MERITUM 4 (67) 2022

10

Meritum 4 (67) 2022 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny 

GRAŻYNA GREGORCZYK

Roboty humanoidalne – symbiotyczna interakcja człowiek – robot

Mały humanoidalny robot o pseudonimie PROJO został zaprogramowany w ten sposób, aby podczas pracy z uczniami popełniał błędy matematyczne typowe dla uczniów, dzięki czemu dzieci, popra- wiając go, lepiej uczyły się dostrzegać i naprawiać własne pomyłki.

Roboty humanoidalne, jak sama nazwa podpowiada, charakteryzują się wyglądem zbliżonym do czło- wieka. Niektóre z nich wyglądają niemal identycz- nie jak my. Roboty humanoidalne naśladują nasze ruchu, gesty, a nawet mimikę. Niektóre potrafią odpowiadać nie tylko na proste, ale również nieco bardziej skomplikowane pytania. Projekt EASEL ( E xpressive A gents for S ymbiotic E ducation and L earning), realizowany na Uniwersy- tecie Pompeu Fabra w Barcelonie, badał i rozwijał teoretyczne zrozumienie symbiotycznej interakcji człowiek – robot ( HRSI − H uman- R obot S ymbiotic I nteraction). Przy czym symbioza była definiowana jako zdolność robota i człowieka do wzajemnego wpływania na siebie i zmiany swoich zachowań w różnych skalach czasowych (na przykład podczas spotkań i między spotkaniami).

Rysunek 3. Mylący się robot PROJO. Źródło: https://bit.ly/3KqrkTK

Co ciekawe, konstruktorzy zadbali o to, żeby maszyna zachowywała się jak rówieśnik, a nie nauczyciel, zachęcając w ten sposób uczniów do rozwiązywania zadań. PROJO pomagał także dzie- ciom w pracy zespołowej i ocenie ich osiągnięć. PROJO powstał jako narzędzie badawcze mające na celu sprawdzenie, czy oprogramowa- nie sztucznej inteligencji działające w charakterze partnera ucznia jest skuteczniejsze niż naśladu- jące pedagogów . Zdaniem dr Sandry Okity, kie- rującej eksperymentem, relacja, w której program występuje w roli eksperta, nie skłania uczącego się do wymiany wielu informacji. Ale jeśli zaprojektu- jesz go jako rówieśnika, wtedy uczniowie próbują rzucić mu wyzwanie lub spędzają więcej czasu, chcąc dowiedzieć się, czy AI ma rację . Zespół pod kierownictwem dr Okity zamie- rza stworzyć w ciągu najbliższych dwóch lat dar- mową aplikację PROJO, którą osoby prywatne lub nauczyciele będą mogli pobrać do własnego robota i używać go jako partnera ucznia w nauce mate- matyki czy języka.

Rysunek 4. EASEL – Robot jest moim nauczycielem Źródło: https://bit.ly/3CDpKMz

Symbioza wymagała, aby robot potrafił odczyty- wać i reagować na zachowanie i stan emocjonalny użytkownika oraz odpowiednio dostosowywać do nich swoje działania. Jeśli społeczeństwo nie chce zainwestować w wystarczającą liczbę ludzi pracujących w szkole, potrzebnych do uzyskania wysokiego poziomu zin- dywidualizowanego nauczania, uwzględniającego

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker