MERITUM 1-2 (76-77) 2025



107

Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny

WYBRANE NARZĘDZIA I TECHNIKI AKTYWNEJ REALIZACJI TREŚCI PROZDROWOTNYCH W PRACY Z UCZNIAMI. PROJEKTY EDUKACYJNE. STUDIUM PRZYPADKU.

c. Metoda dramy i odgrywania ról

Zachowania ryzykowne: Brak kontroli nad własną dietą, zaburzenia odżywiania, nieświa- dome naśladowanie niezdrowych trendów promowanych w mediach społecznościowych.

Odgrywanie ról pozwala uczniom wczuć się w różne sytuacje związane ze zdrowiem, np. jak asertywnie odmawiać substancji szkodliwych czy jak reagować w sytuacji kryzysowej. Jest to efektywna metoda kształtowania umiejętności społecznych i radzenia sobie z emocjami4. Zachowania ryzykowne: Sięganie po substan- cje psychoaktywne (papierosy, alkohol, narko- tyki), uleganie presji rówieśniczej, podejmowanie ryzykownych zachowań seksualnych.

Podstawa programowa:

• Szkoła podstawowa: Korzystanie z techno- logii do monitorowania aktywności, wpływ snu na zdrowie (PPKO: biologia, informatyka, wychowanie do życia w rodzinie, wychowa- nie fizyczne). • Liceum i technikum: Nowoczesne tech- nologie w profilaktyce zdrowotnej (PPKO: biologia, informatyka, wychowanie do życia w rodzinie, wychowanie fizyczne).

Podstawa programowa:

• Szkoła podstawowa: Umiejętność rozpo- znawania zagrożeń i unikania ich, asertyw- ność (PPKO: przyroda, chemia, biologia, edukacja dla bezpieczeństwa, etyka, wiedza o społeczeństwie, wychowanie do życia w rodzinie, wychowanie fizyczne). • Liceum i technikum: Radzenie sobie w sytu- acjach kryzysowych, konsekwencje używania substancji psychoaktywnych (PPKO: chemia, biologia, edukacja dla bezpieczeństwa, ety- ka, wiedza o społeczeństwie, wychowanie do życia w rodzinie, wychowanie fizyczne). 2. NARZĘDZIA TECHNOLOGICZNE WSPIERAJĄCE EDUKACJĘ PROZDROWOTNĄ

b. Multimedia i filmy edukacyjne

Krótkometrażowe filmy edukacyjne i anima- cje pomagają wizualizować kluczowe aspekty zdrowego stylu życia. Przykładem jest film „Jedz zdrowo, żyj aktywnie”, który może być punktem wyjścia do dyskusji w klasie. Zachowania ryzykowne: spożywanie fast fo- odów , uzależnienie od cukru, nieświadomość konsekwencji złej diety.

Podstawa programowa:

• Szkoła podstawowa: Rozpoznawanie pro- duktów korzystnych dla zdrowia (PPKO: przyroda, chemia, biologia, wychowanie do życia w rodzinie, wychowanie fizyczne). • Liceum i technikum: Analiza wpływu żywie- nia na zdrowie psychiczne i fizyczne (PPKO: chemia, biologia, wychowanie do życia w ro- dzinie, wychowanie fizyczne).

a. Aplikacje mobilne i platformy edukacyjne

Aplikacje, takie jak Fit Kids czy Zdrowe Wybory pozwalają uczniom monitorować swoją aktyw- ność fizyczną i dietę. Platformy e-learningowe, np. Khan Academy Health, oferują interaktywne kursy z zakresu zdrowia i wellness.

4 Fundacja CBOS, Młodzież 2021 – używanie substancji psychoak- tywnych , https://www.cbos.pl

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker