99
Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
JAK PROMOWAĆ ZDROWIE W SZKOLE?
III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwu- języcznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku roz- poczęło współpracę z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Płocku w roku 1999. W tej placówce oświatowej powstała jedyna klasa w Płocku, która realizuje program Szkoła Promocji Zdrowia. Cieszy się ona dużą popularnością i zainteresowaniem wśród kandydatów do liceum.
Program jest realizowany w klasach z rozszerzoną biologią, w których większość uczniów zamierza studiować kierunki medyczne i paramedyczne, dla- tego wiedza i umiejętności zdobyte podczas zajęć w szpitalu zdecydowanie przybliżają im tematykę wybieranych studiów. Zajęcia z uczniami III LO prowadzone są w Wo- jewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku raz w ty- godniu w formie wykładów (np. z zakresu fizjoterapii, opieki nad osobami starszymi), dyskusji panelowych i warsztatów. Jako przykład warsztatów można wymienić zajęcia z mikrobiologii, podczas których uczniowie uczyli się prawidłowego posiewu bakte- rii. Ciekawą formą warsztatów były również zajęcia z psychiatrii i psychologii, podczas których omawia- ne były współczesne zagrożenia zdrowia psychicz- nego osób w różnym wieku, znaczenie snu, sposoby radzenia sobie z emocjami. Młodzież bierze aktywny udział w ćwiczeniach praktycznych, np. z udzielania pierwszej pomocy. W trakcie 90-minutowych zajęć wykorzystywane są pomoce dydaktyczne związane z tematyką medyczną, takie jak fantomy, oraz sprzęt audiowizualny, który umożliwia obejrzenie np. za- biegów operacyjnych. Zajęcia z młodzieżą prowadzi fachowy personel medyczny szpitala: lekarze, pielęgniarki, magistro- wie analityki medycznej, mikrobiolodzy, psycho- lodzy, dietetycy, fizjoterapeuci. W ramach zajęć młodzież ma możliwość zaznajomienia się z pracą oddziałów, zakładów diagnostycznych, wyposa- żonych w najnowocześniejszy sprzęt medyczny pracowni, np. endoskopii, bronchoskopii, central- nej sterylizacji. Dzięki realizacji tego elementu pro- gramu młodzież zdobywa w praktyce taką wiedzę i umiejętności, których nie da się osiągnąć w warun- kach szkolnych. Uczniowie, oprócz przyswajania fachowej wiedzy medycznej, poznają również pracę całego personelu szpitala. Odbywają wiele wycie- czek do placówek opieki zdrowotnej. Zwiedzili m.in.: Szpital Psychiatryczny WSZPZOZ w Gosty- ninie-Zalesiu, Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojo- wej w szpitalu w Gorzewie, Dom Opieki Społecznej w Goślicach, Centrum Zdrowia Dziecka w Między- lesiu i Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach.
Fotografia 2. Młodzież podczas ćwiczeń udzielania pierwszej pomocy
Podstawą programu jest założenie, że edukacja prozdrowotna przyniesie młodzieży, środowisku i społeczeństwu wymierne efekty. Realizując tema- tykę programu, uczeń ma przede wszystkim zdobyć umiejętność samodzielnego dokonywania wyboru właściwych zachowań dla zdrowia własnego i innych ludzi, poszerzyć wiedzę na tematy zwią- zane z profilaktyką zdrowotną, zdobytą w czasie zajęć w szkole, dowiedzieć się, jak funkcjonuje szpi- tal oraz przygotować się do studiów związanych z zawodami medycznymi. W ciągu 3 lat nauki zaplanowanych jest 150 go- dzin dydaktycznych, obejmujących zajęcia na tere- nie szkoły, szpitala oraz innych placówek.
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker