Årsregnskabsloven med lovbemærkninger
Lovbemærkninger § 99 beskriver kravene til indholdet i ledelsesberetningen. § 99, stk. 1, nr. 1-10, oplister en række oplysninger, der skal gives i ledelsesberetningen. Ifølge § 99, stk. 1, nr. 4, skal der i ledelsesberetningen redegøres for udviklingen i virksomhedens aktiviteter og økonomiske forhold. Ifølge den gældende § 99, stk. 2, skal store virksomheder, i det omfang det er nødvendigt for at forstå virksomhedens udvikling, resultat og finansielle stilling, supplere redegørel- sen i henhold til § 99, stk. 1, nr. 4, med oplysninger om ikke-finansielle forhold, som er relevante for de specifikke aktiviteter, herunder oplysninger vedrørende miljø- og personaleforhold § 99, stk. 2, implementerer regnskabsdirektivets artikel 19, stk. 1, tredje afsnit. Ifølge artikel 19a, stk. 2, i regn- skabsdirektivet anses virksomheder, der opfylder kravet i artikel 19a, stk. 1, om udarbejdelse af en ikke-finansiel redegørelse, for at have opfyldt kravet i regnskabsdirektivets artikel 19, stk. 1, tredje afsnit. Regnskabsdirektivets artikel 19a blev indsat i direktivet ved artikel 1, nr. 1, i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/95/EU af 22. oktober 2014 om ændring af direktiv 2013/34/EU for så vidt angår offentliggørelse af ikke-finansielle oplysninger og oplysninger om mangfoldighed for visse store virksomheder og koncerner. Artikel 19a er implementeret i lovens § 99 a. Den danske implementering af regnskabsdirektivet, herunder af de ændringer, der blev vedtaget med direktiv 2014/95/EU, medfører, at virksomheder, der er omfattet af § 99, stk. 2, også er omfattet af § 99 a. Begge bestem- melser gælder således for store virksomheder omfattet af regnskabsklasse C og virksomheder omfattet af regn- skabsklasse D. Implementeringen af regnskabsdirektivets artikel 19a, stk. 2, i årsregnskabslovens § 99 a medfører, at kravet i § 99, stk. 2, ikke er påkrævet.
Det foreslås derfor, at § 99, stk. 2, nyaffattes, idet det gældende krav i bestemmelsen udgår.
Med den foreslåede nyaffattelse af § 99, stk. 2, implementeres regnskabsdirektivets artikel 19, stk. 2, litra e. Ifølge artikel 19, stk. 2, litra e, skal ledelsesberetningen i forbindelse med virksomhedens anvendelse af finansielle instru- menter og, hvis det er væsentligt for at vurdere virksomhedens aktiver, passiver, finansielle stilling, fortjeneste og tab indeholde oplysninger om mål og principper for styring af finansielle risici, herunder virksomhedens sikringspo- litik for alle større planlagte transaktioner, for hvilke der anvendes sikring samt oplysninger om virksomhedens risi- koeksponering i forbindelse med priser, kredit, likviditet og pengestrømme.
Artikel 19, stk. 1, litra e, er delvist implementeret i den gældende § 99, stk. 1, nr. 7. § 99, stk. 1, nr. 7, foreslås ophævet, jf. lovforslagets § 1, nr. 44.
Med den foreslåede nyaffattelse af § 99, stk. 2, skal ledelsesberetningen for virksomheder, der anvender finansielle instrumenter, og hvor det er væsentligt for at vurdere virksomhedens aktiver, forpligtelser, finansielle stilling og resultat, indeholde en beskrivelse af virksomhedens mål og politikker for styring af finansielle risici, herunder virk- somhedens politik for sikring for alle større grupper af forventede fremtidige transaktioner, for hvilke der anvendes sikring og en beskrivelse af virksomhedens risikoeksponering i forbindelse med mulige ændringer i priser, kreditvær- dighed, likviditet og pengestrømme. Omfanget og indholdet af beskrivelsen ifølge den foreslåede bestemmelse vil afhænge af, i hvilket omfang virksom- heden anvender finansielle instrumenter og i øvrigt af, i hvilket omfang virksomheden er eksponeret over for de enkelte typer af finansielle risici. Virksomheden kan vælge at medtage oplysningerne, der kræves efter § 99, stk. 2, i en note i stedet for i ledelses- beretningen. Dette følger af fast praksis, hvorefter krav til ledelsesberetningen kan opfyldes ved at medtage oplys- ningerne i noterne. Når en oplysning medtages i noterne, omfattes den også af den almindelige revisionspligt i for- hold til noter. Da ledelsesberetningen ikke er omfattet af revisionspligten, kan oplysninger, som skal medtages i noterne, ikke flyttes til ledelsesberetningen, medmindre der er direkte lovhjemmel hertil.
Der er også andre bestemmelser i loven, som kræver oplysninger om risici. § 99, stk. 1, nr. 5, kræver oplysning om virksomhedens forventede udvikling og de særlige forudsætninger og usikre faktorer ledelsen har lagt til grund for
EY | Indsigt i årsregnskabsloven 2025/26 | 1245
Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease