MERITUM 1-2 (76-77) 2025

108

Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny 

DANIELA BARTOSIAK

c. Wykorzystanie mediów społecznościowych

Projekt edukacyjny nr 1: Zdrowie fizyczne – ak- tywność ruchowa i prawidłowe odżywianie 5 (PPKO: biologia, edukacja dla bezpieczeństwa, wychowanie do życia w rodzinie, wychowanie fizyczne).

Tworzenie kampanii edukacyjnych na Facebo- oku, Instagramie czy TikToku, np. pod hasłem #ZdrowyStylŻycia, zachęca uczniów do aktyw- nego udziału w promocji zdrowia. Zachowania ryzykowne: Nadmierne korzysta- nie z mediów społecznościowych, cyberprze- moc, porównywanie się do nierealistycznych standardów urody czy zachowań.

Temat: Jak ruch wspiera budowanie relacji i sku- teczną komunikację?

Adresaci: uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej

Czas realizacji: projekt edukacyjny na okres 2 tygodni

Podstawa programowa:

Metoda: metoda projektu, komunikacja bez przemocy (NVC)

• Szkoła podstawowa: Podstawy komunika- cji w mediach społecznościowych (PPKO: biologia, etyka, edukacja dla bezpieczeństwa, informatyka, wiedza o społeczeństwie, wy- chowanie do życia w rodzinie, wychowanie fizyczne). • Liceum i technikum: Tworzenie kampanii społecznych dotyczących zdrowia (PPKO: biologia, informatyka, wychowanie do życia w rodzinie, wychowanie fizyczne).

Formy pracy: praca zespołowa, ćwiczenia w parach, aktywności ruchowe

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie: Przedstawienie zasad NVC i zna- czenia aktywności fizycznej w budowaniu relacji. Wykorzystanie informacji zawartych na stronach: https://mlodeglowy.pl/kompendium/jestem-na- uczycielem/porozumienie-bez-przemocy/ oraz https://nvclab.pl/o-nvc/. NVC – Porozumienie Bez Przemocy (Nonviolent Communication), po- rozumienie współczujące, w skrócie PBP – spo- sób porozumiewania się opracowany przez ame- rykańskiego psychologa Marshalla Rosenberga.

3. PROJEKTY EDUKACYJNE DOTYCZĄCE PROMOCJI ZDROWIA

Projekty edukacyjne w zakresie edukacji o zdrowiu to inicjatywy dydaktyczne mające na celu poszerza- nie wiedzy i kształtowanie postaw prozdrowotnych uczniów. Mogą obejmować warsztaty, kampanie, prezentacje, akcje społeczne, badania terenowe czy programy profilaktyczne, dotyczące np. zdro- wego stylu życia, profilaktyki chorób, higieny psy- chicznej czy aktywności fizycznej. Dzięki takim pro- jektom uczniowie nie tylko zdobywają wiedzę, ale także uczą się praktycznych umiejętności dbania o zdrowie oraz kształtują odpowiedzialne nawyki. Poniżej przedstawiono kilka przykładów projektów edukacyjnych.

Ćwiczenia praktyczne:

A. Ćwiczenia w parach oparte na współpracy, np.: • Prowadzenie osoby z zamkniętymi oczami. • Lustrzane odbicie: jedna osoba wykonuje

ruchy, a druga stara się je dokładnie naśladować, jakby była jej lustrzanym odbiciem.

5 D. Gajewska, E. Lange, Profilaktyka nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży, Polskie Towarzystwo Dietetyki, Warszawa 2019.

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker