EY's Indsigt i årsregnskabsloven 2025/26 - 12. udgave

Årsregnskabsloven med lovbemærkninger

Betalt indkomstskat i den enkelte skattejurisdiktion i det regnskabsår, rapporten vedrører, vil skulle oplyses inkl. eventuelle kildeskatter og acontoskatter, der måtte være betalt i det regnskabsår, rapporten vedrører.

Akkumuleret overskud vil skulle angives uden eventuelle opskrivningsreserver.

Der henvises i øvrigt til den begrebsramme, der anvendes som grundlag for de oplysninger, der indgives til told- og skatteforvaltningen, hvor der er sammenfald mellem de specifikke oplysningskrav. Begrebsrammen tager udgangs- punkt i standardskabelonen til OECD's Transfer Pricing Guidelines kapitel V, hvor OECD har defineret en række centrale begreber for at sikre en ensartet implementering af rapporteringsforpligtelsen. Rapporten kan indeholde en overordnet beskrivelse på koncernniveau af eventuelle væsentlige forskelle mellem den oplyste beregnede betalbare indkomstskat, jf. nr. 5, i en rapport for det foregående regnskabsår og den betalte indkomstskat, jf. nr. 6, i det regnskabsår rapporten vedrører, hvis det er relevant.

Det følger af det foreslåede § 137 g, stk. 3, at oplysningerne efter stk. 2 skal præsenteres separat for

1) aktiviteter for hvert land inden for EU/EØS,

2) aktiviteter for hver skattejurisdiktion, som den 1. marts i det regnskabsår, som rapporten vedrører, er anført i bilag I til Rådets konklusioner om den reviderede EU-liste over ikke-samarbejdsvillige skattejurisdiktioner, som offentliggjort i EU-Tidende, og 3) aktiviteter for hver skattejurisdiktion, som den 1. marts i det regnskabsår, som rapporten vedrører, og den 1. marts i det foregående regnskabsår er anført i bilag II til Rådets konklusioner om den reviderede EU-liste over ikke-samarbejdsvillige skattejurisdiktioner, som offentliggjort i EU-Tidende. Nr. 1 indebærer, at de aktiviteter, der skal gives oplysninger om efter stk. 2, vil skulle præsenteres pr. land for aktiviteter, der udøves inden for EU/EØS. Det gælder også, hvis et land måtte have flere separate skattejurisdikti- oner, eller hvis flere virksomheder i en koncern har aktiviteter i samme land. Hvis en virksomhed eller koncern, der er etableret i Danmark, fx udøver aktiviteter i Tyskland og Italien, vil oplysningerne i rapporten skulle præsenteres separat for henholdsvis Danmark, Tyskland og Italien. Har virksomheden eller koncernen også aktiviteter i lande uden for EU/EØS, vil oplysningerne om disse konkrete aktiviteter kunne præsenteres samlet, jf. også stk. 4. Det vil sige, at de ikke skal opdeles pr. land, jf. dog nr. 2 og 3.

Efter nr. 2 og 3 vil oplysninger om aktiviteter i lande, der fremgår af bilag I eller II til Rådets konklusioner om den reviderede EU-liste over ikke-samarbejdsvillige skattejurisdiktioner, altid skulle præsenteres pr. land.

For bilag I gælder det, at hvis et land eller skattejurisdiktion den 1. marts i det regnskabsår, som rapporten vedrø- rer, er opført i bilaget, vil oplysninger om aktiviteter i det pågældende land skulle præsenteres separat. Det betyder, at hvis en virksomhed udarbejder en rapport vedrørende regnskabsåret 20xx, skal den separat præsentere oplys- ninger om aktiviteter i et land, der var på listen den 1. marts i regnskabsåret 20xx. For bilag II gælder det, at hvis et land eller skattejurisdiktion den 1. marts i det regnskabsår, som rapporten vedrø- rer, og den 1. marts i det foregående regnskabsår var opført i bilaget, vil oplysninger om aktiviteter i det pågæl- dende land skulle præsenteres separat. Det betyder, at hvis en virksomhed udarbejder en rapport vedrørende regn- skabsåret 20xx, vil den separat skulle præsentere oplysninger om aktiviteter i et land, der var på listen både den 1. marts i regnskabsåret 20xx og den 1. marts i regnskabsåret 20xx-1. Formålet med EU-listen over ikke-samarbejdsvillige skattejurisdiktioner er at tilskynde til positive ændringer i de opførte jurisdiktioners skattelovgivning og -praksis. EU har en række kriterier for optagelse på listen, der tager udgangspunkt i bl.a. gennemsigtighed på skatteområdet og fair beskatning. Bilag I lister de lande, der ikke lever op til kriterierne, mens bilag II lister de lande, der ligeledes ikke lever op til kriterierne, men som har givet tilsagn om at gennemføre reformer. Listen ajourføres som udgangspunkt to gange årligt og vedtages af EU's Råd af økonomi- og finansministre af (Økofinrådet), hvorefter den offentliggøres i EU-tidende.

1538 | Indsigt i årsregnskabsloven 2025/26 | EY

Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease