EY's Indsigt i årsregnskabsloven 2025/26 - 12. udgave

Årsregnskabsloven med lovbemærkninger

anføres særskilt og i den rækkefølge, som er angivet i skemaerne. Dette udgangspunkt vil fortsat være gældende efter den foreslåede ændring af skemaerne i bilag 2.

De gældende bestemmelser i § 23, stk. 2, 2. og 3. pkt., og i stk. 3, indeholder dog nogle muligheder for at fravige skemaerne. Det følger således af stk. 2, 2. og 3. pkt., at poster benævnt med arabertal kan opdeles, og nye araber- talsposter kan tilføjes, hvis deres indhold ikke er dækket af en eksisterende post. Arabertalsposter kan ligeledes sammendrages, hvis det fremmer overskueligheden, jf. stk. 3.

I henhold til stk. 4 skal opstilling og benævnelse af arabertalsposter tilpasses, når virksomhedens særlige karakter gør det påkrævet.

Virksomhederne skal i dag indberette deres årsrapport digitalt til Erhvervsstyrelsen via en af indberetningsløsnin- gerne i Regnskab 2.0 — Regnskab Basis, Regnskab Special eller system til systemløsningen — efter reglerne herom i indsendelsesbekendtgørelsen. Disse regler er udstedt med hjemmel i årsregnskabslovens § 153 a. Indberetningen forudsætter anvendelse af en taksonomi, dvs. en fortegnelse over de elementer, der kan være med i en digital årsrapport. Den i Regnskab 2.0. anvendte taksonomi for årsregnskabsloven er en lukket taksonomi. Dette betyder som udgangspunkt, at virksomhederne ikke selv kan udvide den. Det er dog undtagelsesvist muligt at udvide taksonomien på udvalgte områder — eksempelvis i forbindelse med pengestrømsopgørelsen og hoved- og nøgletal i ledelsesberetningen. Det er derimod ikke muligt for virksomheden at tilføje yderligere poster i balancen og resultat- opgørelsen end dem, der fremgår af taksonomien.

I Regnskab Basis er det kun muligt at benytte udvalgte elementer fra taksonomien, hvorimod man i Regnskab Special kan benytte sig af alle elementer fra hele taksonomien.

Taksonomien indeholder en række yderligere poster til balancen og resultatopgørelsen end de, der fremgår af lovens skemaer. Taksonomien er udviklet — og udvikles løbende — så den tager hensyn til virksomhedernes behov. Takso- nomien tilsigter så tage højde for virksomhedernes behov for supplering m.v. af regnskabsskemaernes poster. Hvis en virksomheds særlige karakter imidlertid gør det nødvendigt at tilføje en atypisk regnskabspost i balancen eller resultatopgørelsen, som ikke fremgår af taksonomien, giver indsendelsesbekendtgørelsen mulighed for, at virk- somheden efter ansøgning til Erhvervsstyrelsen kan fritages for digital indberetning af årsrapporten. Virksomheden vil, hvis ansøgningen imødekommes, skulle indsende årsrapporten i papir-format. Da de digitale indberetningsløsninger dækker langt de fleste behov for poster i balance og resultatopgørelse og des- uden giver mulighed for at specificere posterne i noterne, er betingelserne for at undlade digital indberetning kun yderst sjældent opfyldt. Erhvervsstyrelsen har da hidtil også kun behandlet et mindre antal ansøgninger om frita- gelse for digital indberetning årligt. Ansøgningerne har hovedsageligt drejet sig om årsrapporter med følgende problemstillinger i forhold til digital ind- beretning: • resultatopgørelse og/eller balance er opdelt på henholdsvis erhvervsmæssige og ikke-erhvervsmæssige aktivi- teter, • årsrapporten indeholder en erklæring fra en intern revisor. Det nye regnskabsdirektiv giver i artikel 9, stk. 4, medlemsstaterne mulighed for at begrænse virksomhedernes ad- gang til at fravige opstillingsskemaerne for balance og resultatopgørelse i det omfang, en sådan begrænsning er nødvendig for, at årsrapporterne kan indberettes digitalt. Medlemsstaterne kan således kræve, at visse eller alle virksomheder alene kan benytte de poster, der er indarbejdet i deres respektive indberetningsløsninger. I forslagets § 1, nr. 40, foreslås det, at denne mulighed i direktivet udnyttes ved at indsætte en ny bestemmelse som § 23, stk. 6, i årsregnskabsloven, der bemyndiger Erhvervsstyrelsen til at fastsætte regler, som begrænser virksom- hedernes mulighed for at fravige skemaernes krav til posterne i balancen og resultatopgørelsen. Bemyndigelsen vil i givet fald blive udnyttet ved, at der fastsættes nærmere bestemmelser herom i en bekendtgørelse.

EY | Indsigt i årsregnskabsloven 2025/26 | 987

Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease