Muoviplast 4–5/2026

Wiitta tuo suurkokoluokan 3D-tulostuksen Suomeen – muoviosaamista uudella tavalla Perinteinen ruiskuvaluteknologia saa rinnalleen uuden valmistusmenetelmän, kun Wiitta Oy laajentaa toimintaansa muovien suuren mittakaavan 3D-tulostukseen.

Teksti: Mirja Juslin, Muoviyhdistys ry Kuva: Wiitta Oy

Heinolalainen sopimusvalmistaja näkee LFAM-teknologiassa (Large Format Additive Manufacturing) mahdollisuuden valmis- taa suuria muovikappaleita nopeasti ja ilman perinteisen muotin vaatimaa investointia. Tavoitteena on rakentaa uudesta tekno- logiasta merkittävä osa yrityksen tulevaisuuden liiketoimintaa. Muovituotteiden valmistuksessa ruiskuvalu on edelleen monessa tapauksessa tehokas ja kilpailukykyinen tuotantome- netelmä. Erityisesti suurissa tuotantosarjoissa muotti-investoin- ti maksaa itsensä takaisin nopeasti. Kun valmistettavia kappa- leita on vähän, tuotteet ovat suuria tai geometria muuttuu usein, tilanne on kuitenkin toinen. Juuri tähän tarpeeseen Wiitta Oy haluaa tuoda markkinoil- le kaupallisesti saataville suurkokoluokan 3D-tulostuksen eli LFAM-teknologian. Wiitta on seurannut 3D-tulostuksen kehitys- tä jo useiden vuosien ajan. Ennen investointipäätöstä perheyri- tys kartoitti markkinoita ja teknologioita sekä tutustui euroop- palaisiin suurkokoluokan 3D-tulostuksen toimijoihin. Kyse ei siis

ole perinteisen valmistuksen korvaamisesta, vaan uuden mene- telmän tuomisesta osaksi olemassa olevaa muoviosaamista.

Suuri koko muuttaa 3D-tulostuksen mahdollisuuksia LFAM:ssa kappale rakennetaan kerros kerrokselta, mutta perin- teisiin kuluttajille tuttuihin 3D-tulostimiin verrattuna mittakaa- va on aivan toinen. Wiitta Oy:n käyttöön tuleva suurempi tulos- tussolu mahdollistaa useiden metrien kokoisten kappaleiden valmistamisen. Wiitta on valinnut teknologiakumppanikseen Yizumin , jonka SpaceA -ratkaisuissa muovi syötetään tulostimeen granulaatti- na eli tavallisena muoviraaka-aineena. Teknologia perustuu ruu- viekstruuderiin ja kuusiakseliseen robottiin. SpaceA:n järjestel- missä granulaatin käyttö mahdollistaa laajan materiaalivalikoi- man ja voi pienentää materiaalikustannuksia verrattuna erityi- siin 3D-tulostusfilamentteihin. Wiitta sai ensimmäisen pienemmän robottitulostusjärjestel- mänsä käyttöön keväällä. Yizumi SpaceA 900-500-S-FP -järjestelmä toimii samalla harjoittelu- ja kehitysalustana ennen suuremman tuotantosolun käyttöönottoa. Kesän loppupuolella käyttöön on tulossa Yizumi SpaceA F3 Gen 2, jonka tulostustilavuus on noin 4 × 3 × 2 metriä ja pur- sotusnopeus enimmillään noin 30 kilogrammaa tunnis- sa. Kyse on siis aidosti teollisen mittakaavan valmistuk- sesta. Wiitalla on lisäksi kaksi Ginger G1 -pellettitulostin- ta, joiden tulostustilavuus on 1000 × 1000 × 1000 mm, sekä pienempiä filamenttitulostimia. Muotti jää pois Yksi LFAM:n kiinnostavimmista eduista on se, että kappa- le voidaan valmistaa suoraan digitaalisen mallin pohjalta ilman perinteistä muottia. Tämä muuttaa erityisesti pro- totyyppien ja pienten sarjojen valmistuksen taloudellista yhtälöä. Suurten ruiskuvalukappaleiden kohdalla muotin valmistaminen voi olla merkittävä investointi, eikä inves- tointi välttämättä ole perusteltu, jos tuotantomäärät jäävät pieniksi tai tuotetta kehitetään jatkuvasti. 3D-tulostukses- sa suunnittelumuutokset voidaan puolestaan viedä tuo- tantoon ilman uuden muotin valmistamista. Wiitan näkökulmasta teknologian keskeisiä etuja ovat- kin muotoilun vapaus, muotti-investoinnin poistuminen, materiaalin tehokas käyttö ja lyhyemmät toimitusajat . Lisäksi valmistusmenetelmä sopii tilanteisiin, joissa kap- paleen koko tekee perinteisistä valmistusmenetelmistä hankalia tai kalliita.

Prototyypeistä tuotantoon LFAM ei tarkoita Wiitalle vain prototyyppien valmistusta.

Wiitta Oy:n Waltteri Viittanen havainnollistaa suuren mittakaavan tulostimen kokoluokkaa tulostimen sisältä.

6 MUOVIPLAST 4–5/2026

Made with FlippingBook - Online magazine maker