MERITUM 1-2 (76-77) 2025

170

Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny 

BŁAŻEJ HELIE

WSTĘP

3. Holistyczne podejście do rozwoju ucznia Integracja tych obszarów pozwala na stworze- nie spójnego systemu, który nie tylko przekazuje wiedzę, ale także uczy dzieci, jak dbać o swoje emocje, rozumieć siebie i otaczający świat. ROLA APLIKACJI MULTIMEDIALNYCH W NAUCZANIU PRZEDMIOTÓW PRZYRODNICZYCH Aplikacje multimedialne pozwalają na interaktywne i angażujące przyswajanie wiedzy. Dzięki rzeczy- wistości rozszerzonej (AR) czy wirtualnej (VR) ucz- niowie mogą na przykład eksplorować struktury komórek czy symulować eksperymenty chemiczne w bezpiecznym środowisku. Popularne aplikacje edukacyjne, takie jak Labster czy Google Expedi- tions , umożliwiają pogłębione zrozumienie skom- plikowanych zagadnień w przystępny sposób. Oprócz nich na uwagę zasługują także Genially , które pozwala tworzyć interaktywne prezentacje i infografiki, LearningApps , oferujące gry i ćwicze- nia interaktywne wspierające naukę, oraz Canva , narzędzie wszechstronne, ułatwiające wizualiza- cję trudnych tematów poprzez infografiki i sche- maty, tworzenie atrakcyjnych prezentacji multi- medialnych, filmów, plakatów, dyplomów, kart pracy. Narzędzia te pomagają nauczycielom roz- wijać kreatywność w samodzielnym tworzeniu pomocy i materiałów dydaktycznych, a uczniom lepiej zrozumieć i przyswoić materiał poprzez kontakt z atrakcyjnymi wizualnie i interaktywnymi treściami. Nearpod i Edpuzzle dodatkowo umożli- wiają nauczycielom tworzenie spersonalizowanych lekcji, wzbogaconych o quizy i materiały wideo, co zwiększa zaangażowanie i motywację uczniów. Dzięki takim rozwiązaniom nauka staje się bardziej dostosowana do indywidualnych potrzeb uczniów i sprzyja aktywnemu przyswajaniu wiedzy. Internet jest źródłem wielu bezpłatnych narzędzi ułatwiających i urozmaicających pracę nauczyciela. Nie sposób wszystkich tu wymienić – opiszę więc tutaj te, które sam sprawdziłem i z których korzy- stam najczęściej.

Współczesna edukacja stoi przed wyzwaniem, jak w sposób holistyczny wspierać rozwój wiedzy, umiejętności i postaw uczniów, nie zapominając o zadbaniu o ich zdrowie psychiczne. Nowoczesne technologie, takie jak aplikacje multimedialne i sztuczna inteligencja (AI), oferują nieograniczone możliwości integracji różnych dziedzin nauki, w tym nauk przyrodniczych, z dbaniem o dobrostan emo- cjonalny uczniów. Jak skutecznie połączyć te ele- menty, aby wspierać zarówno rozwój intelektualny, jak i emocjonalny dzieci i młodzieży? Odpowiedź tkwi w kreatywnym wykorzystaniu narzędzi cyfro- wych i naturalnej synergii między przyrodą a psy- chiką człowieka.

Dlaczego warto integrować te obszary?

1. Zdrowie psychiczne a nauki przyrodnicze Kontakt z przyrodą ma udowodniony pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, w tym redukcję objawów depresji, lęku 1 i na poprawę nastroju 2 . Badania pokazują, że przebywanie wśród zieleni redukuje stres, poprawia koncentrację 3 i zwięk- sza poczucie szczęścia 4 . Wykorzystanie nauk przyrodniczych w edukacji może więc nie tylko uczyć dzieci o świecie, ale także wspierać ich emocjonalny rozwój. 2. Rola technologii w edukacji Aplikacje multimedialne i AI to narzędzia, które mogą uatrakcyjnić proces nauczania, dosto- sować materiały do indywidualnych potrzeb uczniów oraz ułatwić nauczycielom pracę. Dzięki nim nauka staje się interaktywna, anga- żująca i bardziej efektywna. 1 B.J. Park i in., The physiological effects of Shinrin-yoku (taking in the forest atmosphere or forest bathing): evidence from field experiments in 24 forests across Japan , „Environmental Health and Preventive Medi- cine” nr 15(1)/2010, s. 18-26. 2 E.A. McMahan, D. Estes, The effect of contact with natural envi- ronments on positive and negative affect: A meta-analysis , „Journal of Environmental Psychology” nr 43/2015, s. 57-67. 3 M.G. Berman, J. Jonides S. Kaplan, The cognitive benefits of intera- cting with nature , „Psychological Science” nr 19(12)/2008, s. 1207–1212. 4 M.P. White i in., Spending at least 120 minutes a week in nature is associated with good health and wellbeing , „Scientific Reports” nr 9/2019, 7730.

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker