MERITUM 1-2 (76-77) 2025

58

Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny 

KATARZYNA PANKOWSKA-JURCZYK

• Umiejętność radzenia sobie ze stresem. Zarzą- dzanie stresem to kluczowa umiejętność, która pomaga młodym ludziom zachować rów- nowagę psychiczną. Wiedza, jak rozpoznać stres, jak go rozładować i jak unikać wypalenia emocjonalnego, sprawia, że łatwiej jest funk- cjonować w trudnych, a nawet kryzysowych sytuacjach. Młodzi ludzie mogą rozładowy- wać napięcie na wiele sposobów – poprzez regularną aktywność fizyczną, taką jak biega- nie, taniec czy jazda na rowerze, a także dzięki technikom oddechowym i medytacji. Pomocna może być też rozmowa z zaufaną osobą, pro- wadzenie dziennika uczuć lub rozwijanie hobby, które pozwala się wyciszyć. Inne skuteczne metody to słuchanie ulubionej muzyki, ryso- wanie, pisanie czy spacery na świeżym powie- trzu. Równie ważne jest zadbanie o odpowied- nią ilość snu i odpoczynku, unikanie sytuacji wywołujących nadmierny stres czy ograniczenie czasu spędzanego w mediach społecznościo- wych. Nawet chwila śmiechu, kontakt ze zwie- rzęciem domowym lub dobre zorganizowanie planu dnia może znacząco poprawić samopo- czucie i pomóc poradzić sobie z codziennymi wyzwaniami. • Wsparcie emocjonalne. Bliskość i zrozumie- nie ze strony rodziny, przyjaciół oraz środo- wiska szkolnego są nieocenione w utrzymaniu dobrego stanu psychicznego. Młody człowiek, który czuje się akceptowany, ma większą pew- ność, że poradzi sobie z trudnościami. Warto, by miał możliwość dzielenia się swoimi emo- cjami w bezpiecznym otoczeniu, które wspiera go w trudnych momentach – może to być dom, w którym panuje zaufanie i praktykowana jest otwarta rozmowa, szkoła z empatycznymi nauczycielami i pedagogiem czy psychologiem, grupa rówieśnicza, w której nie ma presji ani oceniania czy nawet przestrzeń online, gdzie można anonimowo porozmawiać np. z psycho- logiem lub doradcą.

Zdrowie psychiczne jest równie istotne jak fizyczne – wpływa na motywację do nauki, relacje z rówieśni- kami oraz zdolność radzenia sobie ze stresem. Jak wiemy, współczesne dzieci i młodzież żyją w świe- cie pełnym wyzwań: presja wyników, szybkie tempo życia, nadmiar bodźców cyfrowych i media spo- łecznościowe to tylko niektóre z czynników, które mogą negatywnie wpływać na dobrostan. Zdrowie psychiczne to równowaga między emocjami, myślami i relacjami z innymi. Wpływa na nie wiele czynników, takich jak wiara w siebie i swoje możliwości, pozytywne nastawienie do ży- cia, zdolność do budowania bliskich relacji opar- tych na miłości, przyjaźni i szczerości. Ważne jest także umiejętne radzenie sobie ze stresem, frustra- cją i własnymi pragnieniami, co pozwala zachować emocjonalną równowagę. Zdrowa psychika to tak- że gotowość do przebaczania – zarówno sobie, jak i innym – oraz unikanie niepotrzebnego obwiniania. Ogromne znaczenie mają samokontrola, rozwój osobisty, poczucie spełnienia i kreatywność, które dają nam motywację do działania. Kluczowe jest również umiejętne rozwiązywanie konfliktów, dba- nie o pozytywne myślenie oraz świadomość, że to my mamy wpływ na swoje życie 7 . Koncentrując się na zdrowiu psychicznym mło- dego człowieka, warto dodać do wcześniej wspo- mnianych czynników kilka dodatkowych elementów, które mają kluczowe znaczenie w tym kontekście: • Poczucie własnej wartości. Dla młodego czło- wieka, który dopiero kształtuje swoją tożsa- mość, poczucie własnej wartości jest podstawą zdrowia psychicznego. Rozwój zainteresowań i angażowanie się w dziedziny, w których uczeń czuje się mocny, znacząco wpływają na wyższą samoocenę i poczucie własnej wartości. Im bardziej młody człowiek rozwija swoje pasje i talenty, tym lepiej potrafi stawiać czoła życio- wym wyzwaniom i z większą pewnością siebie radzi sobie w trudnych sytuacjach.

7 K. Pankowska-Koc (Jurczyk), K. Szczepkowska, Edukacja zdrowot- na w wychowaniu fizycznym. Scenariusze lekcji dla gimnazjów , Wyd. Althea DESIGN, Warszawa 2011.

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker