Jabolka kakovosti 2022

Brošura z zbranimi projekti, ki so v letu 2022 prejeli priznanja kakovosti: jabolka kakovosti, zlate kable, evropsko in nacionalni jezikovni priznanji ter evropske nagrade za inovativno poučevanje.

JABOLKA KAKOVOSTI 2022

Jabolka kakovosti 2022

2

3

Priznanja kakovosti

Projekte, ki spreminjajo izobraževalne procese in prakse, nemalokrat pa celo življenja, je treba izpostaviti in vest o njih razširiti čim dlje. Ne le zato, da zmagovalne projekte nagradimo, kot si zaslužijo, pač pa tudi zato, da z njihovimi zgodbami o uspehu navdihnemo in motiviramo tiste, ki se z negotovimi koraki šele podajate na mednarodno pot. Pred vami so zbrani, tokrat že 17. leto zapored, opisi najboljših. Najprej prejemnikov jabolk kakovosti – projektov, ki so nas v okviru programa Erasmus+ prepričali s svojo odličnostjo, kakovostjo, učinkom na profesionalni razvoj izobraževalcev, medsektorskim povezovanjem ter vplivom na okolje in institucije, ki jih izvajajo, nekateri pa celo z vplivom na sistem izobraževanja.

Poleg jabolk kakovosti podeljujemo tudi zlate kable projektom mednarodnega spletnega sodelovanja. Z njimi nagrajujemo zgodbe eTwinning, ki spreminjajo učilnice in prakse poučevanja učiteljev ter motivirajo učence za učenje in raziskovanje. Ti projekti prav tako prispevajo h kakovosti sistema izobraževanja, večkrat pa vodijo tudi v večje mednarodne projekte Erasmus+. V letu 2022 smo podelili tudi evropsko in dve nacionalni jezikovni priznanji . Te podeljujemo vsakih nekaj let, in sicer projektom, ki spodbujajo večjezičnost in krepijo zavedanje o pomenu znanja tujih jezikov. Spodbujanje učenja jezikov in jezikovne raznolikosti je namreč tudi eden od posebnih ciljev programa Erasmus+. Na koncu pa predstavljamo še projekte, ki so prejeli evropsko nagrado za inovativno poučevanje 2022 , ki jo podeljuje Evropska komisija z namenom predstaviti dosežke učiteljev in šol ter omogočiti večjo prepoznavnost njihovega dela, prepoznavanje in spodbujanje izjemnih praks učenja in poučevanja, spodbujanje medsebojnega učenja in izmenjavo dobrih praks ter prepoznavanje doprinosa, ki ga ima sodelovanje v programu Erasmus+ za učitelje. Nagrada se podeljuje letno, vsako leto pa je izbrana posebna tematika – v letošnjem letu je to »Skupno učenje, spodbujanje ustvarjalnosti in trajnosti«. Pred vami so torej opisi vseh nagrajenih projektov v letošnjem letu, v katerih povzemamo cilje projektov, uporabljene metode ter rezultate in učinke, ki jih zasledujemo. Prepričani smo, da boste v njih našli navdih. Česar pa vam v brošuri na žalost ne moremo pokazati, so smeh in solze, navdušenje in tudi razočaranje, nova prijateljstva in nepozabna doživetja, objemi in slovesa, dolgi pogovori, nočna razmišljanja, skrbi in vzkliki radosti pa še marsikaj, kar se skriva za vsako zgodbo o uspehu in kar zagotovo predstavlja njen pomemben del. Tudi to imejte v mislih, ko boste prebirali pričujočo publikacijo.

4

5

Vam, ki delate s srcem

Z jabolki kakovosti in drugimi priznanji nagrajujemo institucije, kjer so učinki sodelovanja v evropskih programih presegli zgolj doseganje zastavljenih ciljev in rezultatov posameznega projekta. In še posebno pozornost namenjamo učinkom, ki jih ti projekti prinašajo v izobraževalni prostor. Za kakovost evropskih projektov pa je pomembna predvsem kakovost posameznikov. Takšnih, ki so ustvarjalni, inovativni in odgovorni. Ki znajo uspešno reševati naloge in izzive, se medsebojno sporazumevati in sodelovati. Predvsem pa takšnih, ki delajo s srcem. Usoda vseh nas Evropejcev je tesno prepletena. Evropa je naša prihodnost in prav je, da skupna prizadevanja usmerimo v to, da vsem prinesemo blaginjo in priložnosti. Odgovornosti za prihodnje generacije se ne moremo izogniti, čeprav nekateri še vedno dvomijo o nujnosti ukrepanja, spet drugi širijo strah in neresnice. Te bomo lahko premagali le z odprtimi, pozitivnimi in v razvoj usmerjenimi ljudmi, ki bodo uspešni v življenju in pri svojem delu. Učitelji in izobraževalci imate pri tem še zlasti veliko družbeno odgovornost. Ste gonilna sila izobraževanja in s tem v ospredju pri gradnji boljše skupne prihodnosti. Ste bistvenega pomena za napredek naše civilizacije. Samo s tem, da spremenite življenje enega učenca, lahko spremenite celotno skupnost. Ste vodje, hkrati pa tudi sami učenci, kar v časih, ki pred nas postavljajo številne izzive, vsekakor ni enostavno. Življenje je nepredvidljivo, z globalno pandemijo ali brez nje. Težko je sprejeti neznano, ki se ga bojimo. Toda namesto da se skušamo proti temu boriti, lahko negotovost sprejmemo in poiščemo priložnosti v nepričakovanem. Vse je stvar perspektive. Zato se moramo potruditi,

da naredimo največ, kar lahko, s tem, kar imamo ta trenutek. Ohraniti moramo zavedanje, da z našimi aktivnostmi premikamo svet. Razvijati in sooblikovati moramo mlade in družbo, ki bo solidarna in spoštljiva, ki bo verjela v slehernega sočloveka, ki bo sočutna in v kateri si bomo medsebojno pomagali. In se spoštovali. Spoštovanje je tisto lepilo, s katerim medsebojni odnosi uspevajo in rastejo. Spoštovanje nam pomaga, da se počutimo varne in se lahko izražamo, čeprav smo morebiti drugačni od ostalih. In spoštovanje ni naravna danost – tega se je treba naučiti. Zato se na tem mestu zahvaljujem vsem vam, srčnim učiteljem, ravnateljem in drugim izobraževalnim delavcem za vaše čudeže, za vaš čas in za vaš trud. Trud, ki se ne izplača v smislu finančnih dobičkov, pač pa v nečem, kar je vredno veliko več: v mladih z novimi znanji, pridobljeno samozavestjo, razširjenimi obzorji. V mladih, polnih idej in želja, da svet spremenijo na bolje.

Iskrene čestitke vsem nagrajencem in uspešno nadaljnjo pot … z jabolkom znanja!

dr. Alenka Flander direktorica CMEPIUS-a

6

7

Jabolko kakovosti 2022

Gimnazija in srednja šola za kemijo in farmacijo Ruše

Kritično do alternativnih dejstev

V nagrajenem projektu so dijaki razvijali kritično mišljenje prek proučevanja dogodkov pred in med drugo svetovno vojno ter danes. Uporaba strategij in orodij za prepoznavanje lažnih novic ter zmožnost prepoznavanja elementov propagande so vsebine, ki podpirajo cilje vzgoje in izobraževanja, ko gre za oblikovanje posameznikove razgledanosti, odgovornosti in odnosa do družbenega okolja. Učne izkušnje učencev so bile medkulturne, avtentične in vsebinsko zelo bogate – hkrati pa tesno povezane z lokalnim okoljem. Nove poučevalne izkušnje učiteljev so bile pomemben mejnik za prepoznavanje vrednosti mednarodnega sodelovanja pri razvijanju kritičnega mišljenja in kritičnega pogleda na tujo in domačo zgodovino. Skupek vseh projektnih izkušenj in rezultatov pa v redno šolsko delo vnaša nove prakse mednarodnega sodelovanja, ki se nadaljujejo tudi po koncu projekta, saj se bo izmenjava s poljsko šolo ohranila tudi izven projekta Erasmus+. Družbene razmere v času pandemije so bile odlično izhodišče za obravnavo projektnih vsebin, in to so znali učitelji izkoristiti, zato so aktivnosti odlično živele tudi virtualno. Poleg tega pa projekt izstopa tudi po inkluzivnosti, saj so učitelji in učenci bili posebej pozorni na dijake, ki so kakor koli v slabšem položaju, in so aktivnosti projekta prilagodili tudi njihovim posebnostim ali potrebam.

