MERITUM 1-2 (76-77) 2025



93

Meritum 1-2 (76/77) 2025 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny

TRANSPLANTACJE – DAR ŻYCIA. EDUKACJA. ŚWIADOMOŚĆ. ETYKA.

RYZYKO I KORZYŚCI ZWIĄZANE Z TRANSPLANTACJĄ

Przeszczepienie niesie ze sobą nie tylko wydłuże- nie życia, ale też znakomitą poprawę jego jakości. Chorzy przywiązani do urządzeń podtrzymujących życie (hemodializa, pompy wspomagające krążenie, koncentrator tlenu) mogą funkcjonować niezależ- nie, podejmować pracę i role społeczne, cieszyć się z wakacji i wyjeżdżać. Ustępuje również część chorób towarzyszących, wolniej postępuje miaż- dżyca. Jest to jednak okupione kosztem regular- nego przyjmowania leków immunosupresyjnych, zapobiegających ostremu odrzucaniu przeszczepu, które również wywierają – na ogół dość łagodne – działania niepożądane. Najcięższe z nich wynikają z zahamowania reakcji odpornościowych: zwiększa się ryzyko infekcji, a ich przebieg staje się cięższy, pojawiają się oportunistyczne zakażenia rzadko występujące w populacji ogólnej, częściej wystę- pują nowotwory skóry, układu białokrwinkowego i nerek własnych, a inne mają gwałtowniejszy prze- bieg. Dość często obserwujemy cukrzycę potrans- plantacyjną, która u wrażliwych chorych wynika ze stosowania leków immunosupresyjnych. Przy złej

W schyłkowej niewydolności narządu nie ma bar- dziej efektywnej metody leczenia niż przeszcze- pienie narządu. Na rycinie 4 przedstawiono ocze- kiwaną dalszą długość życia na podstawie danych z całej Europy dla ogólnej populacji, chorych diali- zowanych oraz po przeszczepieniu nerki. Jak widać, w porównaniu z dializą, przeszczepienie, które zazwyczaj traktuje się głównie jako poprawiające jakość życia, wydłuża dalszą oczekiwaną długość życia dwukrotnie w niemal wszystkich grupach wiekowych. Dzięki przeszczepieniu narządu zyskuje się prze- ciętnie od jednego do 10 lat życia w dobrej jakości. Przeżycie odległe (do 10 lat) po przeszczepieniach poszczególnych narządów w Polsce przedstawia rycina 5. Wyniki osiągane przez ośrodki w Polsce nie odbiegają, a często są lepsze niż w dobrych ośrodkach europejskich.

Rycina 4. Oczekiwana dalsza długość życia w populacji ogólnej, wśród chorych dializowanych oraz po przeszczepieniu nerki Źródło: „The ERA Registry Annual Report 2021: a summary. Clin Kidney J 2023; 17(2): sfad281”

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker