55
Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
ROLA SZKOŁY W KSZTAŁTOWANIU ZDROWIA FIZYCZNEGO, PSYCHICZNEGO I SPOŁECZNEGO
Źródło: https://pl.freepik.com
Zdrowie fizyczne odnosi się do ciała i jest zwią- zane z odpowiednim poziomem sprawności i wy- dolności fizycznej. Już Arystoteles twierdził, że zdrowie cielesne jest rezultatem poświęcenia się gimnastyce, człowiek zapada na zdrowiu, gdy za- niedbuje ćwiczenia 6 .
aktywność fizyczna stanowi naturalny sposób na redukcję napięcia i poprawę ogólnego dobrostanu.
• Właściwe odżywianie, dostarczające wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
• Picie odpowiedniej ilości wody, niezbędnej do prawidłowych reakcji biochemicznych w orga- nizmie, regulującej funkcje komórek i wspoma- gającej ich regenerację. • Unikanie nałogów. To nie tylko rezygnacja z papierosów, alkoholu czy innych używek, ale przede wszystkim świadome dbanie o swoje zdrowie i samopoczucie. W dzisiejszym świe- cie nałogiem może stać się także nadmierne korzystanie z telefonu, uzależnienie od mediów społecznościowych czy nieprawidłowe podej- ście do jedzenia.
Chcąc utrzymać zdrowie fizyczne, powinniśmy zadbać o:
• Regularny wysiłek fizyczny, który poprawia kondycję i samopoczucie. Pamiętać należy o dużej dawce ruchu na świeżym powietrzu – mogą to być m.in. spacery, bieganie czy jazda na rowerze, które dotleniają organizm i wspo- magają regenerację. Ruch pozwala także roz- ładować napięcie gromadzące się w wyniku przebodźcowania, co jest niezwykle ważne dla zachowania równowagi psychicznej. Nadmiar bodźców może prowadzić do stresu, rozdraż- nienia i problemów z koncentracją, dlatego
6 J. Drabik, Aktywność fizyczna a zdrowie , „Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne” nr 1/1994.
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker