MERITUM 4 (67) 2022

80

Meritum 4 (67) 2022 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny 

BARTŁOMIEJ KROWIAK

bazującym na 3 wymiarach: długości (X), szeroko- ści (Y) i wysokości (Z). Już w latach 80. XX wieku deweloperzy tworzyli gry komputerowe osadzone w świecie, w którym obiekty posiadały własną głębię i możliwe było ich poruszanie się w prze- strzeni trójwymiarowej. Obecnie powstaje mnó- stwo gier, w których daną postać, przedmiot lub budowlę można obejrzeć z każdej strony. Dlatego też niejednokrotnie uczniowie właśnie poprzez roz- rywkę mają lub mieli już do czynienia z grafiką 3D. Dzięki temu dla większości z nich nie jest to temat obcy, a jednocześnie dający nauczycielom dużo możliwości do wspólnej pracy z klasą oraz rozwi- jania u uczniów wyobraźni, zarówno konstrukcyjnej, jak i przestrzennej. Co więcej, można pójść dalej i zainteresować uczniów modelowaniem w związku z życiem codziennym i działalnością naukową.

Sposób tworzenia trójwymiarowych obiektów w tym programie jest bardzo intuicyjny, zatem uczniowie momentalnie zaznajomią się z interfej- sem środowiska do tworzenia grafiki 3D oraz jego opcjami i narzędziami.

Rozpoczęcie pracy

Po wejściu na stronę www.tinkercad.com użyt- kownik ma dostęp do zbioru materiałów pomocni- czych oraz instrukcji dotyczących narzędzi i funkcji, jakie oferuje aplikacja (rys. 2). Aby rozpocząć pracę z Tinkercad, należy się zarejestrować. Strona umożliwia utworzenie konta nauczycie- la, które bardzo usprawni pracę na lekcji. Przede wszystkim wykluczy konieczność oddzielnej reje- stracji oraz weryfikacji każdego członka grupy po- przez wiadomość e-mail, a wszystkie konta ucz- niowskie mogą zostać utworzone i nadzorowane przez nauczyciela. Warto nadmienić, że oprócz pro- jektów 3D tworzonych przez użytkownika, w pro- gramie można tworzyć modele przez programo- wanie. Ponadto jest to środowisko przygotowane do symulacji działania mikrokontrolerów.

TINKERCAD JAKO PRZYKŁAD NARZĘDZIA DO MODELOWANIA 3D

Zanim drukarka 3D zostanie uruchomiona, potrzeb- ny jest model obiektu, który ma zostać wydruko- wany. Bardzo ciekawym, przydatnym i niewyma- gającym instalacji dodatkowego oprogramowania na szkolnych komputerach narzędziem do mode- lowania 3D jest Tinkercad 2 – bezpłatne środowi- sko w postaci strony internetowej firmy Autodesk.

Opis interfejsu

Środowisko do modelowania 3D Tinkercad cechuje się bardzo łatwym w obsłudze oraz ładnym inter- fejsem. Zawarte w nim narzędzia umożliwiają two- rzenie prostych i bardziej złożonych modeli. Warto zauważyć, że interfejs programu został starannie przemyślany. Użytkownik ma do dyspozycji zale- dwie kilka narzędzi, ale biegłe posługiwanie się nimi pozwala na tworzenie różnych modeli. Wszystkie potrzebne funkcje są dostępne w jednym miejscu. Po zalogowaniu się i wybraniu opcji Projekt 3D otworzy się okno z interfejsem programu (rys. 3).

Rysunek 1. Logo programu Tinkercad

Rysunek 2. Zakładki dostępne na stronie Tinkercad

2

https://www.tinkercad.com

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker