MERITUM 1-2 (76-77) 2025

84

Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny 

SANDRA CZESZEJKO-SOCHACKA

7. Zagrożenia dla zdrowia wynikające z diet modowych

Przykładowe menu to:

• Śniadanie: koktajl z kaszy jaglanej, owoców, nasion siemienia lnianego i kefiru. • Obiad: kasza gryczana, kotlet mielony, surówka z selera. • Podwieczorek: zupa wielowarzywna. • Kolacja: chleb, jajecznica, sałatka z pomidorów.

Diety modowe, takie jak dieta śródziemnomorska, DASH 7 , MIND 8 , Keto 9 , wegańska czy Mayo Clinic 10 , są popularne, ale często pomijają kwestie szkodliwych dodatków, konserwantów i długoterminowych skutków. Wymieniona jako pierwsza dieta śród- ziemnomorska w założeniach jest jedną najzdrow- szych diet, która od wieków pozostaje codzienną dietą mieszkańców krajów położonych w obszarze 7 Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta zapobiegająca nadciśnieniu) to uniwersalna dieta o udowodnionych właściwościach prozdrowotnych. W tej diecie ogranicza się spożycie czerwonego mięsa, słodyczy, soli i cukru (Źródło: Wikipedia; dostęp 18.03.2025). 8 Dieta MIND to sposób żywienia ukierunkowany na nieprzetwo- rzoną żywność bogatą w błonnik (warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, nasiona roślin strączkowych) oraz białko (drób, ryby, nasiona roślin strączkowych), czyli dwa składniki odżywcze o szczególnie istotnym wpływie na regulację apetytu (Źródło: Wikipe- dia; dostęp 18.03.2025). 9 Dieta keto polega na wyeliminowaniu z jadłospisu węglowodanów, a tym samym spowodowaniu, by organizm zaczął czerpać energię z ciał ketonowych ( β -hydroksymaślanu, acetooctanu i acetonu). Są one produktem spalania tłuszczów i (obok glukozy) dodatkowym źródłem energii (Źródło: Wikipedia; dostęp 18.03.2025). 10 Dieta Mayo Clinic promuje jedzenie pełnowartościowych, nieprze- tworzonych produktów takich jak warzywa, owoce, pełnoziarniste zboża, wysokiej jakości białka i zdrowe tłuszcze. Wskazuje również na ograniczenie spożycia cukrów, soli oraz tłuszczów nasyconych i trans. Zaleca zrównoważone posiłki (Źródło: Wikipedia; dostęp 18.03.2025).

Wsparcie, cierpliwość i pozytywne podejście są ważne w procesie leczenia.

Osoby chorujące na zaburzenia odżywiania – anoreksję i bulimię – przywiązują dużą wagę do przeświadczenia, że kontrolę mają jedynie nad tym, co jedzą. Może to wynikać z nieprawidłowego rozwoju osobowości i trudnej sytuacji w środowi- sku rodzinnym, a szczególnie nadmiernej kontroli stosowanej przez rodziców. W procesie lecze- nia zaburzeń odżywiania kluczowe jest wsparcie rodziny, akceptacja małych sukcesów oraz stop- niowe wprowadzanie zmian w diecie.

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker