MANTELZORGER IN DE KIJKER
MANTELZORGER IN DE KIJKER
Bieke en André zijn al enkele jaren cliënten van onze dienst gezinszorg. Sinds de opening van ons ontmoetingshuis Casa Clementina in juni 2022, zijn ze ook hier regelmatige bezoekers. Bieke worstelt al enkele jaren met een depressie. Het doet haar deugd om deel te nemen aan de activiteiten en workshops die Zorg Leuven organiseert. Samen koken of creatief bezig zijn, helpt haar om haar dag zinvol in te vullen en rust te vinden. Het is ook een moment van rust voor haar mantelzorger en partner André. Hij kan op dat moment een dringende boodschap doen, een tas koffi e drinken in Casa Clementina of even alleen naar huis gaan.
André, jij bent mantelzorger voor je echtge- note Bieke. Wanneer ben jij juist mantelzorger geworden? Hoe ben jij hierin gerold? In november 2011 werd er borstkanker bij Bie- ke vastgesteld. De jaren daarop heb ik steeds voor haar gezorgd, samen met een professi- oneel team van thuisverpleging, gezinszorg enz. Het was op dat moment vooral de fysie- ke zorg die primeerde. Ik heb Bieke na haar kankerbehandeling bijgestaan en geholpen en ben hier eigenlijk niet meer mee gestopt. Bieke is nog steeds zorgbehoevend. Haar mobiliteit is niet goed. Ze is afhankelijk van haar rollator en heeft ook extra ondersteu- ning nodig bij het stappen buitenshuis, het or- ganiseren van het huishouden, toiletzorg enz. Deze taken komen volledig bij mij terecht. Wat houdt de mantelzorg voor jou juist in? Als mantelzorger zie ik mijn taak vooral in het ingaan op de noden van Bieke. Eerst is er de fysieke zorg. Ik moet haar bijvoorbeeld hel- pen bij het stappen als we buitenshuis gaan. Daarnaast doe ik alle huishoudelijke taken nog zelf, samen met de gezinszorg. Zo warm ik de maaltijden op die door de gezinszorg worden gemaakt, doe ik alle administratie en financiën, regel alle zorgverlening (huisarts, kiné, gezinszorg enz.), bekijk ik samen met de gezinszorg welke taken moeten gebeuren enz. Daarnaast is er ook een stukje mentale zorg bij. Toen Bieke nog jonger was – na het overlijden van haar ouders - heeft ze een zeer zware depressie gehad. Ze is hier goed doorgekomen, maar moest sindsdien wel medicatie nemen en was onder begeleiding van de huisarts. Bieke is hierdoor jarenlang stabiel geweest. Sinds de herfst van 2022 merkten zowel ik als andere familieleden en professionele medewerkers op dat Bieke ach- teruit ging. Ze was meer verstrooid, maakte haar zinnen niet af en was opvliegend.Ik kon niets meer goed doen zegt. Dit was een zeer moeilijke periode voor mij.
Hoe ervaar jij het zelf om mantelzorger te zijn voor je echtgenote Bieke? Bieke is fysiek zorgafhankelijk, dus waar ik kan helpen, doe ik dit ook. Bieke is meestal zeer dankbaar en dat helpt mij in het vol- houden van deze zorg. Wanneer het moeilijk gaat, durf ik ook wel hulp te vragen aan de verzorgende van gezinszorg of in Casa Cle- mentina. De periode dat het minder goed ging met Bieke, was ook zeer moeilijk voor mij. Doordat ik met Bieke op die momenten regelmatig naar Casa Clementina kon gaan zorgde ervoor dat ik ook even op adem kon komen. Bieke is graag daar en ze wordt er goed opgevangen. Dit hielp mij om het vol te houden. Wat maakt het mantelzorg bieden zinvol voor jou? Als ik zie dat ik Bieke kan vooruit helpen en dat ze gelukkig is, doet mij dat veel deugd. Krijg je ondersteuning in je mantelzorgtaken? De thuisverpleging, kinesist, huisarts en dienst gezinszorg van Zorg Leuven ondersteunen mij zeer goed in de zorg voor Bieke. Daarnaast krijg ik ook veel morele steun van de mede- werkers van Casa Clementina doordat ik hier mijn verhaal kan doen, even kan ventileren en advies op maat krijg wanneer nodig. De warme opvang van Bieke en het fijn samen zijn tijdens de workshops doen ook mij als mantelzorger deugd. Tot slot staat ook de mantelzorgcoördinator van Zorg Leuven steeds klaar voor mij met een gesprek of voor informatie wanneer nodig. Sinds kort gaan jullie beiden ook naar onze Casa Clementina, een warm ontmoetingshuis voor cliënten van de thuiszorg. Hoe hebben jullie deze stap gezet? Esther, onze verzorgende van de gezinszorg, heeft in de lente van 2022 verteld dat er een nieuw ontmoetingshuis ging openen en dat we hier eens konden gaan kijken. Zowel Bieke
Interview met mantelzorger André
Wanneer het moeilijk gaat, durf ik ook wel hulp te vragen aan de verzorgende van gezinszorg of in Casa Clementina. De periode dat het minder goed ging met Bieke, was ook zeer moeilijk voor mij. Doordat ik met Bieke op die momenten regelmatig naar Casa Clementina kon gaan, Bieke is graag daar en ze wordt er goed opgevangen, zorgde ervoor dat ik ook even op adem kon komen. Dit hielp mij om het vol te houden.
4
5
Made with FlippingBook - Online catalogs