EY's Indsigt i årsregnskabsloven 2025/26 - 12. udgave

Kapitel 44 Særlige krav til andelsboligforeninger

tidspunkt, hvis denne vurdering er noteoplyst eller der er udarbejdet og fremlagt en særskilt revi- sorerklæring på generalforsamlingen, der bekræfter, at vurderingen er indhentet før 1. juli 2020.

Tilskud, ydelsesstøtte m.v. Har staten eller kommunen ydet støtte til foreningen til etablering af andelsboligforeningen i hen- hold til § 160 k i lov om almene boliger, og hvor dele af eller hele tilskuddet kan kræves tilbagebe- talt ved salg af ejendommen eller sammenlægning, skal dette anføres i en note. Dette oplysnings- krav er sammenfaldende med lovens notekrav til eventualforpligtelser. Hvis foreningen har optaget prioritetslånene med fuld ydelsesstøtte efter lov om byfornyelse, lov om sanering eller lov om byfornyelse og boligforbedring, er det et krav, at der i noterne oplyses om størrelsen af lånene, hvortil støtten til ydelsen er givet, og at lånene ikke indgår i andelsvær- diberegningen. Dette krav i andelsboligloven er delvist sammenfaldende med lovens notekrav, men er udvidet, da det efter andelsboligloven skal oplyses, at lånene ikke indgår i opgørelsen af andels- værdien. Dette oplysningskrav kan derfor overvejes tilføjet til oplysningerne, der ellers opfylder lovens tilsvarende oplysningskrav. Har foreningen mulighed for at frigøre sig af tidligere modtagne tilskud i henhold til frigørelseslo- ven og benyttet sig heraf, skal der i årsrapporten gives oplysning om størrelsen af frigørelsesbe- løbet, der er ubetalt på balancedagen, og frigørelsesbeløbets fordeling på de enkelte andele.

44.13 Budgettal

Flere andelsboligforeninger har praksis for at medtage budgettal i deres årsregnskab. Disse kan stadig medtages både for indeværende og kommende år, men hvis årsregnskabet er revideret, skal det tydeligt fremgå, at budgettallene ikke har været underlagt revision. Følgende skal opfyldes:

Oplysnings- krav til ikke- reviderede budgettal

► Der skal være en klar og logisk opdeling i, hvilke oplysninger der er revideret, og hvilke der ikke er revideret. ► Det skal tydeligt fremgå af årsregnskabet, hvilke dele der ikke er revideret (typisk med over- skrift til den pågældende kolonne/oplysning). Oplysningen skal gives hvert enkelt sted, hvor ikke-reviderede oplysninger indgår i ellers reviderede elementer (fx i resultatopgørelse, ba- lance eller noter). ► Det skal tydeligt fremgå af revisors påtegning, hvilke dele af årsregnskabet, der ikke er revi- deret.

Ikke-reviderede oplysninger (fx budgettal) kan endvidere medtages i en eventuel frivillig medtaget ledelsesberetning, som ikke er omfattet af eventuel revision.

Budgettal i ledelses- beretning

44.14 Indberetningsregler og frister

Andelsboligforeninger er ikke omfattet af indberetningspligt og er derfor ikke omfattet af nogen særlige fastsatte frister for udarbejdelse af årsrapporten.

Andelsboligforeningen skal opfylde kravene i andelsboligloven, de tilhørende relevante bekendt- gørelser som fx bekendtgørelse om oplysningspligt ved salg af andelsboliger m.v. og foreningens vedtægter.

Det er typisk andelsboligforeningens vedtægter, som foreskriver, hvornår den ordinære general- forsamling skal være afholdt, hvor foreningens årsrapport samtidig skal forelægges og godkendes. Det er også typisk vedtægterne, som foreskriver fristen for foreningens udarbejdelse af årsrap- port.

Frister og krav er ofte vedtægts- bestemt

864 | Indsigt i årsregnskabsloven 2025/26 | EY

Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease