MERITUM 1-2 (76-77) 2025

164

Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny 

HANNA HABERA

Nauczyciele i uczniowie mogą z niej korzystać z dowolnego miejsca i na różnych urządzeniach (komputer, tablet, smartfon). Platforma jest intui- cyjna w obsłudze. Ułatwia to nauczycielom korzy- stanie z jej zasobów bez konieczności posiada- nia zaawansowanej wiedzy technicznej. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom dydaktycznym ofe- rowanym przez ZPE nauczyciele mogą prowa- dzić angażujące zajęcia, które nie tylko przekazują wiedzę teoretyczną, ale także motywują uczniów do podejmowania realnych działań na rzecz zdro- wia. Zintegrowana Platforma Edukacyjna może być wykorzystywana podczas lekcji lub też jako wspar- cie w nauce indywidualnej w domowym zaciszu. Uczniowie mogą samodzielnie sięgać do zasobów w dowolnym miejscu i czasie, np. oglądać filmy

edukacyjne czy rozwiązywać testy. Mają dostęp do wartościowej bibliografii i mogą prowadzić notatki.

Oprócz materiałów dydaktycznych ZPE oferuje także wsparcie merytoryczne. Można tu znaleźć instrukcje, poradniki, filmy instruktażowe, dzięki którym nauczyciele i uczniowie otrzymują wska- zówki dotyczące obsługi platformy.

Zasoby Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej a edukacja zdrowotna

Interaktywne zasoby Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej są zgodne z podstawą programową kształcenia ogólnego i obejmują szeroki wachlarz materiałów dydaktycznych, które mogą być wyko- rzystywane w edukacji zdrowotnej. Interaktywne scenariusze lekcji pozwa- lają nauczycielom na atrakcyjne przedsta- wienie zagadnień związanych ze zdrowym stylem życia, profilaktyką chorób oraz hi- gieną psychiczną. Jednym z przykładów jest interaktywny scenariusz lekcji geografii przeznaczony do realizacji w liceum ogól- nokształcącego i technikum (ryc. 2).

Proponowany temat „Najbardziej rozpo- wszechnione choroby na świecie” jest niezwykle ciekawy i aktualny ze względu na dużą mobilność ludzi i bardzo szybkie rozprzestrzenianie się chorób. Filmy edukacyjne i animacje to kolejny zasób platformy, z którego mogą korzy- stać zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Krótkie materiały wideo wizualizują różne zagadnienia, często trudne do zauważe- nia podczas obserwacji bezpośredniej, np. „Zanieczyszczenia powietrza i ich wpływ na zdrowie człowieka” (https://zpe.gov.pl/a/za- nieczyszczenia-powietrza/DzFfu3iKv), „Me- chanizmy działania układu odpornościowe- go” (https://zpe.gov.pl/a/film/DDAPFKPIs) czy „Projekt Kids: Dzieci i cukrzyca w szko- le” (ryc. 3).

Rycina 2. Wybrane elementy interaktywnego scenariusza lekcji geografii Źródło: https://zpe.gov.pl/b/najbardziej-rozpowszechnione-choroby-na-swiecie/ PjW37JDAP (dostęp 5.03.2025)

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker