8
Meritum 4 (67) 2022 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
GRAŻYNA GREGORCZYK
Roboty edukacyjne służą także do motywowa- nia uczniów, pomagają w realizacji ich pomysłów. Wyposażone są w wiele czujników, dzięki którym uczniowie mogą poznać szersze znaczenie robo- tyki, nauczyć się nie tylko podstaw programowania, ale także dokładności, rozwinąć myślenie przy- czynowo-skutkowe oraz kreatywność i wyobraź- nię. Roboty edukacyjne świetnie sprawdzają się na wszystkich etapach edukacyjnych. Jest to ciekawy sposób zachęcania dzieci do nauki poprzez krea- tywne wykorzystanie zabawy.
możliwością wykonywania serii zautomatyzowa- nych czynności, które można samodzielnie zdefi- niować i zaprogramować. W znacznej większości roboty korzystają z omówionej wcześniej sztucznej inteligencji. Roboty ze sztuczną inteligencją wyko- rzystuje się zwykle, aby zbliżyć do siebie ludzi i tech- nologię, rozwiązywać problemy i wyręczać ludzi w ciężkich, żmudnych i powtarzalnych pracach. W artykule zostanie przedstawionych kilka cie- kawych inspiracji dotyczących wykorzystania robo- tów w edukacji.
Roboty edukacyjne − nauka przez technologię
Najwcześniej pojawiły się w szkołach roboty – narzędzia edukacyjne do wykorzystania podczas lekcji. Wprowadzenie podstaw robotyki do szkół w formie zajęć praktycznych pozwoliło uczniom na opanowanie zagadnień z kilku dziedzin: kon- struowania, automatyki, informatyki oraz mecha- niki. Z tego względu robotyka często postrze- gana jest jako integralna część tzw. edukacji STEM (ang. S cience, T echnology, E ngineering, M aths, tzn. Nauka, Technologia, Inżyniera i Matema- tyka), łączącej edukację w obszarze nauk ścisłych i technicznych.
Rysunek 2. Lego Mindstorms EV3 Robot gotowy do edukacyjnej misji. Źródło: Wikimedia Commons, https://tiny.pl/wfxlg, CC BY-SA 4.0
W wielu polskich szkołach możemy już dzi- siaj spotkać roboty edukacyjne takie jak: Photon, Wonder Dash, Makeblock-mTiny, Walking Bot, Roboraptor, MIO 2.0, Stemi Hexapod, Lego Min- dstorms EV3 czy DJI RoboMaster S1. Robotyka i programowanie zostały także uwzglę- dnione w programie Laboratoria Przyszłości − ini- cjatywie edukacyjnej realizowanej przez Minister- stwo Edukacji i Nauki. Główny cel Laboratoriów Przyszłości to inwestycja w nowoczesną eduka- cję, a także rozwijanie kompetencji przyszłości u uczniów.
Rysunek 1. Polski robot Photon pomaga dzieciom poruszać się w świecie nowych technologii Źródło: Wikimedia Commons, https://tiny.pl/wfxlh, CC BY-SA 4.0
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker