EY's Indsigt i årsregnskabsloven 2026/27 - 13. udga…

Kapitel 5 Ledelsesberetning

EY's holdning Det er EY's holdning, at de fire første oplysningskrav er relativt lette at opfylde, idet disse oplysninger allerede i dag i et stort omfang fremgår af de børsnoterede virksomheders års- rapporter, fx i afsnittet om aktionærinformation herunder i beskrivelsen af corporate gover- nance. Derimod kan de to sidste oplysningskrav være noget vanskeligere at opfylde. Det kræver efter EY's opfattelse en systematisk informationsindsamling i hele koncernen for at opnå et fuld- stændigt overblik over, hvilke kontrakter og aftaler der ud fra en væsentlighedsvurdering fal- der ind under oplysningskravet.

Eksempler på væsentlige aftaler, som får virkning, ændres eller udløber som følge af, at kontrollen med den regnskabsaflæggende virksomhed skifter, kan være leasingaftaler, låneaftaler, samar- bejdsaftaler, købs- og salgsaftaler m.v.

For et praktisk eksempel på oplysninger om kapitalforhold henvises til EY's illustrative IFRS-års- rapport, som kan findes på EY's hjemmeside.

Redegørelser om bæredygtighed og andre lovpligtige redegørel- ser Virksomheder i regnskabsklasse D skal i ledelsesberetningen medtage følgende fem redegørelser, som enkeltvis er nærmere beskrevet i kapitel 6 Ledelsesberetningens redegørelser om bæredyg- tighed og andre lovpligtige redegørelser :

▪ Bæredygtighedsrapportering eller redegørelse om samfundsansvar, alt efter hvilke krav virk- somheden er omfattet af – § 99 a (afsnit 6.2 og afsnit 6.3)

▪ Redegørelse for kønsbalance - § 107 f (afsnit 6.4)

▪ Redegørelse for virksomhedsledelse – §§ 107 b og 107 c (afsnit 6.7)

▪ Redegørelse for politikker om mangfoldighed – § 107 d (afsnit 6.8)

▪ Redegørelse om økonomiske aktiviteter efter taksonomiforordningen, hvis virksomheden er omfattet heraf (afsnit 6.9).

Disse redegørelser er beskrevet i et særskilt kapitel om de lovpligtige redegørelser relateret til bæredygtighed og andre lovpligtige redegørelser, da disse redegørelser har en særlig form, og da de på flere punkter adskiller sig fra lovens øvrige krav til afsnit i ledelsesberetningen.

Frivillig henvisning til vederlagsrapporten

Børsnoterede virksomheder skal for regnskabsår, der begynder 1. januar 2019 eller senere, udar- bejde og offentliggøre en vederlagspolitik, som fastsætter rammen for fast og variabel aflønning af ledelsesmedlemmerne.

Selskabslovens §§ 139, 139 a og 139 b

Børsnoterede selskaber skal udarbejde deres første vederlagsrapport i året efter, at den ordinære generalforsamling har vedtaget en vederlagspolitik i overensstemmelse med selskabsloven.

Vederlagsrapporten skal udarbejdes på en klar og forståelig måde, som giver et samlet overblik over aflønningen af de enkelte ledelsesmedlemmer for regnskabsåret.

Vederlagsrapporten skal udarbejdes i overensstemmelse med de rammer, der er angivet i veder- lagspolitikken. For en beskrivelse af kravene til vederlagspolitikken henvises der til Erhvervssty- relsens Vejledning om selskabslovens krav til børsnoterede selskabers vederlagspolitik og veder- lagsrapport, der senest blev opdateret i november 2021.

94 | Indsigt i årsregnskabsloven 2026/27 | EY

Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease