MERITUM 1-2 (76-77) 2025

28

Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny 

BOŻENA KORNATOWSKA

• Kategoria obejmuje np.: oczyszczanie wody, re- gulację klimatu lub regulację erozji gleby.

klimatu poprzez pochłanianie dwutlenku węgla. Zmiany klimatu sprawiają, że pogoda staje się bar- dziej nieprzewidywalna. Ekstremalne warunki pogodowe, takie jak gwał- towne opady, wywołują powodzie, które stano- wią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi 11 . Powodzie wiążą się ze zwiększonym ryzy- kiem zgonów, wybuchów epidemii i negatywnych skutków zdrowotnych spowodowanych zniszczoną infrastrukturą. Pokrywa roślinna zmniejsza ryzyko powodzi poprzez zwiększenie przepuszczalności i zmniejszenie spływu powierzchniowego po opa- dach. Ekosystemy przybrzeżne działają jak naturalne bariery przed sztormami, tsunami i powodziami. Drzewa, krzewy, mokradła i dzikie łąki w spo- sób naturalny zatrzymują wodę i pomagają glebie wchłaniać opady deszczu. Ekosystemy takie jak lasy, mokradła i jeziora przechwytują, filtrują i przecho- wują wodę wykorzystywaną do picia, nawadniania i innych celów człowieka. Mokradła zatrzymują i oczyszczają odpady stałe i ścieki (fot. 1).

• Wkład materialny – substancje, przedmioty lub inne elementy materialne pochodzące z natury, które bezpośrednio podtrzymują fizyczną egzy- stencję ludzi i majątek materialny. Zazwyczaj są one fizycznie konsumowane, np. organizmy są przekształcane w żywność, energię lub materiały do celów ozdobnych. • Wkład niematerialny – wpływ przyrody na su- biektywne lub psychologiczne aspekty, na któ- rych opiera się jakość życia ludzi, zarówno na poziome indywidualnym, jak i zbiorowym. Kate- goria obejmuje te aspekty, które dają możliwości rekreacji, inspiracji i przeżyć duchowych.

4. NATURA WSPIERA NASZE BEZPIECZEŃSTWO I ZDROWIE

Rośliny oczyszczają powietrze, którym oddychamy, i pomagają nam stawić czoła globalnym zmianom

Fotografia 1. Mokradła to naturalne zbiorniki retencyjne zatrzymujące wodę i zapobiegające powodziom. Wiosenne rozlewiska w bagiennej dolinie Biebrzy Fot. Grzegorz Rąkowski

11 https://bibliotekanauki.pl/articles/1934139

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker