מגזין מועצה אזורית לב השרון - פסח 2022

איכות סביבה

בהתאם לתשובות התושבים ובהלימה לחזון המועצה, הוחלט על רפורמה רחבה באיסוף הפסולת לפח הכתום (פסולת האריזות מסך הפסולת הביתית של משפחה ממוצעת). 60% מהווה כ- לאורך השנים ניכר כי לתושבי לב השרון מודעות גבוהה בתחום הקיימות, אך אחוזי המיחזור של זרם האריזות היו נמוכים מהממוצע הארצי. בשיטת האיסוף הנוכחית של הזרם הכתום ישנה התדירות והנגישות הכי גבוהה. עם זאת עלה קושי בשמירת הפסולת עד יום הפינוי הקבוע. מדובר אפוא על שיטת איסוף עדיפה, בהשוואה לשיטות איסוף אחרות, כגון פחים כתומים הפרוסים ברחבי הישוב בהן תדירות הפינוי ונפח האצירה העומד לרשות כל משפחה יורד באופן משמעותי. ברור כי המועצה מעוניינת בשיפור התנאים. לאור כך, ועדת איכות הסביבה חשבה על פתרון ייחודי וחדשני לבעיה זו - פח כתום

ליטר. מליאת המועצה תקצבה את הנושא, 100 פרטי בנפח פחים כתומים למכירה בעלות 1900 ובהמשך לכך רכשה המועצה פחים נרכשו על 800 ש״ח) לפח. בשלב הראשון, כ- 50 סמלית ( ידי תושבים מהיישובים גאולים, ניצני עוז, משמרת, צור משה, גנות הדר, נורדיה ויעף. מדובר בצעד התחלתי, שעתיד להתרחב בתי האב בכל יישובי המועצה. 6000 בהמשך ולהגיע לכל בימים אלה מפרסמת המועצה את המיזם, בשיתוף חברת הפרסום "יעל אנגלר" במטרה להגיע לכל בית. תודה לתושבים שנענו ולקחו חלק בפרסום ועידוד רכישת הפח הכתום. בתחרות שפרסמה המועצה, קבוצת תושבים בני הגיל השלישי , פעילה בארגון "נוער 14 מעמותת דורות ויהלי ג'קמן, נערה בת למען משבר האקלים" זכו בתחרות צילומים לעידוד מיחזור.

צעד קטן ללב השרון – צעד גדול לסביבה אז מה השינוי בעצם?

''כמענה ישיר להחלטת מליאת רווי דפני, רכזת חינוך סביבתי: המועצה והועדה לאיכות הסביבה, הצבנו בראש סדר העדיפויות את נושא ההתייעלות בתחום הפסולת והמיחזור. 2022 לשנת הרפורמההחדשה עתידה לצמצםמשמעותיתאת כמויותהפסולת המיועדת להטמנה, הגוררת עמה גם עלויות כספיות גבוהות". פנינה אמויאל משה, מנכל"ית ומנהלת המחלקה המועצה

רפורמת הפח הכתום משדרגת את שיטת האיסוף בשקיות הכתומות אליה התרגלו תושבי המועצה בשש השנים האחרונות. הפח האישי מוצב בחצר הבית או בסמוך אליו, ומשמש כמקום אחסון(כלי אצירה) לפסולת האריזות עד ליום פינוי קבוע המתרחש אחת לשבוע. באופן שכזה נשמרת נגישות איסוף הפסולת, וכן נמנעים מפגעים תברואתיים, כדוגמת חתולים הקורעים את השקיות ומפזרים את האשפה במרחב. אנו שמחים לבשר כי כבר בחודשים הראשונים לרפורמה, כמות הפסולת המיועדת למחזור גדלה פי שניים במשקלים הכוללים הנשלחים למפעל המיחזור! ''לדור שלנו יש לביא זמיר, יו''ר ועדת איכות הסביבה במועצה: מחויבות עצומה, שכן אנחנו הדור שהחריב וקלקל את העולם. על כן, עלינו מוטלת החובה לעסוק בתיקון עמוק למען הילדים שלנו, למען עתיד מדינת ישראל, ולמען עתיד העולם כולו. משבר האקלים כאן והוא לא ייעלם אם לא נתמודד איתו. כל אחד ואחת מאיתנו יכול ויכולה לעשות משהו – למחזר, להפריד פסולת, להכין קומפוסט, לצרוך פחות במקור ולדאוג שאנחנו כאזרחים נייצר פחות פסולת. אני גאה מאוד ברפורמת הפח הכתום שיזמה ועדת איכות הסביבה. זהו עוד צעד בקידום המועצה האזורית לב השרון כמועצה סביבתית וירוקה''.

"תודה לאיכות החיים והסביבה: מיוחדת לחברי הוועדה לאיכות הסביבה והעומד בראשה, על מחויבות בלתי מתפשרת לנושא, על קידום מיזמים ורעיונות חדשים, והכל במטרה להמשיך להשתפר, להתחדש ולהתעדכן כמועצה ירוקה ומקיימת". חברי הוועדה לאיכות הסביבה: לביא זמיר - יו"ר, בני דגמי, אורי בכרך, רוני פלומן, רעם שאול, דוד דוד, מלכה קליין, מרגלית הדר, אבי לייב, נפתלי זר אביב, ציון דוד ורווי דפני.

9

• ניסן התשפ״ב 2022 אפריל

Made with FlippingBook Online newsletter maker