Področje splošnega šolskega izobraževanja

8

9

Ljudska univerza Jesenice

Verižni eksperiment v vrtcu

Ljudska univerza Jesenice je s projektom Verižni eksperiment v vrtcu prek medgeneracijskega sodelovanja pri predšolskih otrocih v sodelujočih vrtcih izboljšala naravoslovno-tehnične kompetence in zanimanje za tehniške poklice. Projekt odlikuje izjemna sinergija med področjem predšolske vzgoje in izobraževanjem odraslih ter je odličen odgovor na pomanjkanje priložnosti predšolskih otrok za razvoj osnovnih tehničnih in znanstvenih spretnosti ter za medgeneracijsko učenje. Vzgojitelje so seznanili z značilnostmi dela s starejšimi, organizatorje izobraževanja odraslih, starejše mentorje in prostovoljce pa usposobili za delo s predšolskimi otroki. Starejši udeleženci so v sodelovanju z vzgojitelji uspešno prenesli svoje znanje, veščine in vrednote na otroke. Slednji so prek aktivnosti v projektu razvijali ročne spretnosti, krepili ustvarjalnost ter usvojili tehnična znanja, kar so prenesli tudi v vsakdanje življenje. Glavni rezultat projekta je e-priročnik, ki je prosto dostopen in na voljo v petih jezikih. Projekt je vrtce učinkovito povezal z lokalnim okoljem ter na inovativen način prispeval k razvoju medgeneracijske solidarnosti med najstarejšo in najmlajšo generacijo in s tem krepil pomembne vrednote vključevanja in raznolikosti.

10

11

Področje poklicnega

Vzgojno-izobraževalni zavod Višnja Gora

Misli neomejeno

in strokovnega izobraževanja

VIZ Višnja Gora zagotavlja programe srednješolskega poklicnega izobraževanja ter programe institucionalnega varstva, sodelovanje v mednarodnih projektih pa ima na šoli že 20-letno tradicijo. Prvotne pomisleke o primernosti vključevanja mladostnikov s čustveno-vedenjskimi motnjami v praktično usposabljanje v tujini so zelo uspešno presegli z oblikovanjem projektne ekipe, celostno oceno tveganj in kakovostno pripravo vseh deležnikov – staršev, dijakov in spremljevalcev. V projektu so na usposabljanje na Portugalsko poslali 12 mladostnikov z osmimi spremljevalci ter petimi učitelji. Odlično so naslovili potrebe dijakov, ki so stigmatizirani zaradi vključitve v vzgojno- izobraževalni zavod, ter jim ponudili možnost usposabljanja na delovnih mestih, kjer so bili deležni enakovredne obravnave. Izpostaviti velja tudi doprinos projekta k delu partnerske organizacije, ki je kljub širokemu spektru sodelovanja v mobilnostih tokrat prvič poskrbela za vključitev mladostnikov s čustveno-vedenjskimi motnjami v delovna okolja. Dijaki, označeni kot drugačni v domačem okolju, so zaradi vključitve v projekt Erasmus+ dobili možnost usposabljanja v nestigmatiziranem delovnem okolju. Poleg povečane samozavesti, motivacije in zvišane stopnje samostojnosti dijakov je projekt doprinesel tudi k internacionalizaciji šole ter destigmatizaciji programov institucionalnega varstva. Strokovni izobraževalni center Ljubljana Primerjava vajeniških praks kot priložnost za krepitev šolskih partnerstev Strokovni izobraževalni center Ljubljana nadgrajuje kakovostno delo v programu Erasmus+ že iz prejšnjega programskega obdobja. Prek listine kakovosti v poklicnem in strokovnem izobraževanju v starem programu ter akreditacije na področju poklicnega in strokovnega izobraževanja v novem je izvajanje mednarodnih projektov postalo del življenja šole, dijakov ter strokovnega osebja. Spletli so odlične povezave z gospodarstvom in mednarodnimi partnerji, povezali odlično dosedanje delo, iz projekta v projekt pa višajo nivo kakovosti vzgojno-izobraževalnega dela ter praktičnega usposabljanja. Šola odlično izkorišča možnosti mednarodnih projektov in jih povezuje z domačimi tematikami. Največji doprinos se kaže v raziskovanju organizacije vajeniškega sistema v tujini ter prenosu ugotovitev in izboljšav v lastno redno delo. Tudi v nacionalnem kontekstu postaja šola prepoznana kot ena izmed vodilnih šol na področju vajeništva v Sloveniji. Pomemben ključ do uspeha je tudi zavedanje vodstva, da je internacionalizacija ključna za doseganje strateških ciljev ter učinkov, kar omogoča krepitev znanj in veščin za dijake ter učitelje. Posledično so dijaki več kot pripravljeni za uspešen nastop na trgu dela, šola pa s tem odlično izpolnjuje svoje poslanstvo.

12

13

Področje terciarnega izobraževanja

Univerza v Ljubljani

Interactive Course for Control Theory – ICCT

Projekt Univerze v Ljubljani Interactive Course for Control Theory – ICCT (Interaktivni tečaj teorije krmiljenja) je uspešno realiziral zastavljene cilje ter skozi interaktiven in digitalno umerjen način poučevanja prispeval k boljšemu razumevanju kompleksnega področja teorije krmiljenja pri študentih strojništva v vseh vključenih visokošolskih zavodih ter tudi izven partnerstva. Oblikovani intelektualni rezultati v določenih primerih celo presegajo prvotno načrtovani obseg ter dobro uresničujejo področni prioriteti, povezani s krepitvijo digitalnega in odprtega izobraževanja ter inovativnih praks v terciarnem izobraževanju. Projekt je v največji meri vplival na študente prek izboljšanja znanja na obravnavanem tematskem področju, prav tako pa je spodbudil razvoj e-učenja ter sodobnih in prilagodljivih oblik poučevanja. V projektu so nastala kakovostna učna gradiva, ki predstavljajo odlično osnovo za nadaljnji razvoj in širjenje projektnih rezultatov tudi na druga ožja sorodna področja. Sodelujoče organizacije so pridobile kakovostne vsebine za svoje izobraževalne programe, povečale mednarodno prepoznavnost v širšem prostoru ter okrepile mednarodno partnersko povezovanje. Trajnost projektnih rezultatov je zelo dobro zagotovljena tudi s tem, da tretje institucije (izven partnerstva in celo izven območja programskih držav) rezultate prevajajo za lastno rabo pri prihodnjem poučevanju.

14

15

Področje izobraževanja odraslih

IC Geoss, d. o. o. Družinsko izobraževanje MeTURA - Nazaj h koreninam Projekt MeTURA je odlično naslovil tematiko razvoja in izobraževanja odraslih oseb z motnjami v duševnem razvoju. Izdelana metodologija ponuja takšnim osebam možnost razvoja znanj in veščin, s katerimi pridobijo večjo samostojnost in trajno samoizobraževanje v domačem okolju s svojo družino, in sicer skozi kuhanje in vrtnarjenje, torej aktivnosti, ki jih družine izvajajo tudi sicer. Izobraževalci, terapevti in ostali delavci s področja vseživljenjskega dela z osebami z motnjami v duševnem razvoju so pridobili andragoško metodo, s katero lahko opolnomočijo družine za samostojno izvajanje aktivnosti v domačem okolju. Metodologija obsega smernice za izobraževalce in za družine, posebej pohvalno pa je, da je eden izmed izdelkov tudi priročnik, namenjen prav odraslim z motnjo v duševnem razvoju, napisan v lahko berljivem in razumljivem jeziku, ki ga tudi takšna oseba zlahka uporabi. Poleg organizacij za izobraževanje odraslih je v projektu v različnih aktivnostih sodelovalo prek 60 organizacij, ki neposredno delajo z naslovljeno ciljno skupino. Organizacije so tako obogatile svoje delo z njimi, saj je pri mnogih metodologija postala del rednega kurikula, vzpostavile pa so se še tesnejše povezave med vsemi vpletenimi.

16

Zlati kabel 2022

18

19

Starostna kategorija 0 - 6 let Zlati kabel 2022

Starostna kategorija 7 - 11 let

Osnovna šola in vrtec Apače International cats calendar

Vrtec Hrastnik Colors in my kindergarten

Projekt Colors in my kindergarten , v katerem je sodeloval Vrtec Hrastnik, je povezal deset evropskih držav. Predšolske otroke, stare od 3 do 6 let, je mednarodna skupnost motivirala, da so spoznavali barve na nov način, v sklopu projektnega dela na daljavo. Otroci so bili aktivni udeleženci projekta, prilagojenega predšolskemu nivoju, in prek mednarodne izkušnje izboljšali veščine strpnosti in multikulturalizma ter komunikacijske sposobnosti, kar je zelo pohvalno. H kakovostni izvedbi projekta so še posebej prispevale sprotne mesečne evalvacije aktivnosti, ki so tudi dostopne v spletni učilnici in predstavljajo primer dobre prakse spremljanja projektnih aktivnosti, ter uspešna in smiselna uporaba IKT- orodij. S tem je projektna skupina dokazala, da je delo na daljavo uspešno tudi v predšolskih skupinah. Projekt je imel pozitiven učinek tudi na vrtec kot celoto, predvsem v smislu prepoznavnosti geografsko odročnega vrtca v mednarodnem prostoru in deljenja dobrih praks projekta v druge skupine. To je bil namen vrtca že od samega začetka, saj so na nacionalni ravni vključili del projekta eTwinning v letni delovni načrt vrtca.

Projekt International cats calendar je rezultat zelo dobrega sodelovanja učiteljev in učencev iz 14 evropskih držav. Navdihnilo ga je dogajanje na ekranih v času zaprtja šol, ko so učenci v času pouka na daljavo spoznavali hišne ljubljenčke – mačke sošolcev, ki so se večkrat sprehajali pred zasloni, kar je v času izolacije pripomoglo k večji povezanosti otrok. Izvajal se je pri rednih urah angleščine, hkrati pa je bil tudi spretno medpredmetno zasnovan, saj je vključeval tuji jezik, likovno in glasbeno umetnost ter uporabo informacijsko- komunikacijske tehnologije (IKT). Poudariti velja, da so učenci sodelovali v mednarodno mešanih skupinah, kar ocenjujemo kot primer odlične prakse. Pri tem so nastali skupni izdelki: e-knjiga, skupna pesem in mačji koledar. Projektna ekipa je ob vsem navedenem poskrbela še za povezovanje z lokalno skupnostjo in v projektne aktivnosti vključila predavanje Društva za zaščito živali v Pomurju. Projekt je pozitivno vplival tako na vključene učitelje in učence, ki so okrepili medkulturne, socialne in IKT-kompetence, širili mednarodne mreže poznanstev in se urili v timskem delu, kot tudi na šolsko skupnost s prepoznavnostjo geografsko odročne šole v mednarodnem prostoru in deljenjem dobrih praks projekta tudi z ostalimi skupinami učencev in učiteljev.

20

21

Zlati kabel 2022 Starostna kategorija 12 - 15 let

OŠ Litija in OŠ Antona Ingoliča Spodnja Polskava Mission to (Twin)Space Projekt Mission to (Twin)space je povezal 32 šol na temo zelene, trajnostne in vključujoče šole, ki je rdeča nit aktivnosti eTwinninga v letu 2022. Na slovenskih šolah se je izvajal v okviru rednega pouka angleščine in knjižničarskega krožka, zelo uspešno pa je vključeval tudi fiziko, astronomijo, uporabo informacijsko-komunikacijske tehnologije, informatiko, slovenščino in likovno ustvarjanje. Cilje projekta, ki so obsegali razvoj jezikovnih in digitalnih kompetenc ter skupinsko delo, so učenci dosegali v nacionalnih in narodnostno mešanih ekipah, kar je primer odlične prakse. Rezultat skupnega dela je e-knjiga, v sklopu projektnih aktivnosti pa je nastal tudi večjezični slovar terminov po izboru učencev v jezikih vseh sodelujočih šol. Izpostavljamo tudi spletna seminarja, kjer sta strokovnjaka učencem predstavila vesolje in polete v vesolje, kar je bilo nedvomno zanimivo. Projekt poleg tega odlikuje še izvrstno in smotrno uporabljena informacijsko-komunikacijska tehnologija, pri čemer je bil uporabljen bogat nabor inovativnih orodij (npr. Biteable, Quizizz, Thinglink, Wakelet ). Učinek projekta na vse sodelujoče ocenjujemo kot izredno pozitiven, kar je vidno v izboljšanju digitalnih, socialnih, jezikovnih in medkulturnih kompetenc.

22

23

Posebna kategorija nagrade zlati kabel

Zeleni eTwinning

OŠ Cerkno Bienenleben schützt Menschenleben

Pri projektu Bienenleben schützt Menschenleben so sodelovali učenci treh šol. V okviru projekta so odkrivali pomen čebel za okolje prek tradicionalnih obrti, jezika, kulinarike in medicine. Odlično so povezali preteklost (obrt) s prihodnostjo (skrb za okolje) na multidisciplinaren način: pri pouku kemije, likovne umetnosti, pri nemščini kot izbirnem jeziku ter v okviru dnevov evropske kulturne dediščine. K sodelovanju so povabili tudi lokalnega čebelarja in izdelovalko dražgoških kruhkov ter obiskali Čebelarski muzej, kar je v duhu sodelovanja s širšo skupnostjo zelo pohvalno. Projekt odlikuje zelo dober dostop do bogatega in preglednega nabora gradiv, ki so lahko v pomoč tudi drugim učiteljem in učencem (kvizi, navodila za samostojno ustvarjanje izdelkov iz voska), kar spodbuja trajnost. Iz projektnih aktivnosti je razvidna zelo angažirana participacija vseh partnerjev v projektu. Še posebej izpostavljamo obeležitev svetovnega dneva čebel, ko so se šole v živo srečale na zaključnem srečanju v Radovljici, kar je zahtevalo od sodelujočih še posebej veliko mero usklajenosti. Projekt ocenjujemo kot primer dobre prakse na temo trajnosti in kakovostnega sodelovanja med partnerskimi šolami, pohvalna pa je tudi izbira aktualne teme.

24

25

Evropsko jezikovno priznanje 2022

26

27

Nacionalno jezikovno priznanje 2022

Šolski center Ravne na Koroškem, Gimnazija Bereit für ErwaschsenLeben Projekt Bereit für ErwaschsenLeben predstavlja kakovosten primer izboljšanja učenja jezikov s pomočjo informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT) ter digitalnih medijev, hkrati pa uspešno promovira nemščino kot ključni jezik projekta. Tematski sklopi gradiv, ki so nastali v okviru projekta, obravnavajo aktualne teme za mladostnike ter se dotikajo različnih izzivov ter pasti na poti v odraslost. Pester nabor digitalnih orodij in medijev, s katerimi so v projektu oblikovali gradiva, je učinkovito spodbujal razvoj digitalnih kompetenc. Udeležence so uspešno motivirali z uporabo kreativnih metod poučevanja in učenja jezika, npr. pouk v naravi, učenje jezika skozi vodeno meditacijo v nemščini, sprostitvene vaje v parku ipd. Mobilnost dijakov in učiteljev je učno okolje za nekaj časa prenesla v tujino ter udeležencem z izkustvenim učenjem omogočila pridobivanje mehkih in medkulturnih kompetenc. Po zaključku projekta je na voljo pregledna in obsežna zbirka gradiv za izvedbo učnih ur, primerna za integracijo v učni načrt splošnega in športnega gimnazijskega programa pri različnih predmetih, hkrati pa predstavlja bogat vir gradiv za učenje na daljavo.

Gimnazija in srednja šola Rudolfa Maistra Kamnik Learn English Through Signs Na Gimnaziji in srednji šoli Rudolfa Maistra Kamnik so se v nagrajenem projektu s partnerji osredotočili predvsem na socialno vključevanje ter učna gradiva in način dela prilagodili otrokom s posebnimi potrebami ter drugim ranljivim skupinam. Uporabili so široko paleto orodij in metod za učenje angleškega jezika s pomočjo znakovnega jezika, ki uporabnikom omogoča lažjo komunikacijo ne glede na starost, znanje jezikov, socialno ali nacionalno pripadnost. Z aktivnostmi, ki med drugim vključujejo tudi oblikovano petdnevno usposabljanje za vzgojitelje, učitelje in dijake, so močno spodbudili in okrepili strokovni razvoj (bodočih) učiteljev jezikov. Usposabljanje za dijake so tekom projekta nadgradili z mobilnostjo in s tem omogočili pridobivanje jezikovnih in medkulturnih kompetenc v mednarodnem učnem okolju. V projektne aktivnosti so bili vključeni otroci iz vrtcev, učenci prve triade OŠ, dijaki, njihovi starši in stari starši. Na voljo so učna gradiva, video posnetki, zvočni posnetki ter različni prosto dostopni materiali. Rezultat projekta je tudi oblikovan modul, ki nadgrajuje kurikul za dijake, saj jih seznanja z znakovno podprtimi tehnikami za zgodnje učenje angleščine in je primeren za integracijo v učne načrte.

28

29

Evropsko jezikovno priznanje 2022

Ekonomska šola Murska Sobota, Višja strokovna šola Cultural knowledge and language competences as a means to develop the 21 st century skills Ekonomska šola Murska Sobota, Višja strokovna šola je s projektom Cultural knowledge and language competences as a means to develop the 21 st century skills pri udeležencih z uporabo inovativnih gradiv in pristopov k učenju izboljšala znanje o bogati evropski kulturni dediščini, hkrati pa okrepila ključne kompetence 21. stoletja. Ciljna skupina projekta so bili udeleženci izobraževanja odraslih, predvsem tisti z manj priložnostmi. V primeru Ekonomske šole so bile to predstavnice romske skupnosti, ki so izboljšale znanje slovenščine, hrvaščine in angleščine, okrepile svojo družbeno vključenost ter se seznanile s kulturno raznolikostjo v EU. Projektni partnerji so pripravili pregledno in uporabniku prijazno e-platformo z učnimi moduli v desetih evropskih jezikih ter odlično izkoristili potencial, ki ga ponuja informacijsko-komunikacijska tehnologija. Moduli temeljijo na metodi vsebinsko in jezikovno integriranega učenja jezika. So kakovostno oblikovani, podprti z avdio in vizualnim gradivom ter neodvisni drug od drugega. Primerni so za samostojno učenje ali vključitev v delo na šoli. Čeprav so gradiva nastala na področju izobraževanja odraslih, so prenosljiva tudi na druge ciljne skupine.

30

31

Evropska nagrada za inovativno poučevanje 2022

32

33

EITA 2022 Evropska nagrada za inovativno poučevanje Predšolska vzgoja in izobraževanje

Osnovnošolsko izobraževanje

Vrtec Antona Medveda Kamnik With open arms

Osnovna šola dr. Ljudevita Pivka Individual with Disabilities Education Aim: Together we can! Na OŠ dr. Ljudevita Pivka so se v nagrajenem projektu osredotočili na izboljšanje kompetenc učiteljev skozi izmenjavo dobrih praks, ki vključujejo sodobne, predvsem pa vključujoče načine izobraževanja otrok s posebnimi potrebami. Skozi projekt so udeleženci razvijali dodatne socialne, čustvene in komunikacijske veščine z dolgoročnim ciljem ustvariti življenjske priložnosti za učence s posebnimi potrebami – najprej v šolskem in nato tudi širšem družbenem kontekstu. Projekt je bil izrazito multidisciplinaren, saj so v njem sodelovali strokovni delavci različnih profilov, ki vsak na svoj način vstopajo v odnos z otroki s posebnimi potrebami, močno pa je bila v projekt vključena tudi lokalna skupnost. Osnovni in več kot dosežen namen projekta je bil primerjati različne izobraževalne sisteme in prakse ter najboljše umestiti tudi doma, v lokalnem okolju. Udeleženi učitelji in drugi pedagoški delavci so usvojili novo znanje in v šolsko okolje vnesli nove aktivnosti, ki se osredotočajo predvsem na večje vključevanje otrok s posebnimi potrebami v širše družbeno okolje in življenje ‘po šoli’. Pri tem so z visoko stopnjo motivacije ter odprtostjo za nove ideje premagali marsikakšno oviro in dokazali, kakšnega pomena je srčnost učiteljev.

V Vrtcu Antona Medveda Kamnik dajejo velik poudarek dejavnostim v naravnem učnem okolju in že več kot desetletje aktivno prenašajo dejavnosti iz igralnice v naravno učno okolje – gozd. V nagrajenem projektu so želeli svoje znanje na tem področju še poglobiti ter primerjati in izmenjati izkušnje s področja gozdne pedagogike in drugih alternativnih pedagoških metod, ki jih bodo lahko uporabljali pri svojem delu. Pri tem so se posebej osredotočili na otroke iz skupin z manj priložnostmi, kot so priseljeni otroci in otroci iz socialno šibkejših okolij, ter prakse, ki bi lahko tem otrokom olajšale vključevanje v vrtec. Projekt je bil močno podprt s strani vodstva organizacije, učitelji pa so znanje, pridobljeno na mobilnosti v tujini, delili s celotnim kolektivom in tudi okoliškimi vrtci. S projektom so vsi zaposleni okrepili svoje strokovne kompetence, predvsem za delo z otroki iz skupin z manj priložnostmi, in usvojili nove metode, ki jih lahko vsakodnevno uporabljajo v kreativnem zunanjem učnem okolju. S promocijo svojega odličnega projekta pa so širili tudi motivacijo in navdušenje za sodelovanje v programu Erasmus+ med svojimi kolegi in širše.

34

35

Splošno srednješolsko izobraževanje

Poklicno srednješolsko izobraževanje

Šolski center Slovenske Konjice – Zreče OPEN IT! (Open your technological skills) V nagrajenem projektu so dijaki skupaj s partnerji postavili štiri konceptualno različne sobe pobega in prek ustvarjalnega procesa razvijali in medsebojno povezovali matematične, tehnološke, digitalne, podjetniške, jezikovne, komunikacijske in druge kompetence. Pri aktivnostih je bil poudarek na eksperimentalnem učenju, praktičnem delu in medpredmetnem povezovanju, kar velja posebej pohvaliti. Vse štiri sobe pobega odražajo kreativnost v snovanju in razmišljanju: klasično in virtualno sobo pobega dopolnjujeta še ‘soba’ pobega v naravi in soba pobega, prilagojena slepim, v katero tudi videči vstopajo s prevezanimi očmi in tako izkusijo svet slepih in slabovidnih. Tovrstne sobe v času prijave projekta v Evropi še ni bilo, zato projekt izstopa tudi po svoji inovativnosti in seveda inkluzivnosti, saj posebej nagovarja slepe in slabovidne. Odlikuje ga tudi tesno sodelovanje z lokalnim okoljem tako v stopnji načrtovanja kot tudi diseminacije, saj se sobe pobega tematsko povezujejo z lokalnimi zgodbami in izročili. Dijakom je tako uspelo prek medpredmetnega in medkulturnega povezovanja ustvariti konkretne in trajne rezultate, ki bodo tudi ob koncu projekta kot inovativna učna praksa še dolgo na voljo tudi drugim.

Biotehniški center Naklo Farming as an employment opportunity for people with mild intelectual disability (FARMID) Posamezniki z lažjimi motnjami v duševnem razvoju so pogosto obravnavani kot nezaposljiv kader, projekt Biotehniškega centra Naklo pa je tovrstne predpostavke več kot ovrgel in znova pokazal, da se v vsakem posamezniku skriva neomejeni potencial. Glavni cilj projekta je bil namreč pridobiti ter razširiti znanje in kompetence za zaposlovanje oseb z lažjo motnjo v duševnem razvoju na kmetijah. Nižja stopnja izobrazbe, ki jo po navadi dosežejo osebe z motnjami v duševnem razvoju, je najpogostejša ovira pri njihovih zaposlitvenih možnostih, kmetije pa so se pokazale za zelo primerno okolje za njihovo zaposlitev, kar prinaša koristi tako njim kot tudi kmetom. Projekt je bil izrazito multidisciplinaren v tematikah, saj je naslovil agrikulturo, zaposlovanje, vključevanje in digitalizacijo, povezal pa je tudi različne organizacije in udeležence – od pedagoškega osebja, terapevtov, socialnih delavcev do kmetovalcev, lokalnih skupnosti, občin pa vse do kabineta varuha človekovih pravic. V okviru projekta so nastale številne smernice in priporočila, moduli za usposabljanje kmetov, spletna platforma in druga orodja, ki pomagajo na poti večjega vključevanja oseb z motnjami v duševnem razvoju na trgu dela in v širšo družbo. Najpomembnejši rezultat projekta pa so seveda vse osebe z motnjo v duševnem razvoju, ki so v okviru projekta ali zaradi njega dobile zaposlitev in s tem utrdile svoje neizpodbitno mesto v naši skupni družbi.

36

37

38

39

www.cmepius.si

CMEPIUS

Page 1 Page 2 Page 3 Page 4 Page 5 Page 6 Page 7 Page 8 Page 9 Page 10 Page 11 Page 12 Page 13 Page 14 Page 15 Page 16 Page 17 Page 18 Page 19 Page 20 Page 21

Made with FlippingBook Online newsletter