70
Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
PIOTR ZDUŃCZYK
Rycina 1. Wzrost liczby chorób cywilizacyjnych i metabolicznych na świecie w latach 1990-2025 – wykres stworzony przez sztuczną inteligencję Chat GPT.
2. MIKROBIOM I JEGO WPŁYW NA FUNKCJONOWANIE ORGANIZMU CZŁOWIEKA W kontekście predestynacji do rozwoju chorób, wpływu na ich wystąpienie i przebieg oraz kondycji psychicznej coraz szerzej rozpatruje się oddziały- wanie mikrobiomu na organizm człowieka. Może tutaj jest klucz do utrzymywania dobrostanu fizycz- nego i psychicznego w każdym wieku, od urodzenia aż do późnej starości? Określenie „mikrobiom” bywa często stosowa- ne zamiennie z „mikrobiota”. Istnieją jednak pewne różnice między tymi dwoma terminami. Mikrobiota opisuje żywe mikroorganizmy występujące w okre- ślonym środowisku, np. mikrobiota jamy ustnej, skó- ry, jelit. Mikrobiom odnosi się do zbioru genomów wszystkich mikroorganizmów w środowisku, któ- ry obejmuje nie tylko społeczność mikroorgani- zmów, ale także mikrobiologiczne elementy struk- turalne, metabolity i warunki środowiskowe. Pod tym względem mikrobiom obejmuje szersze spek- trum niż mikrobiota 6 . W skład mikrobioty wchodzą
niepokojący wśród tej grupy wiekowej jest wzrost częstości występowania zespołu metabolicznego, co znacznie zwiększa ryzyko rozwoju chorób ser- cowo-naczyniowych. Palącym problemem staje się rozwiązanie kwe- stii życia w komforcie psychicznym i fizycznym do późnej starości. Ogromną wagę przywiązuje się do odpowiedniego odżywiania i aktywności fizycznej. Wiemy, że właściwie zbilansowana dieta i zwiększenie ilości wysiłku wytrzymałościowego 5 oraz podejmowanie dodatkowo treningu siłowego skutkują poprawą naszego zdrowia w przyszło- ści. Coraz częściej zastanawiamy się, jakie jeszcze czynniki mogą wpływać na zachowanie dobrostanu fizycznego i psychicznego do późnej starości. Poja- wia się pytanie: czy w jakikolwiek sposób możemy zaprogramować nasze przyszłe zdrowie fizyczne i komfort psychiczny?
5 Jest to rodzaj wysiłku obejmujący ćwiczenia tlenowe (inaczej aerobowe), których zadaniem jest usprawnienie czynności serca i układu krążenia, https://fitdietetyk.pl/centrum-wiedzy/trening-wytrzy- malosciowy/
6 K Hou, ZX Wu, XY Chen i in., Microbiota in health and diseases , „Signal Transduction and Targeted Therapy” nr 135/2022, https://doi.org/10.1038/s41392-022-00974-4.
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker