EY's Indsigt i årsregnskabsloven 2025/26 - 12. udgave

Årsregnskabsloven med lovbemærkninger

Den foreslåede § 78, stk. 4, fastslår i lighed med den gældende § 78, stk. 1, 4. pkt., det grundlæggende princip i byggeklodsmodellen, hvorefter reglerne i regnskabsklasse C har forrang i forhold til reglerne i regnskabsklasse B, hvis anvendelse af regler i regnskabsklasse B er i strid med reglerne i regnskabsklasse C. Den foreslåede § 78, stk. 5, indeholder ligesom den gældende § 78, stk. 1, 5. pkt., en henvisning til årsregnskabs- lovens § 137. Det indebærer, at virksomheder, som udarbejder årsregnskab eller koncernregnskab efter de om- handlede internationale regnskabsstandarder, skal anvende bestemmelser i standarderne i stedet for visse bestem- melser i årsregnskabsloven, når de udarbejder deres årsregnskab eller koncernregnskab. Det drejer sig eksempelvis om bestemmelser vedrørende indregning og måling samt langt de fleste krav til oplysninger i noterne. Nærmere regler herom er fastsat i bekendtgørelse nr. 930 af 19. august 2014 om anvendelse af internationale regnskabs- standarder IFRS for virksomheder omfattet af årsregnskabsloven (IFRS-bekendtgørelsen). Bekendtgørelsen er ud- stedt med hjemmel i årsregnskabslovens § 137, stk. 4.

De gældende bestemmelser i § 78, stk. 2 og 3, videreføres herefter uændret som stk. 6 og 7.

Ændret ved lov nr. 738 af 1. juni 2015 I § 78, stk. 3, der bliver stk. 7, indsættes efter »regnskabsklasse A eller B,«: »eller som er ophørt med at anvende § 78 a,«.

Lovbemærkninger Det foreslås, at § 78, stk. 3, der bliver stk. 7, også skal gælde ved overgang fra anvendelse af de særlige bestem- melser for mellemstore dattervirksomheder i regnskabsklasse C, der har anvendt undtagelsen i den foreslåede § 78 a, og udarbejdet årsrapport efter bestemmelserne i regnskabsklasse B, til anvendelsen af bestemmelserne for regn- skabsklasse C. Denne overgang vil kunne blive aktuel i to situationer. For det første kan en mellemstor dattervirksomhed, som vokser og bliver en stor virksomhed, ikke længere anvende undtagelsen. Her skal virksomheden udarbejde årsregn- skab efter de almindelige regler for store virksomheder. Den anden situation opstår, når dattervirksomheden selv — eller dennes modervirksomhed — ikke længere ønsker at anvende undtagelsen. Her vil dattervirksomheden skulle ændre regnskabspraksis fra reglerne i regnskabsklasse B til reglerne for mellemstore virksomheder i regnskabsklasse C. I forslaget henvises til den generelle overgangsbestemmelse for overgang fra anvendelse af bestemmelserne for regnskabsklasse A og B til anvendelse af bestemmelserne for regnskabsklasse C i lovens § 78, stk. 3, som efter den foreslåede ændring bliver til § 78, stk. 7. Efter den foreslåede § 78, stk. 8, vil der således gælde de samme over- gangsbestemmelser for mellemstore dattervirksomheder, der ophører med at anvende undtagelsen i den foreslåede § 78 a, stk. 1, og dermed ophører med at benytte bestemmelserne for virksomheder i regnskabsklasse B, som virk- somheder der af andre årsager overgår fra at have anvendt bestemmelserne for virksomheder i regnskabsklasse B til bestemmelserne for virksomheder i regnskabsklasse C.

Ændret ved lov nr. 1716 af 27. december 2018 I § 78, stk. 3 og 4, ændres »§§ 41-43« til: »§§ 41-43 a«, og », 74« udgår.

1166 | Indsigt i årsregnskabsloven 2025/26 | EY

Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease