158
Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
MICHAŁ DOLIŃSKI
Strona NIZP zawiera również odnośniki do innych podjednostek czy projektów, jak chociażby Naro- dowego Centrum Edukacji Żywieniowej 4 (NCEŻ). Strona NCEŻ ma rozbudowaną bazę wiedzy, a w niej materiały do pobrania (znajdują się tu m.in. infogra- fiki, które nie tylko są bogatym i interesującym źród- łem informacji, ale mogą być inspiracją do tworzenia z uczniami ich własnych plakatów). Strona zawiera też różnego rodzaju przepisy kulinarne, które mogą posłużyć do przeprowadzenia zajęć praktycznych z uczniami i zrobienia wspólnego śniadania. Ciekawym uzupełnieniem wiedzy na temat ży- wienia (i nie tylko) może być aplikacja do szybkiej weryfikacji składu produktów o nazwie Zdrowe Za- kupy 5 . Aplikacja pozwala poznać skład produktu za pomocą skanowania kodu kreskowego aparatem telefonu komórkowego. Sprawdza skład i ocenę produktu czy też pozwala na analizę tych samych produktów, ale pochodzących od różnych produ- centów. Zawiera również ostrzeżenia o produk- tach, których spożycie może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Tego rodzaju informacje publikowane są również systematycznie w ostrzeżeniach na stronie Głównego Inspekto- ra Sanitarnego (GIS) 6 . Warto powiedzieć uczniom o istnieniu tej witryny. Skoro mówimy już o zagrożeniach dla zdrowia, warto poruszyć kolejną kwestię, którą uczniowie będą się zajmować podczas zajęć, a mianowicie ocenę stanu zdrowia i objawy, jakie mogą świad- czyć o chorobie. Obecnie w ogólnej ocenie stanu zdrowia pacjentów pomagają różne narzędzia, do których do tej pory mieli dostęp prawie wyłącznie lekarze. Rozwój medycyny, technologii, mobilne urządzenia pomiarowe, różnego rodzaju bazy da- nych i algorytmy, które je wykorzystują, pozwalają coraz skuteczniej oceniać stan zdrowia pacjenta również na odległość, a nawet bez wizyty leka- rza. Niestety, ma to też swoje minusy, duża część 4 NCEZ – strona główna – Narodowe Centrum Edukacji Żywienio- wej, https://ncez.pzh.gov.pl 5 Zdrowe Zakupy – Aplikacje w Google Play, https://play.google. com/store/apps/details?id=pl.healthyfood&hl=pl&pli=1 6 Główny Inspektorat Sanitarny – Portal Gov.pl, https://www.gov.pl/ web/gis
społeczeństwa bowiem, zamiast skorzystać z wie- dzy medycznej, ślepo wierzy różnego rodzaju pro- gramom, pseudonaukowym artykułom czy osobom, które uważają, że posiadły cudowną wiedzę i szuka- ją spiskowych teorii dziejów. To duże wyzwanie dla szkoły i nauczycieli. Coraz częściej też w szkołach pojawiają się rodzice, dla których prawdziwym leka- rzem jest „wujek google”. Dlatego też uświadamia- nie uczniom znaczenia właściwej wiedzy medycz- nej jest ważnym elementem współczesnej edukacji.
Aby zaciekawić uczniów zawodami medycznymi, diagnostyką, pierwszą pomocą, można posłużyć się tym, czemu wielu uczniów, a szczególnie chłop- ców 7 , poświęca w domu czas, czyli grami kompu- terowymi. Jedną z najnowszych pozycji na rynku gier związanych z ratowaniem ludzkiego zdrowia lub życia jest gra, w której wcielamy się w ratownika 7 Uzależnienie od gier – Centrum Informacji Konsumenckiej, https:// cik.uke.gov.pl/news/uzaleznienie-od-gier,188.html#:~:text=Z%20ba- dania%20dzieci%20i%20rodziców%20przeprowadzonego%20na%20 zlecenie,wśród%20chłopców%2C%20niż%20wśród%20dziewcząt%20 %2884%2C7%25%20względem%2065%2C7%25%29.
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker