52
Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
JUSTYNA ŻUKOWSKA-GOŁĘBIEWSKA
swoje pociechy (np. w postaci większej otwartości do rozmowy, lepszego radzenia sobie ze stresem szkolnym). Choć na pełną ocenę skuteczności pro- gramu w kategoriach jego wpływu na zmniejszenie liczby prób samobójczych czy zwiększenie odpor- ności psychicznej trzeba będzie poczekać (takie efekty wymagają dłuższego czasu i szerszych badań), już te wyniki cząstkowe pokazują, że „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” osiąga zamierzone cele pośred- nie: zwiększa świadomość, wiedzę i zaangażowanie młodzieży w troskę o zdrowie psychiczne – własne i innych. Godne podkreślenia są także kompleksowe działania towarzyszące programowi. Fundacja UNAWEZA zadbała o wsparcie nie tylko dla ucz- niów, ale i nauczycieli oraz rodziców. W ramach programu uruchomiono sieć koordynatorów woje- wódzkich – specjalistów, do których szkolni liderzy realizujący program mogą zwracać się po radę czy pomoc organizacyjną w trakcie dwóch lat pilotażu. Ponadto przygotowano uzupełniający program dla rodziców i opiekunów, oferujący materiały szkole- niowe i nagrania wideo o tym, jak wspierać nasto- latka w kryzysie, jak budować relacje w rodzinie i wzmacniać młodych w mierzeniu się z wyzwaniami współczesnego świata. Te elementy sprawiają, że „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” wpisuje się w model tzw. wielopoziomowej profilaktyki, która działa na poziomie jednostki (uczeń), mikrosystemu (rodzina, klasa szkolna) oraz mezosystemu (cała społeczność szkolna wraz ze wsparciem eksperckim). Analizując program „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” w świetle kryteriów skutecznej profilak- tyki, można zauważyć szereg jego mocnych stron: oparty na dowodach, dostosowany do grup wieko- wych, angażujący różne grupy (uczniowie, nauczy- ciele, rodzice), prosty w realizacji i o dużym zasięgu populacyjnym. Stanowi on zatem wartościowy model, z którego mogą czerpać inne inicjatywy. Oczywiście wyzwaniem pozostaje utrzymanie trwa- łości efektów – istotne będzie, aby te comiesięczne godziny rozmów stały się stałym elementem kultury szkoły, a nie jedynie projektem trwającym rok czy dwa. Fundacja UNAWEZA planuje po zakończeniu
pilotażu, już w przyszłym roku szkolnym, udostęp- nić bezpłatnie program każdej szkole, która będzie chciała z niego korzystać, bez ograniczeń, co daje szansę kolejnym rocznikom uczniów na skorzy- stanie z niego. Zgodnie z procedurą po zakończe- niu pilotażu program zostanie również złożony do oceny Ośrodka Rozwoju Edukacji.
WNIOSKI
Współczesne wyzwania, takie jak cyfryzacja, pande- mia, wojna za naszą wschodnią granicą i presja spo- łeczna zagrażają zdrowiu psychicznemu młodzieży. Samotność, niska samoocena i poczucie bezsilności obniżają jakość życia nastolatków i mogą prowadzić do poważnych problemów w dorosłości. Dlatego konieczne są skuteczne działania profilaktyczne, obejmujące edukację emocjonalną, wzmacnianie więzi i budowanie poczucia sprawczości. Program „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” to przykład skutecznej profilaktyki, odpowiadającej na realne potrzeby młodzieży. Poprzez rozmowę, wzajemne wsparcie i rozwijanie samoświadomości pomaga on uczniom radzić sobie z trudnościami. Pierwsze wyniki wskazują na wzrost empatii i wiedzy na temat zdrowia psychicznego. Profilaktyka musi być procesem ciągłym, opar- tym na aktualnej wiedzy naukowej i dostosowanym do zmieniającej się rzeczywistości. Jej skuteczność wymaga współpracy rodziny, szkoły i systemu ochrony zdrowia. Inwestowanie w zdrowie psy- chiczne młodzieży to konieczność – odpowiednie działania mogą realnie ratować życie. ∞ Justyna Żukowska-Gołębiewska – psycholożka, psychotraumatolożoka, specjalistka przeciwdzia- łania przemocy domowej, interwentka kryzysowa, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, kierunku psychologia kliniczna. Ekspert- ka i główna koordynatorka programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”, realizowanego w ra- mach projektu „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” Fundacji UNAWEZA. Członkini zespo- łu ds. współpracy z NGO przy Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker