2
Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
Holistyczny model zdrowia w dynamice współczesnej rzeczywistości
IZABELA KRAUZE
Holistyczne podejście do zdrowia w edukacji obej- muje szeroki kontekst dobrostanu uczniów, całej społeczności szkolnej i środowiskowej. Uwzględnia również zmiany rozwojowe człowieka oraz zmiany środowiskowe i społeczne. Zdrowie to jeden z najcenniejszych zasobów człowieka. Zależy od niego dobre samopoczucie, wykonywanie obowiązków i realizowanie planów życiowych, relacje społeczne, niezależność i samo- wystarczalność. Od najmłodszych lat należy kształ- tować zdrowe nawyki, by przez całe życie poma- gały utrzymywać zdrowie w jak najlepszym stanie. Edukacja ma ogromny wpływ na kształtowanie nawyków zdrowego trybu życia, zaś podstawa pro- gramowa kształcenia ogólnego obejmuje szeroki zakres treści związanych z edukacją zdrowotną na każdym etapie nauczania. Treści te dotyczą zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego. W procesie edukacji należy kształtować postawy prozdrowotne i proekologiczne, ponieważ mają one długofalowy wpływ na życie jednostki i spo- łeczności. Edukacja prozdrowotna powinna być zgodna z ideą rozwoju zrównoważonego, czyli uwzględniać dobrostan przyszłych pokoleń.
Zdrowie jest warunkiem koniecznym, by wycho- wanie i nauka mogły rozwijać się w pełni. Dbałość o zdrowie jest podstawowym egzystencjalnym obo- wiązkiem każdego człowieka .
1. HOLISTYCZNY MODEL ROZUMIENIA ZDROWIA
Pojęcie zdrowia jest definiowane przez Światową Organizację Zdrowia jako pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności (Konstytucja WHO) 1 . Definicja ta powstała w 1948 roku i jest aktualna do czasów dzisiejszych. Jest ona na tyle wieloznaczna, że ciągle poszukuje się konkretnych elementów w każdym wymienionym obszarze. Oznacza to nieskończoną współzależność różnorodnych czynników wpływa- jących na stan zdrowia fizycznego, psychicznego, a w rezultacie funkcjonowania społecznego. Pró- bowano również określić zdrowie w sposób dyna- miczny, jako stan umożliwiający funkcjonowanie jednostki, a więc przystosowywanie się do środo- wiska biologicznego czy społecznego, zaspokajanie własnych potrzeb, realizowanie celów życiowych,
1 Konstytucja Światowej Organizacji Zdrowia, Porozumienie zawarte przez rządy reprezentowane na Międzynarodowej Konferencji Zdrowia i Protokół dotyczący Międzynarodowego Urzędu Higieny Publicznej (Dz. Urz. UE z 1948 r. Nr 61, poz. 477 z późn. zm.).
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker