176
Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
BŁAŻEJ HELIE
PRZYKŁADOWY SCENARIUSZ 60-MINUTOWYCH ZAJĘĆ, WYGENEROWANY PRZEZ AI
Temat: Jak przyroda radzi sobie ze stresem, a jak radzą sobie z nim ludzie?
Wprowadzenie (10 minut) Nauczyciel pokazuje uczniom krótki film lub prezentację (np. w Canvie) o tym, jak rośliny i zwierzęta radzą sobie w trudnych warunkach (np. suszy, zimna). Następnie pyta uczniów, jakie strategie radzenia sobie ze stresem znają u ludzi. Ćwiczenie praktyczne (20 minut) Uczniowie otrzymują karty pracy z ilustracjami zwierząt i roślin. Ich zadaniem jest dopa- sowanie strategii radzenia sobie ze stresem (np. drzewo gromadzi wodę, a człowiek może ćwiczyć oddech). Tworzenie projektów (20 minut) W grupach uczniowie tworzą projekty multimedialne (np. w Genially) na temat wybranej strategii radzenia sobie ze stresem, inspirowanej przyrodą. Podsumowanie (10 minut) Uczniowie prezentują swoje projekty, a nauczyciel podkreśla, że przyroda może być źródłem inspiracji w dbaniu o zdrowie psychiczne. Korzyści • Atrakcyjność zajęć – multimedia i AI sprawiają, że lekcje są bardziej interesujące. • Personalizacja nauki – technologie pozwalają dostosować materiały do potrzeb uczniów. • Rozwój emocjonalny – uczniowie uczą się rozpoznawać i regulować swoje emocje. • Praktyczne zastosowanie – nauki przyrodnicze stają się bliższe życiu codziennemu.
PODSUMOWANIE
o zdrowie psychiczne uczniów winna wyrażać się poprzez wdrażanie technologii równolegle z ucze- niem krytycznego myślenia, higieny cyfrowej oraz zdrowych nawyków. Jedynie w ten sposób można stworzyć środowisko edukacyjne, które nie tylko wzbogaca proces nauki, ale także dba o dobrostan emocjonalny i społeczny uczniów. ∞ Błażej Helie – biolog, psycholog, seksuolog, psycho- terapeuta w procesie kształcenia. Jego zainteresowa- nia koncentrują się wokół tematyki interdyscyplinarno- ści w edukacji, racjonalnego stosowania technologii w edukacji, stosowania aktywizujących metod pracy i indywidualizowania treści edukacyjnych. Bliska jest mu praca edukacyjna z uczniami w terenie i laborato- rium, wykorzystywanie metod STEAM i CLIL oraz for- my projektowej i pracy w grupach.
Integracja aplikacji multimedialnych, AI i dbałości o zdrowie psychiczne uczniów to kluczowy kie- runek współczesnej edukacji. Nowoczesne tech- nologie w edukacji przynoszą liczne korzyści, ale korzystanie z nich wymaga świadomego podejścia. Wykorzystanie nowoczesnych technologii w sposób przemyślany może zwiększyć efektywność nauki, jednocześnie wspierając dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży. Kluczowe jest jednak zachowa- nie równowagi między innowacją a troską o zdro- wie emocjonalne uczniów, tak aby edukacja była nie tylko skuteczna, ale także sprzyjała ich wszech- stronnemu rozwojowi. Równowaga między korzy- staniem z aplikacji multimedialnych, AI a dbaniem
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker