MERITUM 1-2 (76-77) 2025

80

Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny 

SANDRA CZESZEJKO-SOCHACKA

• Czytanie etykiet produktów spożywczych i wybieranie tych mniej przetworzonych. Pomaga to unikać szkodliwych substancji, poprawia zdrowie oraz stabilność energetyczną, koncentrację i wspomóc ogólne samopoczucie.

• Zwracanie uwagi na obecność chemicznych dodatków do żywności, np.: - konserwantów – wydłużających okres trwałości do spożycia (por. tab. 1); - barwników spożywczych – nadających atrakcyjny i świeży wygląd; - środków aromatyzujących – nadających atrakcyjny smak i zapach.

Tabela 1. Szkodliwe działanie na zdrowie człowieka niektórych konserwantów

E210 (kwas benzoesowy) i E211 (benzoesan sodu) to konserwanty dodawane do dżemów, galaretek, majonezów, serów, konserw, koncentratu pomidorowego, soków owocowych. Substancje te mogą szkodzić na nerki, niszczą florę bakteryjną, wywołują alergie, mogą podrażniać śluzówkę żołądka i jelit i działać rakotwórczo. E142 (barwnik zieleń brylantowa) występuje w słodyczach, lodach, kremach. Może wywoływać reakcje astmatyczne i alergiczne i działać rakotwórczo. E951 (aspartam) i E950 (acesulfam potasowy) to słodziki (ok.150 razy słodsze od sacharozy) stosowane w przemyśle spożywczym; zawarte w wielu napojach bez cukru, produktach dietetycznych, mlecznych, deserach bez cukru, piwach bezalkoholowych, dżemach i musztardach. Może powodować białaczkę, raka płuc, piersi oraz choroby krążenia. E100 (barwnik kurkumina) i E800 – fosforany i sztuczne barwniki używane przy produkcji wędlin, margaryn, lodów, czekolad, słodyczy, różnego rodzaju napojów kolorowych i gazowanych. Mogą powodować problemy z nadpobudliwością, bezsennością, depresjami i chorobami układu oddechowego. E621 (glutaminian sodu) – wzmacniacz smaku używany w bardzo wielu produktach; może być przyczyną alergii, osłabienia organizmu, obniżenia odporności, bólu głowy i depresji.

Źródło: https;//masterdieta.pl/szkodliwe-dodatki-do-zywnosci-lista-szkodliwych-e/; https;//www.poradnikzdrowie.pl/-aktual- nosci/lista-e-co-oznzczjaskroty-e-dodawane do zywnosci-aa-ghus- CmFN-GMLt.html

4. Wpływ braku samoakceptacji na wybór diety

Warto pamiętać, że dodatki do żywności, mimo że wydłużają okres trwałości produktów i zmniej- szają ryzyko zachorowań na niebezpieczne zatrucia pokarmowe, mogą okazać się niebezpieczne, jeśli spożywane są w pokarmach w dużych ilościach. Mogą być przyczyną uczuleń, nieprawidłowego działania nerek, wątroby i przewodu pokarmowego, a nawet nowotworów. Reasumując, zróżnicowana, pełnowartościowa, zrównoważona dieta oparta na naturalnych produk- tach to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Świadome wybory żywieniowe pomagają uniknąć wielu chorób oraz poprawiają jakość życia. Pamię- tajmy, że to, co jemy, ma bezpośredni wpływ na nasz organizm i codzienne funkcjonowanie.

Odchudzanie nie dotyczy tylko aspektu fizycznego, ale również psychiki. Zgodnie z autorkami książki „Młodzież przeciwko sobie…”, obraz siebie kształ- tuje się na podstawie doświadczeń jednostki oraz opinii innych osób, w tym rodziny, rówieśników i autorytetów. Młodzi ludzie codziennie spotykają się z pozytywnymi lub negatywnymi opiniami, co wpływa na samoocenę. Samoakceptacja, wynika- jąca z tych doświadczeń, pomaga, gdy uznajemy siebie za wartościową osobę. W przeciwnym razie brak samoakceptacji prowadzi do pogorszenia rela- cji, efektywności i rozwoju osobowości. W okresie dorastania nastolatki koncentrują się na swojej fizyczności, a negatywne oceny mogą powodować niezadowolenie z wyglądu czy wagi ciała. Często wiąże się to z trudnościami w utrzyma- niu umiaru w jedzeniu, co prowadzi do nieopanowa- nego apetytu i nadmiernego spożywania słodyczy.

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker