MERITUM 1-2 (76-77) 2025



171

Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny

APLIKACJE MULTIMEDIALNE, AI, NAUKI PRZYRODNICZE I ZDROWIE PSYCHICZNE UCZNIÓW. JAK JE ZINTEGROWAĆ?

Fotografia wygenerowana przy pomocy AI za pomocą promptu: AI w smartfonach na warsztatach terenowych w lesie z polskimi uczniami

WPŁYW AI NA PROCES NAUCZANIA

Korzystanie z AI w edukacji niesie jednak rów- nież pewne zagrożenia. Przede wszystkim istnieje ryzyko nadmiernego polegania na algorytmach, które mogą nie zawsze trafnie ocenić potrzeby ucznia lub nieprawidłowo interpretować jego zapy- tania, formułowane w postaci promptów 5 . Aktualne ograniczenia AI powodują brak pełnego zrozumie- nia kontekstu i emocji użytkownika, co może pro- wadzić do błędnych rekomendacji edukacyjnych. Trudności, jakie towarzyszą odpowiedziom udzie- lanym przez AI i o których warto pamiętać, można sklasyfikować następująco:

Sztuczna inteligencja w edukacji oferuje spersona- lizowane podejście do nauki, dostosowując mate- riały do tempa i stylu pracy ucznia. Wiele platform, z których mamy możliwość korzystania od wielu lat, również w czasie edukacji zdalnej, jak na przykład Khan Academy czy Google Classroom , wykorzy- stuje AI do analizy wyników i sugerowania indywidu- alnych ścieżek nauki. Dzięki temu uczniowie mogą efektywniej przyswajać wiedzę i unikać frustracji płynącej z zetknięcia ze zbyt trudnymi tematami.

5 Prompt – fragment tekstu, który służy jako polecenie dla systemu AI.

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker