OIVin br. 15, godina IV. - prosinac 2022

28

Počeci radija u Hrvatskoj1

Slična je situacija bila i u Hrvatskoj, koja je imala malenu, ali dinamičnu i gorljivu scenu radiofila – zaljubljeni- ka u radio. Mnogi od njih, sudionici I. svjetskog rata, imali su iskustvo korištenja radio uređaja, tada no- viteta – u ratnom zrakoplovstvu i mornarici. Naravno, izmjenjuju- ći iskustva, ubrzo su se okupili i osnovali svoje društvo, prigodno nazvano Radio-klub Zagreb. Ono je trebalo štititi, promicati i zagovarati njihove interese te im pomoći u ishođenju dozvole od nadležnog Ministarstva za izgradnju prve hr- vatske i zagrebačke radijske postaje. Za predsjednika utemeljenog druš- tva imenovan je čuveni hrvatski popularizator znanosti i tehnike, upravitelj zagrebačke Zvjezdarnice dr. Oton Kučera . Uz Kučeru, ključnu ulogu u osnivanju Radio-kluba i kasnijem utemeljenju radijske postaje Zagreb odigrao je dr. Ivo Stern , pripadnik imućne zagrebačke obitelji, koji se služio poslovnim poznanstvima i uložio osobna novčana sredstva kako bi omogućio primjenu radija u nas, a zatim i unaprijedio njegov razvoj usprkos velikim političkim, biro- kratskim, tehničkim i financijskim preprekama.

Stern, već dobrano zaokupljen mogućnostima nove tehnologije i naznakama njezine komercijalne primjene, odlazi u posjet austrijskoj prijestolnici kako bi iz prve ruke saznao nešto više. U zimu 1924. vraća se u Zagreb iz posjeta Beču, odlučan da i u Zagrebu osnuje našu radiopostaju. U to vrijeme svega nekoliko obi- telji posjeduje kvalitetnije radijske prijamnike u Zagrebu. Za njihovu kupnju tada je bilo potrebno pravo bogatstvo te je radio bio povlastica imućnih. Članovi Radio-kluba Zagreb ustrajnim djelovanjem i upornim dopisima tadašnjem Ministarstvu pošte i telegrafa uspijevaju ishoditi dozvolu za koncesiju Radio Zagreba 5. kolovoza 1925. godine. Kao loka- cija za instalaciju uređaja odabrana je bivša plemićka kurija Rakovac na Markovu trgu broj 9, podignuta u 18. stoljeću. U njezinoj dvorišnoj zgradi (nekadašnjoj konjušnici, a poslije praonici) proradio je 15. svibnja 1926. prvi radioodašiljač u Zagrebu, koji je proizvela njemačka tvrtka Telefunken iz Berlina. Prve uživo emitirane riječi bile su: "Halo, halo! Ovdje Radio Zagreb!", a označile su početak javne radiofoni- je u Hrvatskoj. U 20.30, uza zvuke

Pripremio: Goran Rajič, Viši kustos Tehničkog muzeja Nikola Tesla

O končanjem Prvoga svjetskog rata, koji je zbog krucijalne uloge komunikacija u odvija- nju ratnih zbivanja, dao velik poticaj daljnjem usavršavanju radija, na ispunjene tehničke preduvjete nado- vezuju se oni politički i ekonomski, pa se 1920-ih godina diljem Europe i svijeta razvija širok i popularan međunarodni pokret radioamate- ra koji žele iskoristiti mogućnosti novog izuma u mirnodopske svrhe.

1 Goran Rajič, OIV – 95 godina radiodifuzije u Hrvatskoj, Zagreb: Tehnički muzej Nikola Tesla, 2021.

BROJ 15

prosinac, 2022.

Made with FlippingBook Digital Publishing Software