79
Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
ODCHUDZANIE NASTOLATKÓW BEZ WYRZECZEŃ W ASPEKCIE PSYCHOFIZYCZNYM
1. Wybór zrównoważonej diety opartej na podstawowych zasadach żywienia
• 50% węglowodanów (głównie z pełnoziarnistych zbóż, warzyw i owoców), • 20% białka (zarówno zwierzęcego, jak i roślinnego), • 30% tłuszczów (ze zdrowych źródeł, takich jak oliwa z oliwek, orzechy, awokado, ryby). Warto opierać swoją dietę na produktach natu- ralnych, takich jak warzywa, ryby i zdrowe tłuszcze (np. nierafinowana oliwa z oliwek, olej lniany, sło- necznikowy, awokado), pełnoziarniste zboża, strąki. Unikanie wysokoprzetworzonej żywności oraz cukrów prostych pozwala zapobiec skokom pozio- mów insuliny, a tym samym poprawia stabilność energetyczną i koncentrację.
Dieta ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, samopoczucia oraz funkcjonowania organizmu. Codzienne wybory żywieniowe mają wpływ na metabolizm, poziom energii i odporność. Współ- czesne produkty spożywcze często zawierają kon- serwanty, wzmacniacze smaku oraz inne substancje chemiczne, które mogą prowadzić do poważnych chorób, takich jak cukrzyca, nowotwory, alergie, depresja czy otyłość. Dlatego świadome podej- ście do odżywiania jest kluczowe dla utrzymania zdrowia. Wybierając produkty spożywcze, trzeba zwracać uwagę na ich skład. Im mniej przetworzona żyw- ność, tym lepiej dla naszego organizmu. Czytanie etykiet pozwala uniknąć spożywania szkodliwych substancji i wybierać naturalne produkty, bogate w witaminy i minerały.
3. Zagrożenia związane z przetworzoną żywnością
Nadmierne spożycie fast foodów , słodyczy oraz wysokoprzetworzonych produktów prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, w tym otyłości, chorób serca i cukrzycy typu II. Przetworzona żyw- ność może także wpływać na nasz mózg, powodu- jąc uzależnienie od cukru oraz negatywnie oddzia- łując na nastrój i zdolności poznawcze.
2. Popularne diety a zdrowe podejście do żywienia
Dieta to zasady żywienia oparte na specjalnym zestawie pokarmów dostosowanych do potrzeb energetycznych i zapotrzebowania na substancje odżywcze organizmu. Aby człowiek był zdrowy, jego dieta musi być: zróżnicowana, pełnowartoś- ciowa, zrównoważona. Tylko taka dieta dostarcza wszystkich potrzebnych składników w ilości dosto- sowanej do wieku, płci, kondycji fizycznej i rodzaju wykonywanej pracy. Diety takie jak ketogeniczna, Paleo czy Dukana cieszą się popularnością w ostatnich latach, jednak ich długotrwałe stosowanie może prowadzić do niedoborów żywieniowych i problemów zdrowot- nych. Najzdrowszym podejściem jest zrównowa- żona dieta, w której proporcje makroskładników wynoszą:
Jak skutecznie zmienić nawyki żywieniowe?
Zdrowa dieta nie polega na restrykcyjnych ogra- niczeniach, lecz na stopniowej zmianie nawyków. Podstawowe kroki to: • Zastąpienie wysokoprzetworzonej żywności naturalnymi produktami. • Stopniowe ograniczanie cukru i soli sodowej na rzecz soli potasowej. • Wprowadzenie regularnych posiłków, najlepiej 3-5 dziennie. • Zjadanie do każdego posiłku minimum 200 g warzyw surowych, kiszonych lub gotowanych. • Jedzenie owoców tylko do pierwszego śniadania z ulubionymi kaszami lub płatkami.
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker