MERITUM 1-2 (76-77) 2025

68

Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny 

JOANNA JACZEWSKA-SCHUETZ

• Podawanie posiłków smacznych i estetycznych.

wyzwanie, jakim jest wprowadzenie zasad diety pla- netarnej w szkole, będzie owocować w przyszłości nie tylko zmniejszeniem obciążeń finansowych dla placówki, ale przede wszystkim wpłynie pozytyw- nie na warunki życia i zdrowie przyszłych pokoleń.

• Zapewnienie uczniowi możliwości wyboru produktów spożywczych oraz formy podania obiadu. • Organizacja odpowiednio długich przerw śniadaniowych i obiadowych, podczas których możliwe jest spokojne zjedzenie posiłku. • Założenie na terenie szkoły ogródka warzywnego, którym opiekują się uczniowie. • Prowadzenie przez szkołę edukacji uczniów i rodziców dotyczącej diety planetarnej, w tym niemarnowania żywności. • Odbywanie regularnych szkoleń dla personelu z żywienia dzieci i młodzieży i wdrażania diety planetarnej.

PODSUMOWANIE

Dieta planetarna to model żywienia zmierzający do ochrony naszej planety, a także zdrowia przy- szłych pokoleń. Wprowadzanie diety planetarnej w szkołach jest konieczne ze względu na ochronę środowiska, a także kształtowanie postaw prozdro- wotnych uczniów i pracowników szkoły. Działania z zakresu wdrażania diety planetarnej powinny być prowadzone w sposób ewolucyjny, uwzględniający edukację personelu oraz rodziców. ∞ Joanna Jaczewska-Schuetz – ekspertka Medyczne- go Centrum Dietetyki i Edukacji Zdrowotnej Narodo- wego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB. Reali- zatorka działań w projektach związanych z edukacją żywieniową oraz promowaniem nawyków prozdro- wotnych wśród dzieci, młodzieży oraz rodziców. Au- torka publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących dietoterapii i dietoprofilaktyki. Prowadzi wykłady i warsztaty popularyzujące zasady prawidło- wego żywienia wśród pracowników żłobków, przed- szkoli i szkół.

WSPÓLNE WYZWANIE ŚRODOWISKA SZKOLNEGO

Żywienie ucznia w szkole jest integralną częścią procesu nauczania. Szkoła zajmuje się edukacją dzieci i młodzieży, ale też kształtowaniem postaw związanych ze zdrowiem oraz poszanowaniem środowiska naturalnego. Zdrowe sklepiki szkolne, prawidłowy asortyment automatów z żywnością, obiady szkolne zgodne z aktualnymi przepisami i rekomendacjami, edukacja żywieniowa i kulinarna rodziców to tylko niektóre działania konieczne do zmian postaw prozdrowotnych. Jak widać, jest to problem złożony, wieloaspektowy, wymagający współpracy całego środowiska szkolnego, nie tylko osób bezpośrednio zajmujących się przygotowa- niem posiłków, ale także dyrekcji placówki oraz nauczycieli i rodziców.

EWOLUCJA CZY REWOLUCJA?

Warunkiem skutecznej realizacji diety planetarnej jest stopniowe wprowadzanie zmian w jadłospisie, tak aby zarówno personel placówki, uczniowie, jak i rodzice mogli stopniowo zapoznać się ze zmia- nami. Należy podkreślić, że zmiany na talerzu to tak naprawdę zmiany nawyków żywieniowych. Nie przeprowadzi się ich szybko, proces należy rozło- żyć czasem na wiele miesięcy lub nawet lat. Podjęte

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker