10
Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
IZABELA KRAUZE
Równowaga używania różnych technik komuniko- wania społecznego może stać się przykładem, jak dbać o zdrowy styl życia, ponieważ wskazuje na różnorodność metod postępowania i umiejętność korzystania z nich. Poszukiwanie równowagi w różnych obszarach aktywności wymaga własnych wyborów i własnych decyzji. Jest to proces indywidualny, więc u każdej osoby inny. Indywidualne podejście do każdego dziecka, zrozumienie jego potrzeb i sposobów radzenia sobie z trudnościami, staje się dla niego szansą na zdrowe życie. Rodzina i szkoła to dwa najbliższe i najważ- niejsze dla dziecka środowiska, w których rozwija się i kształtuje swoje relacje ze światem dorosłych i światem rówieśników. Tam uczy się, jak być akcep- towanym i lubianym. Odbiorcami zachowań dzieci są więc członkowie rodziny, nauczyciele i rówieś- nicy. W ostatnich latach coraz więcej rodziców zgłasza się po pomoc dla swoich dzieci w budo- waniu relacji z członkami rodziny, relacji koleżeń- skich czy z nauczycielami. Zazwyczaj problemy te są ze sobą wzajemnie powiązane. W rodzinie i w szkole kształtują się różne postawy społeczne, umiejętność rozwiązywania konfliktów, zdolności przystosowywania się do różnych układów, współ- pracy z różnymi osobami, również tymi, których się nie lubi. Wiele tu mogą pomóc nauczyciele, którzy swoją postawą i dojrzałością towarzyszą uczniom w radzeniu sobie z codziennymi troskami. Podczas rozmów z dziećmi i młodzieżą dowia- duję się, że najważniejsze w szkole są przerwy, wtedy najwięcej „się dzieje”, uczniowie uczą się siebie nawzajem, a lekcje trzeba „przetrwać”, chyba że jest lubiany i ceniony nauczyciel, wówczas też „dużo się dzieje”. Co to znaczy, że „dużo się dzieje” na lekcjach? Wyjaśniają to tak: • nauczyciel widzi poszczególnego ucznia jako odrębną osobę, • kieruje do niego i tylko do niego konkretny komunikat, chociaż jest to na tle klasy – słucha i stara się zrozumieć wypowiedź każdego ucznia, bez oceniania,
• indywidualne komunikaty łączy w spójną całość, ciekawą w formie i treści dla wszystkich w klasie, • jest zainteresowany tym, co emocjonuje ucz- niów i co aktualnie przeżywają, czyli zna się na ich modzie, wyglądzie, fascynacjach, • rozumie zmienność poglądów, wizerunków i postaw jako eksperymentowanie w budowaniu własnej tożsamości, • towarzyszy każdemu uczniowi w przeżyciach zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, • potrafi przekazać informacje przedmiotowe i wzbudzić motywację do nauki na bazie wza- jemnego zaufania i życzliwości. Z tego opisu jasno wynika, że to właśnie ucz- niowie potrafią najlepiej określić to, co im pomaga w utrzymaniu zdrowia i równowagi emocjonalnej, co wzbudza motywację do aktywności poznawczej i społecznej w życiu szkolnym – akceptacja, zrozu- mienie i życzliwość świata dorosłych.
Zdrowy świat dorosłych jest podstawowym wa- runkiem zdrowia dzieci. ∞
dr Izabela Krauze – doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii. Psycholog rodzinny, terapeuta dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. W terapii wykorzystuje różne teorie psychologiczne dobierając je indywidualnie do każdej osoby. Pracuje w założo- nym przez siebie Centrum Usług Psychologicznych w Warszawie.
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker