MERITUM 1-2 (76-77) 2025



117

Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny

WYBRANE NARZĘDZIA I TECHNIKI AKTYWNEJ REALIZACJI TREŚCI PROZDROWOTNYCH W PRACY Z UCZNIAMI. PROJEKTY EDUKACYJNE. STUDIUM PRZYPADKU.

Plan działania w szkole

5. Zmiany w środowisku szkolnym • Stworzenie bezpiecznego środowiska dla Ani w czasie lekcji wychowania fizycznego, np. przez dostosowanie stroju sportowego lub harmonogramu zajęć. • Promowanie zasad antydyskryminacyjnych

1. Natychmiastowa interwencja • Rozmowa z Anią: wychowawca spotyka się z Anią, aby dowiedzieć się, jak się czuje, zrozumieć jej perspektywę i ustalić szczegóły sytuacji. • Identyfikacja sprawców zawstydzania: wychowawca przeprowadza rozmowy

i szacunku na poziomie całej szkoły poprzez plakaty, akcje społeczne czy debaty tematyczne.

z uczniami, którzy są wskazani jako sprawcy, aby wyjaśnić ich motywy i uświadomić im konsekwencje ich działań.

Działania długoterminowe

1. Monitorowanie sytuacji: wychowawca i psycho- log szkolny regularnie sprawdzają, czy problem nękania został skutecznie rozwiązany. 2. Budowanie świadomości w szkole: organizacja cyklicznych zajęć i kampanii na temat przeciw- działania przemocy rówieśniczej i akceptacji ciała. 3. Wzmocnienie wsparcia koleżeńskiego: włą- czenie Ani do grupy wsparcia lub stworzenie programów promujących pozytywne relacje między uczniami.

2. Wsparcie dla Ani • Zapewnienie Ani możliwości rozmowy z psychologiem szkolnym, który pomoże jej w radzeniu sobie z obniżonym poczuciem własnej wartości i trudnymi emocjami. • Zapewnienie Ani możliwości uczestniczenia w warsztatach budujących pewność siebie i asertywność. 3. Praca z klasą • Zajęcia wychowawcze dotyczące szacunku i różnorodności: Tematyka obejmuje budowanie empatii, radzenie sobie z różnicami w wyglądzie oraz konsekwencje nękania i przemocy. • Przeprowadzenie warsztatów na temat przeciwdziałania body shamingowi i cyberprzemocy, jeśli problem przejawia się także online.

Ewaluacja i oczekiwane efekty

1. Ania czuje się bezpieczna i akceptowana w śro- dowisku szkolnym. 2. Sprawcy nękania rozumieją konsekwencje swo- jego zachowania i nie powtarzają podobnych działań. 3. Klasa i szkoła rozwijają kulturę szacunku i tole- rancji, co zapobiega przyszłym przypadkom nękania. 5. INICJATYWY I PROGRAMY PROFILAKTYCZNE RÓŻNYCH INSTYTUCJI W POLSKIM SYSTEMIE OŚWIATY Dzięki tym działaniom uczniowie mają szansę zdobyć nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne umiejętności niezbędne do prowadze- nia zdrowego stylu życia. Poniżej wymieniono kilka wybranych inicjatyw podjętych w Polsce na rzecz edukacji dla zdrowia dzieci i młodzieży.

4. Współpraca z rodzicami • Spotkanie z rodzicami Ani: wyjaśnienie

sytuacji i przedstawienie podjętych działań, a także zapewnienie wsparcia dla Ani w domu. • Rozmowa z rodzicami sprawców: wyjaśnienie konsekwencji działań ich dzieci, omówienie sposobów wsparcia w eliminowaniu niepożądanych zachowań.

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker