MERITUM 1-2 (76-77) 2025



81

Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny

ODCHUDZANIE NASTOLATKÓW BEZ WYRZECZEŃ W ASPEKCIE PSYCHOFIZYCZNYM

5. Stosowanie diet odchudzających opartych na właściwym stylu odżywiania bez nad- miernego stresu i wyrzeczeń Podejmując decyzję o konieczności skorygowania nadmiernej wagi ciała, dobrze jest oprzeć się na dietach odchudzających opartych na zdrowym stylu życia, bez nadmiernych wyrzeczeń i stresu. Andrzej Janus w publikacji pt. „Nie daj się zjeść grzybom Candida ” wskazuje na rolę diety w przeciwdziałaniu rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym nadwagi 2 . Zwraca uwagę na negatywny wpływ konserwantów, chemicznych środków smakowych i innych sub- stancji znajdujących się w produktach spożywczych o długim terminie ważności. Z tego powodu dieta eliminująca te składniki może pomóc w przywró- ceniu równowagi flory jelitowej i wspierać utratę nadmiernych kilogramów. Autor proponuje, by dieta eliminowała produkty takie jak konserwanty, alkohol, cukier, miód, droż- dże, słodkie owoce, ziemniaki czy oleje rafinowane. Zamiast tego zaleca spożywanie pełnowartoś- ciowych produktów, będących dobrym źródłem antyoksydantów (przeciwutleniaczy) 3 , jak np. kasza orkiszowa, jaglana czy amarantusowa 4 , bogatych w minerały (wapń, magnez, cynk, żelazo oraz fosfor), błonnik oraz mięso i nabiał bez konserwantów, świeże warzywa oraz – rano – owoce. Zamiast liczenia kalorii kluczowe jest elimino- wanie czynników sprzyjających rozwojowi grzybów Candida , które mogą powodować nadmierny apetyt i tym samym przyrost masy ciała. Dieta oparta na eliminacji grzybów z rodzaju Candida (wywołują- cych drożdżycę), pozwala na powrót do optymalnej wagi bez potrzeby liczenia kalorii czy stosowania 2 A. Janus, Nie daj się zjeść grzybom Candida , Wydawnictwo BIO- SŁONE, Strzelce Opolskie 2008. 3 Antyoksydanty to związki chemiczne (np. witamina C, A, E, karo- tenoidy, koenzym Q10), których głównym zadaniem jest neutralizacja wolnych rodników tlenowych przyspieszających proces starzenia się i zwiększających ryzyko chorób, m.in. cukrzycy czy miażdżycy. 4 Kaszka amarantusowa – rozdrobnione ziarna amarantu (szarłatu), pseudozboża uprawnego z rodziny szarłatowatych, które naturalnie występowało na terenie Ameryki Południowej. Roślina miała od po- czątku szerokie zastosowanie. Jej liście spożywano na surowo lub do- dawano do innych potraw w celu wzbogacenia ich smaku. Natomiast z nasion szarłatu wytwarzano mąkę do chleba czy warzenia napojów (Źródło: Wikipedia; dostęp 18.03.2025).

W wyniku tego młody człowiek może stracić wiarę w siebie, zacząć się izolować lub wstydzić swojego wyglądu. Zaniżona samoocena utrudnia wykonywa- nie codziennych obowiązków. Brak samoakceptacji nie jest chorobą, ale może prowadzić do problemów emocjonalnych i zaburzeń odżywiania. Niezadowo- lenie z efektów odchudzania może prowadzić do obwiniania siebie, co utrudnia dalszy proces. Zdrowa, zbilansowana dieta, która jest smaczna i satysfakcjo- nująca, jest kluczem do sukcesu. Zmiany w diecie muszą być trwałe, ponieważ niesystematyczne wprowadzanie zdrowych nawyków nie przyniesie oczekiwanych efektów. Regularne stosowanie odpowiednich zasad żywieniowych powinno zapewnić właściwą wagę na stałe. Warto modyfikować ulubione potrawy, eliminując szkodliwe konserwanty na rzecz odżyw- czych składników.

• Rola samoakceptacji w procesie odchudzania

Brak samoakceptacji może prowadzić do trudno- ści w utrzymaniu zdrowych nawyków żywienio- wych, a negatywne opinie na temat wyglądu mogą prowadzić do nadmiernego spożywania słodyczy i problemów z apetytem.

• Psychiczny wpływ negatywnych ocen w okresie dorastania

W okresie dorastania nastolatki szczególnie skupiają się na swojej fizyczności. Negatywne opinie wpły- wają na ich samoocenę, co może prowadzić do izolacji i trudności w codziennym funkcjonowaniu.

• Znaczenie trwałych zmian w diecie

Utrwalone na stałe zdrowe wybory żywieniowe są kluczem do sukcesu! 1

1 J. Wycisk, B. Ziółkowska, Młodzież przeciwko sobie. Zaburzenia odżywiania i samouszkodzenia – jak pomóc nastolatkom w szkole , Wydawnictwo Difin, Warszawa 2016.

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker