BinYaprak İş Arama Kız Kardeşlik Çemberi Program Rehberi

Yola çık, yolun açık!

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ Program Rehberi

Ana Paydaşlığıyla

İçindekiler

03

BinYaprak İş Arama Kız Kardeşlik Çemberi Hakkında

05

Program Rehberinin Amacı

Kolaylaştırıcılıkla İlgili Temel Bilgiler

07

Katılımcılarımıza Özel Program Destekleri

09

Çember İlişkisinde Temel Prensipler:

11

Gizlilik ve Etik, Eşleşme Süreci, Görüşmeler, Bilgilendirmeler, Program Anketleri

17

Roller ve Sorumluluklar

Program Akışı

20

23 35 29 36

Çember Görüşmeleri için Temel Prensipler

İlk Görüşme İçin Öneriler

İlişkinin Sonlandırılması

Katılımcılar için Düşünme Soruları ve Öneriler

Milyon Kadına Mentor Programı

38

Teşekkürler

39 40 42 44

Katılımcı Kontrol Listesi Kolaylaştırıcı Kontrol Listesi

Faydalı Linkler

BinYaprak İş Arama Kız Kardeşlik Çemberi Hakkında

BinYaprak İş Arama Kız Kardeşlik Çemberine Hoş Geldiniz!

BinYaprak İş Arama Kız Kardeşlik Çemberleri ile hedefimiz; depremden etkilenmiş, 18-50 yaş aralığında meslek sahibi kız kardeşlerimizin iş ararken yalnız hissetmemesi ve gönüllü destekçilerimiz/kolaylaştırıcılarımız eşliğinde bir grup olarak, dayanışma ortamında destek almasıdır. İlk pilot iş arama dayanışma çemberimize katılım davetini, #AskıdaBursVar başvurusu yapan, 3. ve 4. sınıfta üniversite öğrenimine devam eden ve staj-iş aradığını belirten kız kardeşlerimizle Mart ayında paylaştık. Programda katılımcılara 8 hafta boyunca, 5 kişilik kız kardeşlik grubuna eşlik ederek deneyim paylaşacak bir insan kaynakları uzmanı ya da iş lideri ile haftalık buluşmalarda hedef paylaşımı, özgeçmiş geribildirimleri, LinkedIn profil güncellemesi ile iş arama ağlarının genişletilmesi hedeflenmektedir. BinYaprak İş Arama Kız Kardeşlik Çemberi programı ücretsizdir. Her hafta ‘önerilerle’ dolu e-posta gönderilir, katılımcılara özel hazırlanan etkinlikler, deneyim paylaşımları ve grup koçluğu ile desteklenir. Vurgulamak istenilen ise; iş arama çemberleri bir deneyim paylaşım programı olup, işe yerleştirme servisi ya da garantisi verilememektedir. Askıda Ne Var, KAGİDER, PERYÖN ve TurkishWIN ağlarının işbirliğiyle hayata geçen iş arama çemberleri büyüyüp, pilot programımızla kazandığımız deneyim ve geri bildirimlerle İş Arama Kız Kardeşlik Çemberi programının erişim kapsamı hızla genişleyecektir. Bu program büyüdükçe güçlenecek, güçlendikçe daha çok kadını kariyer yolculuklarında destekleyecektir.

Sizleri bu programda görmekten çok mutluyuz.

Yola çıkalım mı?

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Neden BinYaprak İş Arama Kız Kardeşlik Çemberi ?

Askıda Ne Var sosyal girişiminin #AskıdaBursVar başvurularına katılan 63 bin üniversite öğrencisinden alınan ve 47 bin ihtiyaç talebi haritalamasına göre burs gereksiniminden sonraki ilk öncül ihtiyaçlardan birinin staj ve iş imkanı bulmak olduğu dikkat çekmektedir. İlgili verileri aşağıda inceleyebilirsiniz.

Bu ihtiyacı dayanışma ve el birliğiyle karşılamak için BinYaprak İş Arama Kız Kardeşlik Çemberlerini tasarladık.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

BinYaprak İş Arama Kız Kardeşlik Çemberi Program Rehberinin Amacı

Kolaylaştırıcılığın tam olarak ne olduğunu ve kolaylaştırıcılık ile ilgili temel kavramlar Program destekleri Çember İlişkisinde Temel Prensipler Kolaylaştırıcılık ilişkisinin temel prensipleri olan gizlilik, etik, ilişki tasarımı ve ortak sorumluluk konuları İletişim kanalları Programın süreç akışı Programda kolaylaştırıcı, katılımcı, program yöneticisi TurkishWIN ve paydaş kurumların rol ve sorumlulukları Çember eşleşmeleri ve takibi Çember görüşmelerinde hem kolaylaştırıcı hem de katılımcı için temel beceriler İlk görüşmede dikkat edilmesi gerekenler İlişkinin sonlandırılmasına dair bilgiler İş Arama Kız Kardeşlik Çemberinizde size yardımcı olması amacıyla bu program rehberini hazırladık. Bu rehber ile aşağıdaki konularda bilgi edinmenizi sağlamayı, aklınızda süreçle ilgili oluşabilecek her türlü soruya yanıt bulabilmenizi amaçlıyoruz:

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Rehberin devamına;

Hem kolaylaştırıcı hem de katılımcı için yol gösterici olabilecek, kendiniz üzerinde düşünmenize ve kendinizi değerlendirmenize yardımcı olabilecek “Düşünme Soruları ve Öneriler” bölümü, Çember sürecinizi başlatırken (tavsiyemiz 1. görüşmenin sonunda yapmanız) kullanmanızı önerdiğimiz Çember Kuralları şablonu, Hem kolaylaştırıcı hem de katılımcı için Kontrol Listesi bölümleri ekledik.

Rehberin sonunda ise “Faydalı Linkler” başlığı altında süreç boyunca yararlanabileceğinizi düşündüğümüz bağlantıları paylaştık:

Programla ve iş arama çemberi süreciyle ilgili sıkça sorulan soruların yanıtları, Süreçte ve kolaylaştırıcılık ilişkisinde rol, sorumluluk, etik davranış kriterleri ve gizlilik prensibi üzerine bilgi içeren EMCC Global Etik Kod dokümanı, Kitaplar Dijital kaynaklar

Haydi başlayalım :)

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Kolaylaştırıcılıkla İlgili Temel Bilgiler

Toplant ı lar ı n her zamankinden daha fazla , yo ğ un oldu ğ u bir ç a ğ da , ç emberde ba ğ l ı l ı k yaratan ve grup i ç inde kolayla ş t ı r ı c ı olan birinin olmas ı , anlaml ı sonu ç lar elde etmek i ç in hayati ö nem ta şı yor .

Kolayla ş t ı r ı c ı l ı k :

Çembere dahil olan herkesin kat ı l ı m ı n ı ve yarat ı c ı l ığı n ı te ş vik edecek ş ekilde , ü zerinde anla ş maya var ı lan hedeflere y ö nelik s ü re ç ler yoluyla insanlara liderlik etmektir .

Kimler Kolaylaştırıcı Olabilir?

El ele aşamayacağımız zorluk yok. Kolaylaştırıcılarımızın verdiği destek çok değerli. Gönüllü kolaylaştırıcılarımızın aşağıdaki kriterleri karşılamasını bekliyoruz.

Minimum 5 yıl işe alım tecrübesi (insan ve kültür profesyoneli ya da yönetici olarak).

LinkedIn profilinin güncel olması ve LinkedIn’i aktif kullanması.

İş arama ağlarıyla ilgili bilgi sahibi olması.

Özgeçmiş hazırlama ve iş ilanlarına etkili başvuru yöntemleri konusunda çalışma deneyimi, olması.

Grup kolaylaştırıcılığı deneyimi.

8 hafta boyunca, BinYaprak Kız Kardeşlik İş Arama Çemberlerine haftada 2 saat taahhütte bulunması.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Önerilen kolaylaştırıcı sohbet ve eğitimlere katılmak.

İş arayışında deprem destek özel program ve platformları konusunda yönlendirme yapabilmek adına kendini güncel tutmak ve gerekli yönlendirmeler için destek almak.

Kimler Katılımcı Olabilir?

Depremden etkilenmiş ve iş arayan 18-50 yaş aralığında meslek sahibi ya da meslek sahibi olma yolunda olan kadınlar programımıza başvurabilir. Bu kapsamda ilk pilot iş arama dayanışma çemberimize katılım davetini, #AskıdaBursVar başvurusu yapan, 3. ve 4. sınıfta üniversite eğitimine devam eden ve staj-iş aradığını belirten kız kardeşlerimizle paylaşarak programıi başlattık.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Katılımcılarımıza Özel Program Destekleri

Paydaşlarımızın desteği ile, iş/staj arama sürecinde katılımcı kız kardeşlerimize faydalı olacak bir kaç sürpriz hediyemiz var:

Kişilik Envanteri Testi

Sizlerle paylaşacağımız kişilik envanter testini alarak, güçlü ve gelişime açık yanlarınızı öğrenecek, hangi alanlarda eğitime ihtiyacınız olduğunu tespit edebileceksiniz. Sayısal, sözel ve soyut kavramaya yönelik modüller ile güçlü alanlarınızı öğrenecek ve kariyer yolculuğunuza yeni bir soluk katmış olacaksınız. Katılımcılarımızın telefonlarına ve e-posta adreslerine binyaprak.hrpeak.com hesabından hatırlatma gönderilecek ve linke tıklayıp teste başlayabileceksiniz. Test hakkında detaylı bilgi edinmek için bu linke tıklayabilirsin.

Kişilik Envanteri Testi için HRPeak ekibine çok teşekkür ederiz.

Uygulama

Meditopia Uygulaması Premium Üyeliği

Ücretsiz Meditiopia App Premium üyeliğin, bilinçli farkındalık meditasyon programı sayesinde kendini iş arama sürecinde daha rahat ve mutlu hissetmen için sana alan sağlayacak! Bizimle çıktığın bu yolculukta 2 ay boyunca 500’den fazla programla senin için önemli olan konulara odaklanabilirsin. Detayları paylaşacağız.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Kitaplar

Ertuğrul Belen ile "İş Dünyasında LinkedIn ile Networking"

İş aramak demek networking demek. Networking demek LinkedIn demek. Bu yolculukta bol bol network ediyor olacaksınız. Yolculuğunuzdan size destek olabilmek adına Ertuğrul Belen’in İş Dünyasında LinkedIn ile Networking kitabını okumanı istedik.

Ertuğrul Belen ile "Networking- Tanışma, Tanıştırma, Tanınma Sanatı"

Hedeflerinize, ancak diğer insanlarla kurduğunuz güçlü bağlantılarla ulaşabilirsiniz! İletişim, vücut dili, etkili konuşma, iş geliştirme, kariyer planlama, satış teknikleri, motivasyon, insan kaynakları, liderlik gibi bir çok konuda bilgi sahibi olacağınız Ertuğrul Belen'in Networking: Tanışma, Tanıştırma, Tanınma Sanatı kitabını sizlere hediye etmek istedik.

Dijital kitapları indirebilmeniz için ayrıntılı bilgileri sizlerle e-posta üzerinden paylaşacağız.

Optimist Yayınevi, Ertuğrul Belen ve Networking Akademi'ye kitap ve bilgi destekleri için çok teşekkür ederiz.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Çember İlişkisinde Temel Prensipler

Gizlilik ve Etik

Kolaylaştırıcılık, mentorluk, koçluk, supervizörlük gibi ilişkiler açık iletişim ve güven ortamında şekillenen , ilerleyen ilişkilerdir. Bunu sağlayabilmek için ana unsurlar gizlilik prensibi ve etik çerçevedir. İlişki başladıktan itibaren, süreç boyunca ve süreç sonlandıktan sonra dahil olmak üzere her türlü kişisel bilgi ve görüşmede konuşulanlar gizli kalır, 3. kişiler ile paylaşılmaz. Program yönetimine geribildirim verilmesi gereken durumlarda, gizlilik prensibine sadık kalarak ilerlenmesi önemlidir. Avrupa Mentorluk ve Koçluk Konseyi (EMCC | European Mentoring and Coaching Council) bu tip ikili ilişkilerde rol ve sorumlulukları, etik davranış çerçevesini ve gizlilik prensibini net ve detaylı bir şekilde tanımlamıştır. EMCC Global Etik Kod dokümanına bu rehberin sonundaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Süreç

8 hafta boyunca, 5 kişilik kız kardeşlik grubunda, katılımcılara eşlik ederek kolaylaştırıcılık yapacak bir insan kaynakları uzmanı ya da iş lideriyle haftalık buluşmalarda katılımcılar hedeflerini paylaşacak, sorularını soracak, özgeçmişini ve LinkedIn profilini güncelleyerek ağlarını genişletebilecekler. Görüşmelerin haftalık yapılmasını ve 1-2 saatlik bir paylaşım alanının yaratılmasını önermekteyiz.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Başvurular

BinYaprak İş Arama Kız Kardeşlik çemberi gönüllülük esasında gerçekleşen bir programdır. Katılımcılar, kolaylaştırıcılar, paydaşlar ve TurkishWIN ekibi bu programda ortak bir hedef için bir araya gelerek karşılıklı olarak fark yaratmayı hedeflemektedir.

Katılımcı Başvuruları ve İlk Adımlar

İlk ve pilot olan iş arama kız kardeşlik çemberimize katılım davetini #AskıdaBursVar başvurusu yapan, 3. ve 4. sınıfta üniversite eğitimine devam eden ve staj-iş aradığını belirten kız kardeşlerimizle paylaşıldı. Pilot programımız 24 Mart 2023 tarihinde hayata geçti. Çok yakında yeni programlar açılacaktır.

Katılımcılar önkayıt için ve dilediklerinde başvuru formunu doldurabilir ve program websitesi ya da program rehberlerimizden bilgi alabilir.

Eşleşme öncesi, sizin için hazırladığımız bu rehberi dikkatle okumanızı ve iş arama tüyolarınız ve açık pozisyonlarınızı paylaşmak için BinYaprak İş Arama Çemberi grubumuza katılmanızı rica ediyoruz.

Çember eşleşme bilgilendirmeleri e-posta üzerinden ve katıldığınız program tarihleri çerçevesinde yapılacaktır.

Kolaylaştırıcı Başvuruları ve İlk Adımlar

Kolaylaştırıcılarımızın gönüllü katılımı programımızın kalbi, iyi ki varsınız! Kolaylaştırıcılarımızın BinYaprak İş Arama Kız Kardeşlik Çemberi kolaylaştırıcı formunu doldurmasını rica ediyoruz.

Çember eşleşme bilgilendirmeleri e-posta üzerinden ve katıldığınız program tarihleri çerçevesinde yapılacaktır.

Eşleşme öncesi, sizin için hazırladığımız bu rehberi dikkatle okumanızı ve iş arama tüyolarınız ve açık pozisyonlarınızı paylaşmak için BinYaprak İş Arama Çemberi grubumuza katılmanızı rica ediyoruz.

Eşleşme sonrasında kolaylaştırıcı WhatsApp grubu davetiniz ve size özel hazırladığımız rehberiniz e-posta üzerinden iletilecektir. 🛠

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Paydaş Başvuruları ve İlk Adımlar

İşte fırsat eşitliğine kalp ve emek koyan sivil toplum kuruluşları, kurumlar ve hayal ortaklarımız! Sizin katkı ve katılımınızı bekliyoruz. Birlikte güçlüyüz. Birlikte çok daha fazla kız kardeşimize destek olabiliriz.

Farklı desteklerle katkı verip, paydaşımız olabilirsiniz:

Program Ana Paydaşı: Kolaylaştırıcılarıyla katılım sağlar, programı tanıtır ve içerik katkısı verir.

Gelişim Paydaşı: Kitap, uygulama ve eğitim desteği verir.

Tanıtım Paydaşı: Tanıtım desteği verir.

Bu çerçevede programa destek vermek istiyorsanız, BinYaprak İş Arama Kız Kardeşlik Çemberi paydaş formunu doldurmanızı rica ediyoruz. Paydaşlık konusundaki sorularınız için bize her zaman info@turkishwin.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Eşleşmeler

BinYaprak İş Arama Kız Kardeşlik Çemberi pilot programında eşleşmeler, TurkishWIN ekibi tarafından gerçekleştirildi. Eşleşmelerde kolaylaştırıcı ve katılımcıların tercihleri (görüşme günü-saati, deneyim ve iş arama öncelikleri) ve öncelikleri gözetilir. İlk pilot uygulamada çağrı tarihlerinde katkı sağlayan kolaylaştırıcılar ve katılımcılarımız programa dahil edilse de, yeni programlarımız ilerleyen tarihlerde açılacaktır.

Çember eşleşme bilgilendirilmesi kolaylaştırıcı ve katılımcılara eşanlı ve e-posta üzerinden paylaşılır. Eşleşme duyuru bilgilendirmesinde:

Kolaylaştırıcının adı, soyadı ve e-posta adresi, Katılımcı kız kardeşlerimizin isimleri ve e-posta adresleri paylaşılır.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Eşleşme Gerçekleşti, Peki Ya Sonra?

Kolaylaştırıcının liderliğinde ilk görüşme tarihi belirlenir ve görüşme gerçekleştirilir. Rehberimizdeki ilk görüşme önerilerimize göz atmanızı öneririz. 8 hafta boyunca gerçekleşecek haftalık görüşmelerde deneyim paylaşımı, akran öğrenimi ve birbirinizden öğreneceğiniz bir yolculuk sizi bekliyor.

Program akışı hakkında detaylı bilgi ve tüm sorularının yanıtını bu program rehberinde bulabilirsin.

Görüşmeler

Çember görüşmeleri kolaylaştırıcı ve katılımcıların ortaklaşa belirleyecekleri görüşme platformlarından online olarak gerçekleştirilir.

Eşlemeniz kayıt formunuzda belirttiğiniz görüşme tercihlerine göre yapılmıştır. Bu tarihlere sadık kalmanızı rica ediyoruz.

Koordinasyon sorumluluğunu kolaylaştırıcımızın almasını öneriyoruz.

Önerdiğimiz program akışını kolaylıkla takip edebilmeniz için bir dijital çalışma defteri hazırladık. Bu linkten rehberi indirebilir, görüşme notlarınızı tutabilir ve görüşme ön hazırlıklarınızı tamamlayabilirsiniz. Bu defteri katılımcılarımız için hazırlamış olsak da, kolaylaştırıcılarımıza da program takibi açısından destek olacağını hayal ettik. Görüşmelerinizi gerçekleştirdiğinizin kaydını tuttuğumuz bir log sistemi kullanmıyoruz. Size düzenli olarak gönderdiğimiz program anketlerinde bu bilgileri doldurmanız takibimiz açısından önemli :)

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Bilgilendirme ve Anketler

E-Posta Bilgilendirmeleri

TurkishWIN tarafından kolaylaştırıcılar ve katılımcılara program süresince düzenli olarak e-posta gönderimi yapılır. E-posta içeriklerinde:

Süreçle ilgili bilgilendirmeler,

BinYaprak İş Arama Kız Kardeşlik Çemberleri ile ilgili etkinlik duyuruları,

Katılabileceğiniz farklı etkileşimler,

Çember görüşmeleriniz ile ilgili ipuçları, kaynaklar ve öneriler ve

Programla ilgili deneyimlerinizi ve geribildirimlerinizi paylaşabileceğiniz anketler iletilir.

E-postalar iletilecektir. Mesajlarımızın size ulaştığından emin olmak için bu adresi güvenli listeye almanızı ve spam/junk/istenmeyen posta kutunuzu da zaman zaman kontrol etmenizi öneriyoruz. bilgilendirme@binyaprak.com adresinden

Program Anketleri

Program boyunca kolaylaştırıcı ve katılımcılarımıza iki anket (2. ve 8. haftada) gönderimi yapıyoruz.

Bu anketler ile hem programla ilgili deneyimlerinizi öğrenmeyi, hem de görüş ve önerilerinizi almayı amaçlıyoruz.

Geri Bildirimleriniz programda yapacağımız iyileştirmeler ile ilgili yol gösterici oluyor, bu sebeple anketleri doldurmanız bizim için çok önemli.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Program İletişim Kanalları

TurkishWIN tarafından kolaylaştırıcılar ve katılımcılara program süresince düzenli olarak e-posta gönderimi yapılır.

Program sürecinde önemli etkinlik ve program duyurularını paydaşlarımızın sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.

İş arama tüyoları, açık pozisyonları paylaşmak veya bu içeriklerden haberdar olmak için BinYaprak İş Arama Çemberi grubumuza katılabilirsiniz.

BinYaprak İş Arama Kız Kardeşlik Çemberi katılımcı ve kolaylaştırıcıları e-posta üzerinden program duyurularını paylaştığımız WhatsApp duyuru grubuna (tek yönlü TurkishWIN paylaşır) davet edilir. Kolaylaştırıcılarımıza özel WhatsApp grubu e-posta ve davet yoluyla iletilir. BinYaprak İş Arama Kız Kardeşlik Çemberi LinkedIn grubuna katılabilirsiniz. Grubumuzun amacı programına katılan paydaşlarımızın kolaylıkla tanışması ve iş bağlantılarını paylaşmasını sağlamak. Değerlerimizi yaşatan ve yansıtan-orumlu, cesur, meraklı, cömert ve birlikte başaran- paylaşımlarınızı bekliyoruz. Grup linki sizlere özel olarak e-posta üzerinden iletilecektir.

LinkedIn gönüllerinin oluşturduğu İşte Dayanışma LinkedIn grubuna katılabilir ve destek alabilir ve verebilirsiniz.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Roller ve Sorumluluklar

Kolaylaştırıcının Rol ve Sorumlulukları

Kolaylaştırıcılar olarak sorumluluklarınız, grubumuzdaki beş iş arayan kız kardeşimize:

8 hafta boyunca 8 çevrimiçi buluşmada destek ve yön vermek. (Her buluşma, grup dinamiğinize göre 1-2 saat sürecek.) Gönüllü olarak iş arama grup kolaylaştırıcılığı yapmak ve deneyim paylaşmak. Katılımcıların hazırladığı özgeçmişe geribildirim vermek (Dilerseniz ve vaktiniz olursa geribildiriminizi 1:1 görüşme ile yapabilirsiniz.) Katılımcıların LinkedIn profilini zenginleştirme önerileri paylaşmak. Çemberinizdeki kız kardeşlerimizin İş arama sürecinde takıldığı yerlerde onları cesaretlendirmek. Katılımcılarımızı yeni yetkinlikler kazanımı ve mevcut olan yetkinliklerini güçlendirme konusunda yönlendirmek. Tüm buluşmalarda kapsayıcı dil ve yaklaşımı benimsemek. Çevrim içi ortamda sürecek olan iş arama çemberinde güven ortamının kurulmasına destek olmak, ve bu ortama zarar verebilecek her türlü ayrımcı davranış ve dilden kaçınmak. Irk, etnik köken, ulusal aidiyet, sınıf, kast, din, kanaat, cinsiyet, toplumsal cinsiyet, dil, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, cinsiyet özellikleri, yaş, sağlık durumu veya farklı bir gruba aidiyet durumlarını gözeterek kapsayıcı ve duyarlı ortamın oluşumuna katkıda bulunmak. İş arayışında deprem destek özel program ve platformları konusunda yönlendirme yapabilmek adına kendini güncel tutmak ve gerekli yönlendirmeler için destek almak.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Önerilen kolaylaştırıcı sohbet ve eğitimlere katılmak. Sizler için hazırladığımız bu program rehberimizi dikkatle okumanızı ve kolaylaştırıcı WhatsApp grubumuza katılmak. Linkler sizinle e- posta üzerinden paylaşılacaktır. İş arama tüyolarınız ve açık pozisyonlarınızı paylaşmak için BinYaprak İş Arama Çemberi grubumuza katılmak.

Katılımcıların Rol ve Sorumlulukları

8 hafta boyunca, haftada bir gün ve bir saat çevrimiçi gerçekleşecek toplantılara katılmak Haftada minimum 3 saatini iş arama hedefleri için ayırmak ve gerekli hazırlıkları yapmak Güven ortamında, niyet ve katkını çemberde paylaşmayı kabul etmek

TurkishWIN’in Rol ve Sorumlulukları

BinYaprak İş Arama Kız Kardeşlik Çemberi süreç tasarımının; gözden geçirme ve iyileştirmelerinin yapılması, BinYaprak İş Arama Kız Kardeşlik Çemberi Program Rehberi, başvuru formları, bilgilendirici materyal ve programa dair her türlü dokümanın hazırlanması ve paylaşılması, Program duyurusunun yapılması, Kolaylaştırıcı, paydaş ve katılımcı başvurularının toplanması ve değerlendirilmesi, Süreç boyunca düzenli aralıklarla bilgilendirme e-postalarının ve anketlerin paylaşılması, Sürecin etkinliğinin değerlendirmesi ve raporlanması. İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Paydaşların Rol ve Sorumlulukları

İşte fırsat eşitliğine kalp ve emek koyan sivil toplum kuruluşları, kurumlar ve hayal ortaklarımız!

Sizin katkı ve katılımınızı bekliyoruz. Birlikte güçlüyüz. Birlikte çok daha fazla kız kardeşimize destek olabiliriz.

Farklı desteklerle katkı verip, paydaşımız olabilirsiniz:

Program Ana Paydaşı: Kolaylaştırıcılarıyla katılım sağlar, programı tanıtır ve içerik katkısı verir

Gelişim Paydaşı: Kitap, uygulama ve eğitim desteği verir.

Tanıtım Paydaşı: Tanıtım desteği verir.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Program Akışı

Her başlangıcın ayrı bir heyecanı vardır. Heyecanınıza ortağız.

Her çemberin ihtiyaç ve gelişim dinamikleri farklı olabilir. Çemberinize kolaylık olması amacıyla 8 haftalık bir program akışı tasarladık. Bu program akışını takip etmek ya da farklı bir yöntemle program hedeflerini 8 haftada tamamlama seçimi siz kolaylaştırıcılarımız çember katılımcılarımızın elinde! Önerdiğimiz program akışında 8 haftalık bir gelişim deneyim ve akran öğrenimi deneyimi sizleri bekliyor. Bu akışın bir de çalışma defteri var! Bu linkten faydalı linkler ve hatırlatmalarla dolu çalışma defterini indirebilir ve kendi notlarınla kişiselleştirebilirsiniz!

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

1. Hafta I Kendini Tanıt ve Hedeflerini Paylaş

Seni buraya ne getirdi? Hedeflerin neler? Çember kurallarınızı oluşturun. Buluşma saatlerinizi belirleyin.

SWOT analizini ve/veya hedeflerini paylaş İş arayışında hangi sektör ya da rollerin sana uygun olduğunu düşünüyorsun? Staj/iş arayışında bir sonraki adımın seni hayal ettiğin kariyere nasıl yaklaştıracak? 2. Hafta I Kendimizi Nasıl Tanırız? Hangi Kariyer Bize Göre, Nasıl Keşfederiz?

Hangi kariyerin sana uygun olduğunu düşünüyorsun? İş arayışındaki hedef kurumların neler? Grubunda paylaş

3. Hafta I CV Hazırlama Teknikleri

Özgeçmişini paylaş ve geri bildirim al. Arkadaşlarına özgeçmişleri konusunda geri bildirim ver. İş arayışında hedeflediğin kurumlar değişti mi? Grubunda paylaş.

LinkedIn profilini paylaş ve geri bildirim al. Güçlü yanların neler? Profilinde öne çıkardın mı? İş arayışında hedeflediğin kurumlar değişti mi ? Grubunda paylaş. Bağlantı ağını oluştur ve nasıl geliştirebileceğini paylaş. 4. Hafta I LinkedIn Profilini Nasıl Oluşturursun? İş ağlarını Nasıl Geliştirirsin? Mülakat Simülasyonu; kolaylaştırıcınla deneme mülakatı yapacağınız bu değerli öğrenme fırsatında rahat ol. Biz bizeyiz! :) 5. Hafta I Mülakat Teknikleri ve İş Görüşmelerinde Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar Nedir?

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Mülakat Simülasyonu. Kolaylaştırıcınla deneme mülakatı yapacağınız bu değerli öğrenme fırsatında rahat ol. Biz bizeyiz! 6. Hafta I İş görüşmelerinde nasıl etkili bir konuşma ve ilk izlenim bırakılır? 7. Hafta I İş ağlarını nasıl genişletebilirsin? Networking zamanı!

Bağlantı ağını nasıl geliştiriyorsun? Neye ihtiyacın var?

8. Hafta I Yolun açık olsun kız kardeşim!

Gelecekteki Ben'e Mektup (paylaşmak isteyenlerin paylaşımını öneririz) Çemberin 8 hafta sonrasında nasıl iletişimde kalacağına karar verin 8 haftayı tamamlarken, nasil hissediyorsun? Kariyer hedeflerine ulaşmak için çalışırken motivasyonunu nasıl yüksek tutacaksın? Katılımcılarımızın Kaçırmamasını Önerdiğimiz Deneyimler Kişilik envanter testini al Güçlü yanlarını keşfet ve onları parlat Kariyer hedeflerini belirle Meditopia uygulamasını indir ve deneyimle Çemberindeki paylaşımlarda anda kal ve yeniliklere açık ol Rehber ve çalışma defterindeki kaynakları keşfet Çemberinden öğren ve deneyimlerinde çemberini destekle Ertuğrul Belen'in networking kitaplarını oku İş ağlarını genişlet Program LinkedIn grubumuzdaki üyelerle tanış. İş ağlarını gene genişlet! CV'ni güncelle LinkedIn profilini konuştur Bol bol iş ve staj başvurusu yap Yeni arkadaşlar edin Kolaylaştırıcına bol bol soru sor

Gelişim planını yap ve eğitim programları keşfet Mentorluk programları keşfet ve bir mentor bul Ve Gelecekteki Sen'e yazdığın mektuba sıkı sıkı sarıl!

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Çember Görüşmeleri için Temel Beceriler

Hem katılımcı hem de kolaylaştırıcılar için çember görüşmelerimizin verimli geçebilmesi ve sürecin açıklık, güven ve etkili iletişim temelinde şekillenmesini ve ilerlemesini sağlayacak temel iletişim becerileri aşağıda sunulmuştır:

Geribildirim verme ve alma, Takdir.

Etkin dinleme, Güçlü sorular sorma, Yansıtma,

Etkin Dinleme

Etkin Dinleme Nedir?

Kolaylaştırıcılık sürecinde belki de en kritik beceri, etkin dinleme becerisidir. Güçlü sorular sorabilmek, farkındalık yaratacak yansıtmalar yapabilmek, yapıcı ve nokta atışı geribildirim verebilmek ve takdir edebilmek ancak etkin dinleme ile mümkün olur. Etkin dinlemediğimiz bir konuda sorduğumuz sorular, yaptığımız yansıtmalar ve verdiğimiz geri bildirimler ya yüzeysel olur ya da doğru noktayı ıskalar.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Karşımızdaki kişiyi dinlerken, 3 boyutta dinleme yaparız.

Birinci boyutta karşımızdaki kişiyi ve anlattığı konuyla beraber; kafamızın içindeki sesi, anlatılanların bizdeki çağrışımlarını, kendi düşüncelerimizi dinleriz.

İkinci boyutta dikkatimiz karşıdadır; anlattığı içeriğe, konu detaylarına odaklı bir dinleme halindeyizdir.

Üçüncü boyutta ise anlatılan “konunun ve verilerin” ötesinde, anlatan “kişiyi” dinlediğimiz; değerleri, inançları ve duyguları duyabildiğimiz derin dinlemeyi gerçekleştiririz. Etkin dinleme, hangi boyutlarda dinlediğimizin farkında olmak, kendi düşüncelerimizi ve yargılarımızı – kafamızın içindeki sesleri – kısabilmek, ve gerçekten anlamaya çalışarak, merakla, yargısızca dinleyebilmektir.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Güçlü ve Etkili Soru Sorma

Etkin dinlemeden gelen güçlü sorular iletişimde fark yaratır. Güçlü sorular sorabilmek hem kolaylaştırıcılar hem de katılımcılar için sürecinin seyrini ve derinliğini belirleyici olacaktır.

Güçlü soruların özellikleri nelerdir?

Açık uçlu sorular (ne, nasıl, ne zaman, ne kadar, hangi vb.) kapalı uçlu (evet/hayır) sorulara göre daha güçlü sorulardır. Basit, kısa ve net sorular uzun, karmaşık, 2-3 cümleden oluşan birleşik sorulara göre her zaman daha etkili ve güçlüdür. Merakla sorulan sorular, yönlendirici ve/veya yargı barındıran sorulardan daha güçlüdür. İnsan olarak bizler niyeti sezebilen varlıklarız; bize sorulan bir sorunun duygusunu ve niyetini hissetme becerisine sahibiz. Dolayısıyla bu karşı taraf için de geçerli :) Kişiye odaklı, kişinin derinini anlamaya çalışan (değerler, güçlü yönler, inançlar, duygular vb.) sorular konu odaklı ve bilgi toplamaya çalışan sorulardan daha derinleştirici ve daha güçlüdür. Yaratıcılığı tetikleyen, seçenekleri çoğaltmayı teşvik eden sorular (başka, sınırsız imkanın olsaydı?, nasıl oldu? vb.) olasılıkları daraltan sorulardan (o mu, bu mu? vb.) daha geliştirici ve daha güçlüdür.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Yansıtma

Konuyu yansıtabiliriz: Şu anda önemli bir karar aşamasında olduğunu duyuyorum, doğru mu? Duyguyu yansıtabiliriz: Haksızlığa uğradığını ve bunun seni öfkelendirdiğini duyuyorum, doğru mu algılıyorum? Yansıtma; dinlediğimiz konuyu, duyduklarınızı (içerik, veri), duyguyu ve hatta anlatıcının sözlerinin ardındaki “mesajı” anlayıp karşımızdakine geri ifade etmektir. İki türlü yansıtma yapabiliriz: Yansıtma farkındalık yaratmak için sahip olduğumuz en güçlü iletişim araçlarından biridir. Karşımızdaki kişi, anlatırken farkında olmadığı şeyleri bizim yansıtmamız sayesinde duyabilir; bazen söylediğimiz şeyleri başkasının sesinden duyduğumuzda farklı bir aydınlanma yaşarız:) Özellikle duygu yüklü konularda yansıtma yapmak, karşı tarafa duyulduğunu, anlaşıldığını hissettirir ve dengeleyici etki yapar. Bununla birlikte, yaptığımız her yansıtma bizden bir şeyler içerir. Ne kadar objektif olmaya çalışırsak çalışalım duyduklarımızı kendi filtremizden algılayıp yine kendi zeminimizden yansıtma yaparız. Bunun farkında olmak ve yansıtmalarımızı karşı tarafla teyit etmek önemlidir.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Geribildirim Alma ve Verme

Geribildirim; değişim, gelişim ve ilerleme yolunda en etkili araçlardan biridir. Geribildirim verirken yapıcı bir dil kullanmak, kişisel sınırların bilincinde olmak ve saygı çerçevesinde hareket etmek gerekir. Değişim ve gelişim beklenen bir konuda geribildirim verirken özellikle dikkat edilmesi gereken şey; geribildirimin bir işin çıktısına veya davranışa verilmesi gerektiğidir. Kişinin özüne (kişiliğine, karakterine) yönelik geribildirim vermekten kaçınmak gerekir. Örneğin “Daha özenli olmalısın, yeterince özenli değilsin” gibi bir geribildirim verdiğimizde, karşımızdaki kişinin özüne eleştiri yapmış oluruz; ki bu geribildirim bile değildir. Karşımızdakine “Sen yanlışsın, düzeltilmen gerekiyor” mesajı vermiş oluruz. Karşımızdaki bu “geribildirimi” ya almaz, ya da haklı olarak savunmaya geçer. Özü, kişiliği itibariyle kimse yanlış, bozuk değildir; tamir edilmeye veya düzeltilmeye ihtiyaç duymaz. Bunun yerine, “Bunu yapmaya daha fazla zaman ayırabilirsin, üzerinde daha fazla düşünebilirsin, xyz konulardaki özenini buraya da taşıyabilirsin vb.” gibi davranışa yönelik geribildirim verdiğimizde karşı tarafın bunu alması ve içselleştirmesi daha kolay olur.

Aynı şekilde biz de, yapıcı ve kişiliğimize dokunmayan, davranışa ve çıktıya verilen geribildirimleri daha kolay ve rahat alma eğilimindeyizdir.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Takdir

Birinci boyutta; bir işin sonucunu, çıktısını veya kişinin sahip olduğu bir şeyi takdir edebiliriz. Örneğin “Rapor çok güzel olmuş” veya “Ceketin çok güzel.” İkinci boyutta; bir çıktıyı/sonucu sağlayan davranışı takdir ederiz. Örneğin; “Raporu çok detaylı hazırlamışsın. Çok dikkatli analiz etmişsin” veya “Çok güzel bir seçim yapmışsın, güzel bir uyum yakalamışsın” Üçüncü boyutta; bir davranışı mümkün kılan kişilik özelliğini – kişinin özünü – takdir ederiz. Örneğin “Çok özenli bir insansın, çok çalışkan bir insansın” veya “Çok zevkli bir insansın, estetik duygusu çok gelişmiş birisin” Takdir; karşımızdaki kişide var olan güçlü yönleri, o kişiye dair iyi ve doğru olan şeyleri görmek, onamak ve dile getirmektir. 3 boyutta takdir edebiliriz:

Verilen takdir, kişinin özüyle ne kadar ilişkilendirilirse, o kadar etkili olur.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

İlk Görüşme için Öneriler

Tanışma Bu buluşmalara ne için katılıyor olduğunuzun ve hedeflerinin netleşmesi, Çember Kuralları: Beklentileriniz, çalışma tarzlarınız, rol ve sorumluluklarınız üzerine anlaşılması,kapsayıcı iletişim (duyarlı, Açıklık ve güven temelinde şekillenen bir ilişki için, her iki tarafın da kendisini olabildiğince açık ve doğallıkla ortaya koyabilmesi önemlidir. İlk görüşmede ele almanızı önerdiğimiz başlıklar şu şekildedir: Her ilişkinin başlangıcı çok önemlidir. Bu sebeple çemberiniz ile gerçekleştireceğiniz ilk görüşme, ilişkinizin nasıl şekilleneceği ve sürecin nasıl ilerleyeceği konusunda belirleyici olacaktır. Bununla birlikte, her ilişki ortaklıkla tasarlanır ve yürütülür. Dolayısıyla hem kolaylaştırıcı hem de katılımcı ilişkinin tasarımında ve gelişiminde payı çok büyüktür.

ayrımcılık içermeyen ve şiddetsiz iletişim) Buluşma gün ve saatlerinin belirlenmesi

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

İlk Görüşmenin Organizasyonu

İlk görüşmenin organize edilmesi için iletişime geçmek kolaylaştırıcının sorumluluğudur.

Eşleşme gerçekleştikten sonra kolaylaştırıcı ve katılımcılar ortak bir e- posta ile buluşturulur. Bu e-posta içerisinde bilgi olarak:

Eşleştiğiniz kolaylaştırıcının adı, soyadı ve e-posta adresi; Katılımcı kız kardeşlerimizin adı, soyadı ve e-posta adresi;

Kolaylaştırıcımız ilk adımı atacak ve katılımcılarıyla e-posta yoluyla iletişimi başlatacaklardır.

Eşleşme tarihinden itibaren 4 hafta içerisinde iletişime geçmiş olmanızı ve ilk görüşmenizi gerçekleştirmiş olmanızı bekliyoruz :)

Eşleşme sonrasında iletişimle ilgili yaşanabilecek problemler ve neler yapabileceğiniz ile ilgili detaylı bilgiyi rehberimizde ve size iletilecek e- posta iletişiminde bulabilirsiniz.

Kolaylaştırıcılar İçin İlk Görüşme İpuçları

İlk görüşme öncesinde aşağıdaki konular üzerinde düşünmeniz yararlı olur:

Kendinizi nasıl tanıtacağınıza yönelik hazırlık yapın. Kolaylaştırıcılık ilişkisinde sizin için temel prensiplerin neler olduğu hakkında düşünün. Ortak yönler ve farklılaşan yönlerinizin neler olabileceğini düşünün. Bu konuşmalar ilişkinin başlatılması ve güçlendirilmesine yardımcı olur. Kolaylaştırıcı rehberini ve önerilen 8 haftalık program akışını inceleyin.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Katılımcılar İçin İlk Görüşme İpuçları

İlk görüşme öncesinde aşağıdaki konular ve sorular üzerine düşünerek bir ön hazırlık yapmanızı öneriyoruz:

Kendinizi nasıl tanıtırdınız?

Güçlü yönleriniz nelerdir? Hangi alanlarda gelişmeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsunuz? İş-staj arayışında hedefleriniz nedir?

Kolaylaştırıcınızla ilgili neleri bilmek istersiniz?

Program sürecinden beklentiniz nedir?

Katılımcı diğer kız kardeşlerinizden beklentiniz nedir?

Bu yolculukta kendinizden ne bekliyorsunuz?

Kolaylaştırıcınızdan beklentiniz nedir? Neler (hangi davranışlar, yaklaşımlar) bu süreçte sizi destekler? Önümüzdeki 8 hafta içinde bu programdan cebinize ne koyup ayrılmak istiyorsunuz?

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

İlk Görüşmeniz için Rehber Sorular ❤️

İİlk görüşmenizde birbirinizi tanıyıp, kaynaşabilmeniz adına size rehber olacak sorular hazırladık. Dilediğiniz üç soru ile kaynaşmaya başlayabilirsiniz!

1. 2. 3. 4.

Şimdiye kadar sana sorulan en iyi soru nedir? 15 dakikalık şöhretin ile ne yapardın? En sevdiğin çocukluk masalın neydi? Herhangi bir ünlü aktör/aktris ile bir filmde oynama şansın olsaydı, rol arkadaşın olarak kimi seçerdin? Bundan 10 yıl sonra ne yapmayı umuyorsun? Kedi insanı mısın köpek insanı mı?

5. 6.

En iyi sandviçi düşün, içinde neler var? Okulda öğrendiğin en değerli şey nedir? 7. 8.

Çember Kurallarınızı Oluşturun

İİlk görüşmenizde çember kurallarınızı oluşurmanızı öneriyoruz. Aşağıdaki soruları birlikte yanıtlayıp, kolaylaştırınızın desteğiyle kurallarınızı oluşturabilirsiniz:

Çemberinizde hangi değerleri yaşatmak istersiniz? Çemberde herkesi eşit bir şekilde nasıl duyabiliriz? Çemberiniz hangi gün ve saatte buluşacak?

Çemberinizde devamlılık konusunda beklentiniz nedir? Katılımcıların düzenli devamsızlık yaptığı durumlarda çember olarak nasıl aksiyon alacağınızı planlamanızı tavsiye ediyoruz. Çember görüşmeleri arasında nasıl iletişimde kalacaksınız? Bu konuda kolaylaştırıcınızın ve katılımcıların tercihleri neler?

Sen çemberden ne bekliyorsun? Çembere sen ne sunabilirsin?

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

BinYaprak İş Arama Kız Kardeşlik Çemberlerimizde ortak değerlerimizi yaşatan ve yansıtan paylaşımlarınızı bekliyoruz: sorumlu, cesur, meraklı, cömert ve birlikte başaran.

Tüm çember kurallarının şu üç ilkeye dayanmasını önemsiyoruz: 1.

Başkalarının fikirleri özellikle benim için önemlidir. Benim fikirlerim özellikle başkaları için önemlidir. Fikirler arasında aykırılık yoktur.

2. 3.

Aşağıda sizin için derlediğimiz örnek çember kurallarını bulabilirsiniz.

Samimiyet Çemberinizde her zaman kalbiniz ile konuşun ve kalbiniz ile dinlemek. Şeffaflık& Kapsayı Yaklaşım Kültürel, dinsel, yaş, cinsiyet, toplumsal cinsiyet vb tüm farklılıklara açık olmak. Güvenli alanın inşası için duyarlı ve kapsayıcı dil kullanmak. İhtiyaç duyarsanız eşitlikçi ve cinsiyete duyarlı dil kullanımına dair destekleyici kaynak dokümanlarımızdan faydalanın veya destek ekibimizle temasa geçin. Alan Tutmak Anlatıcı kendi deneyimini dile getirirken, anda kalarak mimiklerin ve soruların ile paylaşanın kendi hikayesini keşfetmesine aracı olmak. Çemberi kutsal bir alan olarak görmek. Bir deneyimi paylaşmakla tavsiye vermek arasındaki farkın farkında olmak.

Dinlemek ve duymak arasındaki farkın farkında olmak. Anlatıcıya duygularını sindirmesi için zaman tanımak. Tüm dikkatinizle hikayeye odaklanmak. Niyetinizin farkında olmak. Empati ile yaklaşmak. Düşünmek.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Gelişen Zihniyet

Çevrenizdeki herkesin duygularını ve ihtiyaçlarını anlamaya ve keşfetmeye istekli olmak. Yargılarınızı ve varsayımlarınızı bir kenara bırakmak. Öğrendiklerinizle büyümek. Kendinizin/başkalarının güçlü yanlarına aynalık etmek. Gizlilik Paylaşımlar ve tüm kişisel bilgiler, çemberin dışında paylaşmaya birlikte karar vermediğimiz sürece gizlidir. Herkesin paylaşmak istediği kadarına izin vermek. Anlatıcıı

paylaşmak istemediği sürece soru sormamak. Çemberdeki herkesin paylaşımına saygılı olmak. Çemberin Zamanlamasına Saygı Duymak Her seferinde bir kişi konuşur. Çemberdeki rolünüz için verilen süreye sadık kalmak.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

İlişkinin Sonlandırılması

Gizlilik İlkesine Aykırı Davranış: Çember görüşmelerinde gizlilik esastır. Görüşme içeriği ve kişilere dair bilgiler 3. Kişilerle paylaşılmamalıdır. Gizliliğin ihlal edildiği durumlarda görüşmeleri sonlandırma hakkına sahipsiniz. Bu durumda info@turkishwin.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Etik Dışı Davranışlar: Paylaşım süreçleri etiğe uygun yürütülmesi gereken süreçlerdir. Çıkar çatışması, uygunsuz ilişki vb. durumların yaşanması durumunda görüşmeleri sonlandırma hakkına sahipsiniz. Böyle bir durumda info@turkishwin.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için bu dokümanın sonundaki EMCC Global Etik Kod dokümanını inceleyebilirsiniz. Ekstra Durumlar: Hayatta her şey olabilir. Sağlık, iş değişikliği, ailevi sebepler vb. ön görülemeyen gelişmeler ile birlikte, program sürecini devam ettiremeyeceğinizi hissedebilirsiniz. Bu durumda; süreci tamamlamanıza yardımcı olabilecek çözüm önerileri için ve/veya süreci sonlandırmak için bizden destek isteyebilirsiniz: info@turkishwin.com Tabii böyle bir durumda öncelikle kolaylaştırıcınız/katılımcılarla iletişime geçmeniz ve durumu açıklıkla paylaşmanız önemli. BinYaprak İş Arama Kız Kardeşlik Çemberi Programı 8 hafta sürer. Normal şartlarda 8 haftalık süre içerisinde çemberiniz ile toplamda en az 8-16 saatlik paylaşım görüşmelerini tamamladığınızda ve başlangıçta belirlenen hedeflere ulaşıldığında süreç sona erer. Tabii siz karşılıklı olarak daha uzun süre görüşmeye karar verdiyseniz, daha önce de belirttiğimiz gibi, hayır demeyiz :) Standart bir şekilde sonlandırılan sürecin sonrasında ilişkinin ve iletişimin devam edip etmeyeceği; edecekse ne şekilde ve hangi sıklıkta devam edeceği gibi konular tamamen çember katılımcılarının kararına bırakılmıştır. Programa katılım 8 haftalık süre boyunca en az 8-16 saatlik bir zaman taahhüdü gerektirir. Bununla birlikte, gerek kolaylaştırıcılar gerekse katılımcılar çeşitli sebeplerle görüşmeleri sonlandırmak isteyebilirler. Peki görüşmeleri hangi durumlarda sonlandırabilirsiniz ve böyle bir durumda yapmanız gerekenler nelerdir?

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Katılımcılar için Düşünme Soruları ve Öneriler

İş Arama Kız Kardeşlik Çemberinden En İyi Şekilde Faydalanmak için

Kız kardeşim, tekrar merhaba!

Gelişimin ilk adımı kişisel farkındalıktır. Sana bazı sorularla kendin hakkında düşünmeye davet ediyoruz:

Hangi alanlarda gelişmek ve ilerlemek istiyorsun? İhtiyacın ve bu doğrultuda hedeflerini net olarak belirle; bir sonraki sayfamızdaki SMART hedef koyma yazımıza göz atmanı öneriyoruz. Kendinden ne bekliyorsun? Yoğun bir tempoda ve bol okumalı bir programda, bu çalışmaya hangi gün ve saatleri ayıracaksın? Tüm ödev ve hazırlıkları tamamlayacak vaktin olmasa da, çember paylaşımlarından öğrenme niyetin tam mı ? Bu süreci yavaşlatabilecek durumlarda hangi taktikleri ve güçlü yönlerini kullanabilirsin? Bu süreçte kalıcı sonuçlara ulaşabilmen için nelere ihtiyacın var? Hazırlıklı olmak ve zorlandığın zamanlarda yolda kalabilmek için neye ihtiyacın var? Belirlemiş olduğun hedeflere ulaşmak için ilk yapman gereken adım nedir?

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

SMART Hedef Belirlemek

(S) Net, belirgin, somut olması; çok genel veya muğlak olmaması. (M) Ölçülebilir olması; bu hedefe ulaşıp ulaşmadığınızı somut olarak ölçebileceğiniz bir kriter olması (davranış değişikliği, beceri kazanımı, performans ölçütü vb. (A).Ulaşılabilir olması; sizin mevcut bilgi, birikim, deneyim ve yetkinliğiniz çerçevesinde üzerinde çalışabileceğiniz ve ulaşmanızın mümkün olduğu bir hedef olması. (R) Gerçekçi olması; sizin mevcut gerçekliğiniz ve durumunuzda gerçekleştirebileceğiniz hedefler olması. (T) Zaman sınırının olması; üzerinde çalışmak ve gerçekleştirmek için belli bir zamanın tanımlanmış olması; ucu açık ve belirsiz olmaması. Süreçten maksimum yarar sağlamak için hedeflerinizin SMART kriterlerine uyduğundan emin olun: Hedeflerinizi belirlemenin ilk adımı, ihtiyacınızın ve ne istediğinizin farkında olmaktır. Bunu netleştirdikten sonra, sizi ulaşmak istediğiniz noktaya taşıyacak hedefleri belirlemek anlamlı olur. Hedefleri belirlerken SMART yöntemini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. SMART kavramı, İngilizce Specific (Belirli, spesifik), Measurable (Ölçülebilir), Achievable/Attainable (Ulaşılabilir), Realistic (Gerçekçi) ve Time Bounded (Zaman Sınırı Olan) kelimelerinin baş harflerinden oluşur.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Özgeçmişinizi Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İş hayatına başlareken en önemli ihtiyaçlardan biri iyi bir özgeçmiş. İyi bir özgeçmiş hazırlarken hedef, bir sonraki mülakat aşamasına geçebilmek için kendinizi karşı tarafa en iyi şekilde anatabilmek olmalıdır. Özgeçmişinizi hazırlarken aşağıdaki ip uçlarını göz önünde bulundurmanız bu süreçte size yardımcı olacaktır:

:

Uzun ve detaylı özgeçmişler okunmayı zorlaştırıyor. Kısa, madde madde olarak bilgileri paylaşın, uzun paragraflardan kaçının. İki sayfayı aşmayın. Sade ve kolay okunur formatları tercih edin. Başvurduğunuz pozisyona uygun olan yetkinliklerinizi ve varsa deneyiminizi ön plana çıkarın. Başvurduğunuz pozisyon ve firmaya göre özgeçmişinizi gözden geçirin, gerekirse güncelleyin. Gönüllük çalışmalarınız, stajlarınız varsa mutlaka belirtin. Online platformlarda özgeçmişinizin öne çıkması için anahtar kelimelere dikkat edin. Başvurduğunuz pozisyona uygun anahtar kelimeler yerleştirin. Yazım hataları olmamasına dikkat edin, formata özen gösterin. Özgeçmişinizde kariyer hedefinizi belirtin. Başarılarınıza yer verin. Mümkünse rakamlarla destekleyin.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Katılımcı kız kardeşimiz, dilersen hemen şimdi ya da bu programın sonunda Milyon Kadına Mentor programında menti olabilir ve ücretsiz gelişim fırsatını yakalayabilirsin:

✓ Üniversite okuyan ya da mezun ✓ Kariyer hedefleri olan ✓18-25 yaş arası genç bir kızsan mentimiz olabilirsin �

Tamamen ücretsiz olan bu 6 aylık ve 1:1 mentorluk gelişim yolculuğunda sana eşlik edecek 900+ mentor seni bekliyor.

Milyon Kadına Mentor Programında menti olmak için bu linki takip edebilirsin.

.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Teşekkürler... Birlikte olmak iyi gelecek

8 Mart günü bir dayanışma çağrısı paylaştık.

Askıda Ne Var, KAGİDER, PERYÖN ve TurkishWIN ağlarının işbirliğiyle yola çıktık ve İş Arama Kız Kardeşlik Çemberi'ne var mısınız dedik.

1100 üzerinde katılımcı 250 kolaylaştırıcı 10 yeni paydaşımız

Varız dediler ve 24 Mart günü birlikte bir gelişim ve paylaşım yolculuğuna çıkıyoruz.

Programa yeni katılan paydaşlarımız birlikte güçlüyüz!

20 Mart kolaylaştırıcı sohbetimize katılıp, biz kendi deneyimimizi tasarlar ve sizi destekleriz diyen gönüllü deneyim kolaylaştırıcılarımıza- Aysun Barın, Ceyda Güngör, Elif Tutum Tuncer, Serde Didem Şahin-teşekkür ederiz. Gönüllümüz olarak ekibe katılan ve TurkishWIN ekibine destek olan sevgili Burçak Çullu ve Tuğçe Balaban ve stajerlerimiz Miray Özden, Zeynep Arıkan ve ve Nurana Aliyeva. İyi varsınız. Ana Paydaşımız: PWN Gelişim Paydaşlarımız: Hrpeak, Meditopia, Networking Akademi , Optimist Yayın Grubu, Project Management Institute Türkiye, United Nations Development Programme. Tanıtım Paydaşlarımız: EMCC Türkiye, International Labour Organization, Management Center Türkiye, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği.

Tüm katılımcılarımızdan katkı, öneri ve desteklerinizi bekliyoruz! Bize her zaman info@turkishwin.com adresinden ulaşabilirsiniz.

İŞ ARAMA KIZ KARDEŞLİK ÇEMBERLERİ

Page 1 Page 2 Page 3 Page 4 Page 5 Page 6 Page 7 Page 8 Page 9 Page 10 Page 11 Page 12 Page 13 Page 14 Page 15 Page 16 Page 17 Page 18 Page 19 Page 20 Page 21 Page 22 Page 23 Page 24 Page 25 Page 26 Page 27 Page 28 Page 29 Page 30 Page 31 Page 32 Page 33 Page 34 Page 35 Page 36 Page 37 Page 38 Page 39 Page 40 Page 41 Page 42 Page 43 Page 44 Page 45 Page 46 Page 47 Page 48 Page 49 Page 50 Page 51

Made with FlippingBook Digital Publishing Software