86
Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
SANDRA CZESZEJKO-SOCHACKA
Szkoły jako miejsca, w których odbywa się nauczanie i uczenie się związane ze zdrowiem i rozwojem, powinny organi- zować ciekawe spotkania z ekspertami od prawidłowego odżywiania, aby młodzież mogła skutecznie bronić się przed modo- wymi trendami nieopartymi na zasadach zrównoważonej konsumpcji. Internet nie zawsze dostarcza właściwych rozwiązań. Na zakończenie można stwierdzić, że przedstawione zagadnienia wymagają dal- szej analizy o charakterze interdyscyplinar- nym. Holistyczne ujęcie tematu umożliwi bezpieczne odchudzanie uczniów z prob- lemami nadwagi. Samodzielnie podej- mowane decyzje, bez oparcia na wiedzy specjalistów, mogą tworzyć zagrożenia zdrowia fizycznego i psychicznego. Trzeba zwłasz- cza przestrzec przed stosowaniem różnych lekarstw wspomagających odchudzanie bez porady lekarza specjalisty. Natomiast zakres pracy dietetyka doty- czy przede wszystkim ustalenia indywidualnej diety i udzielania wsparcia w procesie zmian. Wspieranie systemu edukacji w szerzeniu wiedzy dotyczącej zdrowego odżywiania powinno być oparte na profesjonalnych i sprawdzonych porad- nikach dietetycznych, prelekcjach i wskazówkach dydaktycznych. Pozwoliłoby to w dostępny sposób wyjaśniać uczniom zależności między prawidło- wym odżywianiem a zdrowiem. Odchudzanie na własną rękę może bowiem prowadzić do zniechę- cenia i wielu błędów dietetycznych. ∞
Warto mieć na uwadze, że wrażliwość komórek na insulinę zależy w ok. 50% od naszych genów, w ok. 25% od aktywności fizycznej, a w ok. 25% od stopnia i rodzaju otyłości 12 . Ważne jest, aby nauczyciele i specjaliści wspierali młodzież w edukacji dotyczącej zdrowego odży- wiania. Należy unikać popularnych, modowych diet, które często nie mają podstaw naukowych. Samodzielne podejmowanie decyzji dietetycznych, bez konsultacji ze specjalistą, może prowadzić do zagrożeń zdrowotnych. Edukacja w szkołach może pomóc młodzieży zrozumieć zależność między prawidłowym odżywianiem a zdrowiem.
PODSUMOWANIE
Doniosłość analizowanych problemów związanych z kształtowaniem się odpowiednich nawyków die- tetycznych wymaga pogłębionej analizy uzyska- nej od specjalistów z różnych dziedzin nauki, jak lekarzy, psychologów, dietetyków, pedagogów i socjologów. Potrzebne jest również włączenie się praktyków, przede wszystkim nauczycieli mających duże doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Sandra Czeszejko-Sochacka – autorka poradników dietetycznych – „Zdrowa dieta 26 w przepisach na całe życie”, „Poradnik Zdrowej Diety”, „Zgrabna sylwetka bez wyrzeczeń”, „Jeden tydzień rewolucji kulinarnych”, „Zdrowa Dieta – Poradnik dla pokolenia XXI wieku” i „Bądź piękna jak Kleopatra”. Prowadzi wykłady z diete- tyki w policealnej szkole, prelekcje i warsztaty kulinarne dotyczące zagadnień dietetycznych oraz organizuje wyjazdy promujące zdrowy styl życia.
12 Wg Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej: https://ncez. pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/insulinoopornosc-a-zespol-metaboliczny- -charakterystyka-i-diagnostyka/
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker