af regnskabsklasse C. Det er dog kun mellemstore virksomheder - og ikke store virksomheder - omfattet af regnskabsklasse C, der kan anvende muligheden i § 32, hvilket følger af § 81, 1. pkt., i årsregnskabsloven. Baggrunden for, at små og mellemstore virksomheder kan udelade en så væsentlig oplysning af resultatopgørelsen, er, at oplysning om nettoomsætningens størrelse og de tilhørende produktionsomkostninger traditionelt anses for at kunne skade virksomheden i dens konkurrence med andre virksomheder.

Det foreslås i et nyt stk. 4 i § 32, at årsregnskabslovens § 138, stk. 6, finder anvendelse, når en virksomhed benytter muligheden i stk. 1.

Det betyder, at virksomheder, der med henvisning til § 32, stk. 1, udelader nettoomsætningen i deres resultatopgø- relse, gøres opmærksomme på, at de har pligt til at indberette nettoomsætningen til Erhvervsstyrelsen i medfør af § 138, stk. 6.

Den foreslåede ændring hænger sammen med forslaget til et nyt stk. 6 i § 138, jf. lovforslagets § 1, nr. 4.

1000 | Indsigt i årsregnskabsloven 2025/26 | EY

Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease